• Start
  • Wiadomości
  • Port Lotniczy Gdańsk - zobacz samoloty “śpiące” na płycie podczas pandemii koronawirusa

Port Lotniczy Gdańsk - zobacz samoloty “śpiące” na płycie podczas pandemii koronawirusa

W Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy podczas epidemii Covid-19 parkuje 21 samolotów. Klimat uśpionego (choć nie do końca) lotniska zobaczyć można na opublikowanym niedawno filmie. Robi wrażenie!
( 10.05.2020 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kadr z filmu o `śpiących` w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy samolotach
Kadr z filmu o `śpiących` w Porcie Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy samolotach
videorelacja.pl

 

Wpływ koronawirusa na pomorską branżę turystyczną - raport

 

Stan zagrożenia epidemicznego obowiązuje w Polsce od 14 marca br., dzień później wprowadzono znaczne ograniczenia w ruchu granicznym, a także zakaz regularnych lotów krajowych i zagranicznych. Regularne połączenia stopniowo wygaszano już wcześniej - od 9 marca, kiedy to zawieszono loty do Włoch.

 

Miesiąc bez lotów do Włoch z Gdańska - Wizz Air i Ryanair zawieszają połączenia

 

Później nastąpiły tzw. loty repatriacyjne, a w końcu także i te ustały.

 

Jak obecnie działa lotnisko w Gdańsku? Ustały regularne połączenia. Linie parkują samoloty

 

Najnowsze rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zakazu regularnych lotów krajowych i zagranicznych przedłużono do 23 maja br. - wcześniejsze obowiązywało do 9 maja.

A tymczasem na lotnisku “śpi” 21 samolotów (tak określa obecną sytuację zaparkowanych na płycie maszyn samo lotnisko - w tytule filmu nakręconego słonecznego popołudnia i opublikowanego 6 maja na Youtube. Wśród śpiących samolotów jest:

  • 10 airbusów Wizz Air
  • 7 bombardierów LOT-u
  • 3 boeingi Ryanaira.

 

 

- Chcemy pomagać naszym partnerom, dlatego chętnie przyjmujemy ich samoloty na korzystnych dla nich warunkach – powiedział Tomasz Kloskowski, prezes zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy w rozmowie z Gazetą Wyborczą Trójmiasto. - Dla nas to też ważne, bo jak życie na niebie będzie się odradzać, to zacznie od razu i u nas, bo samoloty już mamy.

Nie oznacza to jednak, że w Rębiechowie ruch ustał całkowicie - wciąż latają samoloty cargo, a w tym szczególnym czasie obserwowany jest wzrost liczby przesyłek międzynarodowych zawierających artykuły medyczne, higieniczne czy wyposażenie dla szpitali - czytamy na stronie internetowej gdańskiego lotniska.

W marcu 2020 roku gdańskie lotnisko obsłużyło 609 634 kg towarów - o 7,4 proc. więcej niż w marcu 2019 roku. 

 

Ruch cargo wciąż ma się dobrze. Nz. samolot DHL w Porcie Lotniczym Gdańsk
Ruch cargo wciąż ma się dobrze. Nz. samolot DHL w Porcie Lotniczym Gdańsk
DHL

 

- Terminal Lotniczy DHL Express w Gdańsku nieprzerwanie działa, umożliwiając sprawną obsługę międzynarodowych przesyłek kurierskich - mówi Tomasz Karaśkiewicz, menedżer Międzynarodowego Terminala Lotniczego DHL Express w Gdańsku. - Dzięki wytężonej pracy naszych pracowników i kurierów oraz własnej sieci połączeń lotniczych i drogowych dostarczamy i odbieramy przesyłki, mimo trudności związanych m.in. z ograniczeniem ruchu na granicach międzypaństwowych.

 

DHL Express otworzył w Gdańsku nowoczesny terminal kurierski

 

Na lotnisku i w jego najbliższym otoczeniu nie ustały prace budowlane. Powstaje nowy pirs terminalu pasażerskiego oraz pierwszy biurowiec Airport City - Alpha.