Pora na kolejny sezon żeglugi wycieczkowej. Jako pierwszy przybył francuski “Le Bellot”

62 wycieczkowce mają wpłynąć w tym roku do Portu Gdańsk - to o 20 więcej niż w 2023 r. Pierwszy wielki statek pasażerski zawita w naszym mieście w poniedziałek, 22 kwietnia. Był to “Le Bellot”, jednostka z Francji, o długości ponad 131 metrów. Największym wycieczkowcem, który odwiedzi w 2024 r. gdański port będzie “Crystal Symphony”. Statek o długości 238 metrów, pływający pod banderą Bahamy, będzie można podziwiać 5 sierpnia.  
19.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
To zdjęcie przedstawia port z dwoma dużymi statkami pasażerskimi. Jeden z nich jest większy, z niebieskim kadłubem i białą nadbudówką, wyposażony w żółty komin, który zwraca uwagę na logo firmy. Wygląda na to, że ten statek jest obecnie przycumowany do doku. Drugi statek jest w tle i również ma niebieski kadłub, ale jest mniejszy i znajduje się w ruchu, być może opuszcza port. Po lewej stronie, na brzegu, widać czerwone holowniki i kilka pojazdów, które zdają się być częścią operacji portowych. W oddali, po lewej stronie, widać zielony teren z pomnikiem oraz flagami, co sugeruje, że jest to miejsce o pewnym znaczeniu historycznym lub kulturowym. W oddali rozciąga się widok na otwarte morze.
Tegoroczny sezon statków wycieczkowych ruszy 22 kwietnia, a zakończy się 15 grudnia
fot. Tomasz Dresler/ Port Gdańsk

Jakie statki rozpoczną sezon żeglugi wycieczkowej?

Na początek jedno ważne zastrzeżenie: liczba 62 to wycieczkowce, które awizowały swój pobyt w Porcie Gdańsk. Może się zdarzyć, że niektóre zrezygnują ostatecznie z wpłynięcia do naszego miasta. 
 
Sezon wycieczkowy 2024 w gdańskim porcie zainauguruje w poniedziałek, 22 kwietnia, zbudowana w 2020 r. “Le Bellot”, jednostka z Francji. Zacumuje przy Nabrzeżu Westerplatte. Statek ma długość ponad 131 metrów i szerokość 18 metrów.  
Następnego wycieczkowca możemy się spodziewać 13 maja. Będzie to “Viking Venus”. To jednostka pływająca pod banderą Norwegii, zbudowana w 2021 r. Ma ponad 228 m długości i 34 m szerokości. Nie będzie to jedyna wizyta “Viking Venus”. Jednostka ta pojawi się w Porcie Gdańsk także 21 maja i 16 lipca

Statki, jakich państw wpłyną do Gdańska?

W tegorocznym sezonie wycieczkowców w Gdańsku awizowane statki będą reprezentowane przez siedem bander: 
 
  • Bahamy (państwo wyspiarskie na Atlantyku) 
  • Francji
  • Norwegii
  • Malty
  • Portugalii
  • Wielkiej Brytanii
  • Wyspy Marshalla (kraj wyspiarski na Oceanie Spokojnym) 
Na tym zdjęciu widzimy panoramiczny widok na obszar portowy z lotu ptaka. Port jest aktywny, z kilkoma dużymi statkami pasażerskimi cumującymi przy nabrzeżach. W centrum zdjęcia znajduje się duży biały statek pasażerski z niebieskim kadłubem, który jest przycumowany i wydaje się być gotowy do załadunku lub rozładunku. Drugi podobny statek znajduje się w dalszej części portu. Na lewym brzegu zauważyć można serię czerwonych holowników ustawionych jeden za drugim wzdłuż nabrzeża. Poza obszarem portowym widać dużą zieleń, z pomnikiem po lewej stronie, który przyciąga uwagę jako punkt orientacyjny.
Wycieczkowce cumować będą przy trzech nabrzeżach: Westerplatte, Oliwskim oraz Wolnego Obszaru Celnego II
fot. Tomasz Dresler/ Port Gdańsk
 
Najczęściej - bo aż 8 razy - do Gdańska zamierza przypłynąć “Clio” -  21 maja, 6 czerwca, 30 czerwca, 16 lipca, 20 lipca, 5 sierpnia, 29 sierpnia i 14 września. To statek wycieczkowy, pływający pod banderą Malty, mający ponad 100 m długości i przewożący 89 pasażerów. 

Jakie statki będą największe i najmniejsze?

Największą jednostką będzie “Crystal Symphony”. To statek o długości 238 m i szerokości 30 m, pływający pod banderą Bahamy. Wpłynie do Gdańska 5 sierpnia
 
Ten luksusowy, pięciogwiazdkowy wycieczkowiec został zbudowany w 1995 r., a cztery lata temu został poddany renowacji. Może zabrać na swój pokład 1040 pasażerów. Załoga liczy 530 osób.

Ostatni wycieczkowiec w tym roku wpłynął do Gdańska. Hanseatic Nature ma 139 m długości

Krótszy dosłownie o kilka centymetrów (237,95 m) “Borealis” wpłynie do Portu Gdańsk 2 lipca. Ma wysokość ponad 48 metrów (ok. 16 pięter). To jednostka pływająca pod banderą Bahamy, mogąca pomieścić 1353 pasażerów. Załoga stanowi ponad 640 osób. 
 
Najmniejszą jednostką, która zawinie w tym roku do gdańskiego portu będzie “Hebridean Sky” o długości 90,36 m. To wycieczkowiec z Bahamy. W Gdańsku zobaczymy go 29 sierpnia.

Kiedy wpłynie ostatni statek?

Sezon sezon żeglugi wycieczkowej 2024 zakończy 15 grudnia, w okresie przedświątecznym, “Le Commandant Charcot”. Jednostka z Francji o długości prawie 150 metrów będzie też w Gdańsku 6 grudnia. 
Zdjęcie przedstawia port morski z perspektywy lotu ptaka, w piękny, słoneczny dzień z bezchmurnym niebem. Na pierwszym planie, przy nabrzeżu, widoczny jest duży statek wycieczkowy z białą nadbudówką i niebieskim kadłubem, który jest przycumowany do doku. Obok niego pływa mały holownik, a kolejny holownik jest cumowany wzdłuż nabrzeża, w sąsiedztwie białego dźwigu portowego. W głębi widoczne jest otwarte morze z kilkoma małymi jednostkami na horyzoncie. Na lewo od statku wycieczkowego znajduje się obszar zielony z promieniście rozłożonymi alejkami, prowadzącymi do centralnie umiejscowionego pomnika Obrońców Westerplatte. Za zielonym obszarem znajduje się obszar portowy z kontenerami i różnorodną infrastrukturą portową. Po prawej stronie widoczne są kolejne statki cumujące wzdłuż nabrzeża, a także budynek terminalu pasażerskiego lub magazynowego. Na dalszym planie, poza portem, widoczna jest miejska zabudowa, która wskazuje na bliskość portu do centrum miasta lub osiedli mieszkalnych.
W ub. roku w Gdańsku gościło łącznie 42 z 46 awizowanych wycieczkowców. W tym roku zamiar odwiedzenia naszego miasta zgłosiły 62 luksusowe jednostki
fot. Tomasz Dresler/ Port Gdańsk
 
Na swój pokład “Le Commandant Charcot” może zabrać do 245 gości.

W którym roku pobito rekord zawinięć?

Rekordowy rok w obsłudze statków wycieczkowych Port Gdańsk zanotował w 2022 r. Statki z turystami zawijały wtedy aż 79 razy. Na pokładach przewiozły 29,5 tys. pasażerów.

Port Lotniczy Gdańsk. Fenomenalny początek roku: już 1,2 miliona pasażerów. Może być rekord

W 2023 r. w gdańskim porcie zanotowano 42 wizyty wycieczkowców. Awizowanych było zaś o cztery więcej. 
 
Możliwości infrastrukturalne Portu Gdańsk są dużo większe. Teoretycznie może przyjąć nawet do 120 jednostek wycieczkowych w ciągu roku.

Gdzie cumują wycieczkowce?

Dokładna lista awizowanych w tym roku wycieczkowców, wraz z datami oraz godzinami wpłynięcia i postoju, jest dostępna na stronie internetowej Portu Gdańsk

O prawie 20 proc. większe przeładunki w 2023 roku w porcie. Największy wzrost terminali zbożowych

Wszystkie operacje wycieczkowców odbywają się na trzech nabrzeżach: Westerplatte, Oliwskim oraz Wolnego Obszaru Celnego II.
 

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa