
Kapsuła Crew Dragon wyniesie czterech kosmonautów, a wśród nich dra Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego - drugiego Polaka w historii, który poleci w przestrzeń kosmiczną i pierwszego, który odwiedzi Międzynarodową Stację Kosmiczną. Lot ten odbywa się w ramach misji Axiom-4, w skład której wchodzi polska naukowo-technologiczna misja Ignis. Zadaniem dra Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego będzie przeprowadzenie 13 eksperymentów naukowych przygotowanych przez polskich naukowców i inżynierów – z zakresu technologii, biologii, medycyny i psychologii. Ta misja przyczynia się do rozwoju polskiego sektora kosmicznego.
Na pokładzie rakiety znajdzie się bursztyn z Sobieszewa, o czym poinformowano na konferencji prasowej: Pierwszy bursztyn w kosmosie. Gdańsk łączy tradycję z nauką.

Hevelianum musi czekać
Hevelianum przygotowało już dla wszystkich chętnych wspólne oglądanie startu polskiego kosmonauty, ale to, kiedy impreza się odbędzie, zależne jest od ostatecznego terminu startu.
Wszystko w Hevelianum dopięte jest na ostatni guzik. Czekamy tylko na sygnał z USA.
Nieaktualny już komunikat z wtorku, zapowiadający start w środę, brzmiał następująco:
Start misji zaplanowano na godzinę 14 (czasu środkowoeuropejskiego, CET), jednak spotkanie w Strefie Kibica na Górze Gradowej rozpoczniemy już o godzinie 13.00. Relację wzbogaci profesjonalny komentarz astronomki z Hevelianum. Będzie można dowiedzieć się także o szczegółach misji, eksperymentach prowadzonych na orbicie, wpływie technologii kosmicznych na nasze codzienne życie oraz o niezwykłej podróży polskiego bursztynu w przestrzeń kosmiczną. Wydarzenie potrwa do godziny 16.00.
Gdańska AWFiS z kosmiczną misją

Pierwsza polska misja technologiczno-naukowa na ISS stała się inspiracją dla powstania w Hevelianum nowej, interaktywnej przestrzeni. Bez opuszczania Ziemi można znaleźć się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Quest room nazywa się Kosmiczna stacja - Wejdź do gry! Powstał we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną (POLSA).
To więcej niż escape room - to misja, która łączy zabawę, edukację i fascynującą podróż poza Ziemię. To fascynujące połączenie nauki, technologii i emocjonującej rozrywki - idealna propozycja dla rodzin, grup przyjaciół i pasjonatów kosmosu. Tu nic nie dzieje się przypadkiem - każdy szczegół oparty jest na prawdziwych technologiach i eksperymentach, które towarzyszą pierwszej polskiej misji badawczej na ISS.
Podczas gry uczestnicy wcielą się w role członków załogi orbitalnej misji. Czekają ich emocjonujące zadania: od uprawy roślin w warunkach hydroponicznych, przez monitorowanie promieniowania kosmicznego, aż po naprawę kluczowych modułów stacji. Dzięki technologii VR gracze odbywają wirtualny spacer po ISS, poznają tajniki życia astronautów - ich diety, rytmu snu i sposobów na walkę ze stresem. Dowiadują się, jak wyglądają cząstki promieniowania jonizującego, a także odkrywają, co łączy legendarnego astronoma Jana Heweliusza z nowoczesną eksploracją kosmosu.
Gra to także okazja do poznania wyników najświeższych polskich eksperymentów naukowych, w tym badań nad EEG i neurofeedbackiem, prowadzonych w warunkach mikrograwitacji. Atrakcja dostępna będzie do grudnia 2025.
Nie trzeba być ekspertem od rakiet – wystarczy ciekawość i chęć odkrywania!
Więcej informacji: TUTAJ lub na facebook @hevelianum
Partnerzy quest room’u: POLSA Polska Agencja Kosmiczna, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, TEMPUR, LYOFOOD.
Patroni medialni: gdansk.pl, trojmiasto.pl