Festiwal Metropolia Jest Okey od 22 do 30 grudnia w Gdańsku i na Pomorzu
Cykliczne koncerty świąteczne organizowane są w wielu najpiękniejszych miastach Europy, m.in. w Wiedniu, Londynie, Kopenhadze, Dreźnie czy Lipsku. Także gdańszczanie mają udział w tej popularnej europejskiej tradycji - doroczne bożonarodzeniowe koncerty w naszym mieście organizuje m.in. Polski Chór Kameralny.
Wydarzenie, podczas którego można posłuchać świątecznego repertuaru w wirtuozerskich wykonaniach, na stałe wpisało się w kalendarz trójmiejskich świątecznych wydarzeń kulturalnych. W tym roku odbywa się już 13. edycja tego okolicznościowego koncertu Polskiego Chóru Kameralnego, który zatytułowany został „Nasze Boże Narodzenie”.
- Zapraszamy na ten niezwykły koncert, na wspólne Nasze Boże Narodzenie. Jest to piękna tradycja wspólnego kolędowania w okresie Świąt Bożego Narodzenia, zimowego czasu niezwykłych zdarzeń, spotkań, wspomnień i nadziei. Szczególny jest to okres, kiedy, śpiew, głos ludzki, jeden z najpiękniejszych instrumentów na świecie, w wyjątkowy sposób w pełni potrafi przekazać emocje i nastrój bliskości, ciepła i miłości - zachęca Jan Łukaszewski, dyrygent Polskiego Chóru Kameralnego.
Pastorałki, kolędy i... utwory z Argentyny i Japonii
Wokaliści i instrumentaliści gdańskiego zespołu pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego wykonają m.in. utwory Ariela Ramireza - zmarłego w 2010 roku argentyńskiego pianisty i kompozytora, w którego centrum zainteresowań muzycznych był folklor rodzimej Argentyny.
W Kościele św. Mikołaja zabrzmią dwie jego kompozycje: „Misa Criolla” i „Navidad Nuestra”, które powstały prawie pięćdziesiąt lat temu. Dzięki niezwykłej energii, głębokiej uczuciowości i wzruszającej prostocie rozpalają entuzjazm wśród słuchaczy na całym świecie. Obie kompozycje prezentują szeroki wachlarz rytmów i wzorców melodycznych Ameryki Łacińskiej, dźwięków charakterystycznych dla andyjskiej nacji, rozświetlając promienistą kolorystyką jedno z największych chrześcijańskich świąt.
Utwór „Misa Criolla” kompozytor napisał w swym macierzystym języku. W niezwykły sposób połączył muzykę Ameryki Łacińskiej z muzyką europejską, zestawiając tradycyjne elementy liturgiczne z folklorem właściwym Ameryce Południowej. Stworzył jednorodną całość, pomimo, iż każda z pięciu części mszy zawiera odmienne rytmy taneczne, właściwe tradycji argentyńskiej, peruwiańskiej i boliwijskiej.
„Navidad Nuestra” jest natomiast efektem współpracy Ariela Ramireza z poetą Felixem Luną, wielokrotnie wykorzystującym w swoich wierszach dialekty, w tym także indiańskie. Przedstawiona tutaj historia narodzenia Pana nacechowana jest południowoamerykańskim kolorytem.
We wnętrzach czternastowiecznej dominikańskiej świątyni zabrzmią tego wieczoru także oczywiście kolędy, pastorałki i pieśni świąteczne kompozytorów z Polski, Ukrainy i... Japonii.
„Drogi do Niepodległej”. Polski Chór Kameralny wydał album z pieśniami i zdjęciami
Program i bilety
Program: Ariel Ramirez „Misa Criolla”, Ko Matsushita „Makibito Hitsujiwo”, Maciej Małecki „Niemowlątko na słomie”, Ireneusz Łukaszewski „Uśmiechnij się, dziecino”, Mykoła Łeontowycz „Oj na riczci, na Ordani”, Krzysztof Penderecki „My też pastuszkowie” i Ariel Ramirez „Navidad Nuestra”.
Koncert „Nasze Boże Narodzenie” odbędzie się w czwartek, 29 grudnia, o godzinie 20:15, w Kościele św. Mikołaja w Gdańsku (ul. Świętojańska 72). Bilety: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł, do kupienia online www.bilety24.pl, oraz w miejscu koncertu na 30 minut przed jego rozpoczęciem.
O Polskim Chórze Kameralnym
Ten światowej sławy zespół dokonał 660 prawykonań, w tym dzieł takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Współpracuje z najlepszymi światowymi orkiestrami oraz znakomitymi dyrygentami chóralnymi. Był wielokrotnie zapraszany na międzynarodowe festiwale muzyczne.
Oprócz ponad 80 płyt CD Polski Chór Kameralny nagrywał także dla polskich i zagranicznych rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych. Płyty Polskiego Chóru Kameralnego były przeszło 20 razy nominowane do nagrody Fryderyka, a pięciokrotnie ją zdobyły. Zespół jest również laureatem dwóch Orphee D’Or - nagród przyznawanych przez francuską Academie du Disque Lyrique za najlepsze nagranie muzyki chóralnej.
Należy do Europejskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Chórów Kameralnych TENSO. Jest organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Mozartowskiego Mozartiana.
Więcej: polskichorkameralny.pl.
Fryderyki 2022. Nominowane carillonowe utwory i Polski Chór Kameralny