„Drogi do Niepodległej”. Polski Chór Kameralny wydał album z pieśniami i zdjęciami

Z okazji 87. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, obchodzonej 12 maja, światło dzienne ujrzało wyjątkowe wydawnictwo Polskiego Chóru Kameralnego - liczący 196 stron ekskluzywny album nutowy zatytułowany „Drogi do Niepodległej”. Zawiera m.in. 14 pieśni legionowych oraz 4 utwory Ignacego Jana Paderewskiego, opracowane na chór a cappella przez Ireneusza Łukaszewskiego.
( Publikacja: 14.05.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Polski Chór Kameralny został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 prowadzony jest przez jego brata, Jana Łukaszewskiego (na zdjęciu). Z inicjatywy obecnego dyrektora powstał Album nutowy „Drogi do Niepodległej
Polski Chór Kameralny został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego, od 1983 prowadzony jest przez jego brata, Jana Łukaszewskiego (na zdjęciu). Z inicjatywy obecnego dyrektora powstał Album nutowy „Drogi do Niepodległej"
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Ukazał się album z widokami Gdańska na szklanych negatywach z lat 1860–1942

- Publikacja stanowi utrwalenie interesujących opracowań pieśni legionowych i pieśni Ignacego Jana Paderewskiego do słów Adama Asnyka autorstwa Ireneusza Łukaszewskiego - wybitnego chórmistrza i kompozytora, co niewątpliwie przysłuży się popularyzacji tej bezprecedensowej części polskiej kultury muzycznej - mówi inicjator wydania Albumu chóralnego „Drogi do Niepodległej” Jan Łukaszewski, dyrektor Polskiego Chóru Kameralnego, należącego do wąskiego grona światowej elity w pełni profesjonalnych chórów
kameralnych. - Celem jego wydania jest wzbudzenie zainteresowania muzycznego oraz ciekawości historycznej dotyczącej drogi do niepodległości, jaką przebyła Rzeczpospolita Polska, pełnej fascynujących i heroicznych losów legionistów oraz wzorcowych postaw patriotycznych.

W Albumie chóralnym, którego premiera odbyła się 12 maja - dokładnie w 87. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego, oprócz materiału nutowego, obejmującego 14 pieśni legionowych oraz 4 utwory Ignacego Jana Paderewskiego, opracowanych na chór a cappella przez Ireneusza Łukaszewskiego - założyciela Polskiego Chóru Kameralnego, znajdują się fotografie związane z Legionami Polskimi i reprodukcje rysunków Artura Grottgera. Całość okrasza słowo z ciekawym opisem historyczno-muzykologicznym. Licząca 196 stron publikacja może się też pochwalić ciekawą oprawą wizualną autorstwa Dominiki Gzowskiej, gdańskiej malarki i projektantki.

szara okładka z białym tytule, na dole maki i trawa
Niezwykle interesująca i unikatowa publikacja wzbogacona została o zdjęcia i słowo z ciekawym opisem historyczno-muzykologicznym
mat. Polskiego Chóru Kameralnego

Wydawnictwo przeznaczone jest dla wszystkich, którzy są zainteresowani śpiewem chóralnym. Poprzez niezwykły kunszt utworów zamieszczonych w albumie i jednocześnie umiarkowany stopień trudności wykonawczych pieśni, publikacja ta może stanowić źródło inspiracji dla chórmistrzów i zespołów zarówno w ruchu amatorskim, jak i profesjonalnym, także na poziomie szkolnym. 

„Drogi do Niepodległej” udostępnione zostaną bezpłatnie bibliotekom, szkołom, instytucjom muzycznym i muzeom.

Wydawnictwo zostało sfinansowane przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego - edycja Niepodległość po polsku.