• Start
  • Wiadomości
  • Półmaraton Gdańsk 2019. Wygrał Kenijczyk i Ukrainka z polskim paszportem WIDEO I ZDJĘCIA

Półmaraton Gdańsk 2019. Wygrał Kenijczyk i Ukrainka z polskim paszportem WIDEO I ZDJĘCIA

W sobotę i niedzielę, 16-17 listopada 2019 r., na ulicach Gdańska rozegrany został Amber Expo Półmaraton Gdańsk, w którym udział wzięło blisko 6 tysięcy biegaczy. Od tegorocznej, szóstej edycji, impreza nosi imię prezydenta Gdańska śp. Pawła Adamowicza. Zobacz, jak wyglądała rywalizacja.
( Publikacja: 17.11.2019 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
We wszystkich biegach Półmaratonu udział wzięło 5,5 tys. osób
We wszystkich biegach Półmaratonu udział wzięło 5,5 tys. osób
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


W sąsiedztwie startu tegorocznego Amber Expo Półmaratonu Gdańsk już na godzinę przed zawodami można było zobaczyć wielu rozgrzewających się biegaczy. Dużą wspólną rozgrzewkę rozpoczęto kwadrans przed starem. I już można było poczuć emocje.

Jeszcze dzień przed głównym biegiem, w piątek w nocy, rywalizowano na dystansie 10 km. Nocną Dychę wygrał Paweł Czyżkowski z MKB Dreptak (33:19) przed Dominikiem Goskiem (33:20). Najlepiej wśród pań pobiegła Marta Szenk (39:25). Rozegrano też biegi dziecięce i młodzieżowe.

- Statystyki pokazują, że jeśli chodzi o liczbę uczestników, to mamy ten sam wynik co przed rokiem - mówi Rafał Zakrzewski, dyrektor Amber Expo Półmaratonu Gdańsk. -  Wczoraj mieliśmy Bieg na 10 km. Zgłosiło się 200 osób więcej. Ponad pół tysiąca dzieci ukończyło wczoraj rywalizację. Było duże zainteresowanie i doszło już do tego, że musieliśmy oddzielać w rocznikach chłopców od dziewczynek. W sumie pakiety startowe odebrało 5,5 tysiąca osób.  

Zobacz relację wideo z Półmaratonu Gdańsk 2019:


W sobotę, 17 listopada, o godz. 9.00 równocześnie wystartowali zawodnicy ścigający się w Biegu na Piątkę (5 km) i w głównym Półmaratonie na dystansie 20 km. Przed startem przypomniano, że zawody rozgrywane są jako memoriał im. Pawła Adamowicza. Pamięć zamordowanego w styczniu prezydenta Gdańska uczczono minutą ciszy. Po raz kolejny wybrzmiał utwór „Sound of Silence” w wykonaniu zespołu "Disturbed". Do uczestników Półmaratonu przemówiła żona prezydenta Adamowicza Magdalena i to ona dała sygnał do startu.


- Paweł co roku brał udział w tej imprezie - wspomina Magdalena Adamowicza, żona Pawła Adamowicz i posłanka do PE. - Wręczał medale uczestnikom i potem, jak wracał do domu po kilku godzinach, miał pełno energii i entuzjazmu. Mówił, że to jest niesamowite kiedy ludzie, którzy wpadają na metę, często wykończeni i wycieńczeni, mają błysk w oku, mają radość i energię. Moje dziejsze przesłanie do biegaczy było takie, żeby biegali i byli ambasadorami Gdańska, żeby biegali i mówili o naszej wolności, naszej solidarności, o naszym cudownym mieście.

Zwycięzca Pólmaratonu Gdańsk 209 Kenijczyk Hammington Cherop
Zwycięzca Pólmaratonu Gdańsk 209 Kenijczyk Hammington Cherop
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Trasa głównego biegu wiodła od Amber Expo ulicą Marynarki Polskiej i Jana z Kolna do Wałów Piastowskich, a następnie główną aleją miasta do Oliwy, by potem skręcić w ulicę Pomorską, Chłopską i Czarnym Dworem z powrotem dotrzeć do Amber Expo. Meta usytuowana została w sali wystawienniczej C Amber Expo.

Na zawodników czekały pamiątkowe medale, które wręczała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wraz z Magdalena Adamowicz.

Zawodników na mecie witała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
Zawodników na mecie witała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Najszybciej finiszował Kenijczyk Hammington Cherop. Ponad 21-kilometrową trasę, prowadzącą głównymi arteriami Gdańska do mety w hali Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo przy ul. Żaglowej, pokonał w czasie 1:06:33. Finiszował przed Ukraińcem Artemem Kazbanem (1:06.33).

Najlepszy z Polaków, Łukasz Woźniak ze Strawczyna (1:08.26) zajął piąte miejsce.

W rywalizacji pań najlepsza okazała się Olga Ochal (1:17.18), która zwyciężyła w Półmaratonie Gdańsk już trzy lata temu. Za nią uplasowała się Aleksandra Baranowska-Trzasko (1:21:50).

Natomiast w Biegu na Piątkę tryumfował tczewianin Patryk Sowiński z Tczewa (15:12) oraz Diana Dawidziuk-Gosk z Warszawy (17:43).


Więcej na temat Półamaratonu: TUTAJ