• Start
  • Wiadomości
  • Podwyżka cen ogrzewania. O ile więcej zapłacą mieszkańcy? 

Podwyżka cen ogrzewania. O 26 procent wzrosną rachunki z miejskiej sieci ciepłowniczej 

Średnio o ok. 26 procent wzrosną w Gdańsku od 24 października opłaty za ciepło dostarczane przez Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (GPEC). Podwyżka to efekt wyższych cen ustalonych przez producenta ciepła, spółkę państwową PGE Energia Ciepła. 
11.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dłoń na pokrętle grzejnika w mieszkaniu
Z usług GPEC korzysta w Gdańsku ok. 60 procent mieszkańców (zdjęcie ilustracyjne)
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl

Kto produkuje ciepło dla Gdańska, a kto je rozprowadza? 

W Gdańsku i Sopocie wytwórcą ciepła jest PGE Energia Ciepła. Jest monopolistą na tym rynku. Ta spółka państwowa produkuje ciepło dla dużych, polskich miast, wśród których jest także m.in. Kraków, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Szczecin i Bydgoszcz. 

- Zgodnie z informacją, jaką otrzymaliśmy od PGE EC, od 24 października wejdzie w życie podwyżka taryfy wytwórcy, która dla mieszkańców Gdańska i Sopotu oznaczać będzie wyższe rachunki za ciepło średnio o 26 procent - informuje Jadwiga Grabowska, rzecznik prasowy GPEC.

Protest samorządowców w Warszawie przeciwko cenom energii i rosnącym kosztom życia

Jak uzasadniło PGE EC, 41-procentowa podwyżka ceny ciepła dla Gdańska spowodowana jest m.in. drastycznym wzrostem cen węgla i oleju opałowego oraz certyfikatów CO2, co związane jest z obecnym kryzysem energetycznym.

Jaki procent mieszkańców jest klientem GPEC?

Zapowiadana przez GPEC ok. 26-procentowa podwyżka za ogrzewanie nie oznacza, niestety, końca większych rachunków dla mieszkańców. 

Wyższa taryfa producenta ciepła czyli PGE EC oznacza automatycznie dla GPEC wzrost taryfy przesyłowej. GPEC złożył w tej sprawie wniosek Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i czeka na jego decyzję. 

Z usług GPEC korzysta w Gdańsku ok. 60 procent mieszkańców.

 

TV

Wrzeszcz Górny gotowy na święta