• Start
  • Wiadomości
  • Podsumowanie Budżetu Obywatelskiego 2022. Zobacz, które projekty zdobyły najwięcej głosów

Podsumowanie Budżetu Obywatelskiego 2022. Zobacz, które projekty zdobyły najwięcej głosów

Znamy zwycięzców dziewiątej edycji Budżetu Obywatelskiego. Z 387 projektów na terenie całego miasta zostanie zrealizowanych 121 inicjatyw. Ich wartość to 19 602 552 zł. Największą frekwencję głosujących świętuje Letnica. To tam powstanie łąka kwietna.
( Publikacja: 22.10.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Cztery osoby dwie kobiety i mężczyzna siedzą przy stole, obok stoi kobiet przy mikrofonie w tle ekra z napisem Budziet Obywatelski Gdańsk 2022
W konferencji wzięły udział (od lewej) Marzena Kolmer, przewodnicząca zarządu dzielnicy Letnica., Elżbieta Strzelczyk, miejska radna przedstawicielka zespołu konsultacyjnego BO, Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura Ds. Rad Dzielnic i Współpracy Z Mieszkańcami
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

- Bardzo dziękuję wszystkim, którzy angażują się w działania na rzecz rozwoju naszego miasta i swojego najbliższego otoczenia. Dziękuję wnioskodawcom, którzy proponowali projekty, zbierali podpisy, a później aktywnie namawiali mieszkańców do głosowania. Jestem też bardzo wdzięczna wszystkim głosującym, że chcieli poświęcić kilka minut wybierając projekty, aby współtworzyć Gdańsk - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Prezydent Gdańska podczas konferencji podsumowała tegoroczną edycję Budżetu Obywatelskiego i przedstawiła szczegółowe dane z głosowania.

Głosowanie trwało od 4 do 18 października. Zagłosowało 43 190 mieszkanek i mieszkańców Gdańska, co składa się na frekwencję wynoszącą 9,89 procent. Chętniej głosowały kobiety (24 199) niż mężczyźni (18 991). Najstarszy głosujący miał 101 lat a najmłodszy zaledwie 9 dni. Wybranych zostało 121 projektów w tym 47 projektów zielonego BO.

Po raz drugi można było oddawać głosy na wyodrębnione projekty Zielonego Budżetu. Łączna kwota tej edycji przeznaczona na inicjatywy obywatelskie to 20 830 669 zł. Wartość wygranych projektów Budżetu Obywatelskiego 2022 to 19 602 552 zł. Niewykorzystane środki przechodzą do puli na kolejny rok, tym samym do następnej edycji do spożytkowania dodanych zostanie 1 228 117 zł.

 

Kobieta w średnim wieku przy mikrofonie
Bardzo dziękuję wszystkim, którzy angażują się w działania na rzecz rozwoju naszego miasta i swojego najbliższego otoczenia - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska na konferencji prezentującej wyniki BO 2022
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Co ważne, aby projekt dzielnicowy mógł być realizowany, musiał zdobyć minimum 200 punktów, w projektach ogólnomiejskich było to 400 punktów. Ten warunek nie obowiązywał w projektach Zielonego Budżetu Obywatelskiego.


Zobacz jak głosowano na projekty BO:


Letnica z największą frekwencją

Nowością tegorocznej edycji było docenienie dzielnicy z największą frekwencją głosujących. Wygrała Letnica, gdzie zagłosowało 17,23 proc. mieszkanek i mieszkańców. To właśnie w tej dzielnicy powstanie łąka kwietna. Kolejne miejsce zajęły Orunia Górna - Gdańsk Południe  z frekwencją 16,82 proc. i Olszynka, gdzie w głosowanie zaangażowało się 14,77 proc. mieszkających tam osób.

- Bardzo dziękuję, ogromnie się cieszę i jestem dumna z mieszkańców dzielnicy Letnica za zmotywowanie się i najbardziej aktywne oddawania swoich głosów. Gratuluję wszystkim dzielnicom wygranych projektów – mówiła Marzena Kolmer, przewodnicząca zarządu dzielnicy Letnica. 

Jak głosowano?

Głosowanie nie miało ograniczeń wiekowych, decydować mogli wszyscy, którzy są zameldowani w naszym mieście na pobyt stały lub czasowy, wpisani w Gdańsku do rejestru wyborców lub posiadający aktywną Kartę Mieszkańca.

Każdy uczestnik głosowania miał do rozdzielenia pulę 8 punktów. Na dzielnicowe projekty 5 punktów, na ogólnomiejski 1 punkt. Na projekty „zielone” mieszkańcy mieli dwa dodatkowe punkty. Punktami na projekty dzielnicowe można było dysponować dowolnie, przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym czy więcej punkcie kilka projektów w dowolnej dzielnicy.

Głosować można było online, na portalu gdansk.pl, a także w dwóch punktach stacjonarnych. Nowością były mobilne punkty głosowania. Po gdańskich dzielnicach kursował piętrowy autobusu z charakterystycznym żółtym logiem Budżetu Obywatelskiego oraz bus z grafiką Karty Mieszkańca.

Kobieta w średnim wieku przy mikrofonie obok ekranu na którym widać tabelkę z liczbami
Listę wybranych projektów podczas konferencji przedstawiła Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.
Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Zwycięskie projekty

Listę wybranych projektów podczas konferencji przedstawiła Sylwia Betlej, p.o. dyrektora Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Na projekty ogólnomiejskie BO przeznaczonych zostanie 2 781 700 zł a do następnej edycji przechodzi 74 700 zł.

Pierwsze miejsce wśród ogólnomiejskich projektów zajął projekt p.n. „Pogotowie dla zwierząt”, którego realizacja wyniesie 277 000 zł, a oddano na niego 4509 punktów. Na drugim miejscu jest projekt  „Rowerowy górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa), na który oddano 4238 punktów, a jego realizacja pochłonie 2  mln zł. Na trzecim miejscu znajduje się projekt „Doposażenie placów zabaw w Parku im. Reagana”, na który oddano 2752 punktów. Realizacja tego projektu to 350 tys. zł. Czwartym i ostatnim projektem ogólnomiejskim, który zostanie zrealizowany jest „Chrońmy Gdańsk przed dzikami i dziki przed Gdańskiem”, który uzyskał 1091 głosów, a jego wartość to 80 tys. zł.

 

Dzięki tej edycji zostanie zrealizowanych także 7 zielonych projektów ogólnomiejskich, m.in. Park Oruński - pływające zielone wyspy ogrody i fontanna na stawie, Zielony górny taras Gdańska (Jasień, Kokoszki, Matarnia, Osowa) - 6 zieleńców w 4 dzielnicach – po raz drugi!, czy Zielona Oliwa – Kompleksowy projekt przywrócenia zadrzewień przy Al. Grunwaldzkiej.

Wygrane projekty w poszczególnych dzielnicach znajdują się w prezentacji. Już wkrótce rozpocznie się ewaluacja tegorocznego Budżetu Obywatelskiego i tym samym przygotowania do jubileuszowej, X edycji BO.

Zobacz zapis wideo konferencji podsumowującej BO:

 
 
opr. AK