Piąta rocznica śmierci ks. Stanisława Bogdanowicza. Msza św. i okolicznościowa wystawa

W czwartek 20 października przypada piąta rocznica śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza - wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej, honorowego obywatela Gdańska. Z tej okazji w Bazylice Mariackiej odbędzie się msza w intencji księdza, a także wernisaż wystawy poświęconej jego osobie.
20.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz
fot. Jerzy Pinkas/gdansk.pl

Msza w intencji ks. Stanisława Bogdanowicza

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz zmarł 20 października 2017 roku, w dniu śmierci miał niespełna 78 lat. W pamięci gdańszczan pozostaje przede wszystkim jako były proboszcz Bazyliki Mariackiej, Honorowy Obywatel Miasta Gdańska oraz autor publikacji historycznych i książek dla dzieci.

Msza św. za ks. infułata, w piątą rocznice jego śmierci, odbędzie się w czwartek o godz.18. Przed mszą złożone zostaną kwiaty na jego grobie, który znajduje się w krypcie Kapłanów Gdańskich.

Wystawa poświęcona ks. Bogdanowiczowi znajduje się w nawie bocznej Bazyliki Mariackiej
Wystawa poświęcona ks. Bogdanowiczowi znajduje się w nawie bocznej Bazyliki Mariackiej
fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

O tym, jak górale w Gdańsku zamieszkali. Historię ich rodzin poznasz dzięki wystawie 

Po mszy św. nastąpi otwarcie wystawy zatytułowanej „Ks. Stanisław Bogdanowicz (1939–2017)” przygotowanej przez gdański IPN. Jej autorkami są Anna Dymek i Anna Kołakowska. Zaprezentowane zostaną na niej fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów: archiwum Bazyliki Mariackiej w Gdańsku, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, Archiwum Archidiecezjalnego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, fot. Sławomira Fiebiga, Bogusława Nieznalskiego, Macieja Kostuna, Stanisława Składanowskiego, Anny Kołakowskiej, zbiorów prywatnych Antoniego Bogdanowicza, Czesława Nowaka.

Wernisaż rozpocznie się ok. godz. 19.00 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

28 października 2017 r. Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza w Bazylice Mariackiej
28 października 2017 r. Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza w Bazylice Mariackiej
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Życiorys ks. Stanisława Bogdanowicza

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. W 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego, cztery lata później ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 pełnił funkcję proboszcza Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

W czasach komunistycznych wspierał opozycję demokratyczną. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał msze patriotyczne z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji. Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.

28 października 2017 r. Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza Nz. (od lewej) Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz, ówczesny prezydent Gdańska, Lech Wałęsa, były prezydent RP i Janusz Śniadek, poseł PiS
28 października 2017 r. Pogrzeb ks. Stanisława Bogdanowicza Nz. (od lewej) Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska, Paweł Adamowicz, ówczesny prezydent Gdańska, Lech Wałęsa, były prezydent RP i Janusz Śniadek, poseł PiS
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

"W Bazylice Mariackiej w czasach PRL, nie bacząc na zagrożenia odprawiał msze patriotyczne, które gromadziły rzesze wiernych. Wilniuk i Gdańszczanin. Pozostanie w naszej pamięci" - napisał na swoim profilu społecznościowym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. 
Ks. Bogdanowicz jest autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984", artykułów w prasie katolickiej. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - napisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".

Był laureatem m.in. Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został także Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.

TV

Rusza budowa przejścia naziemnego przez Podwale Grodzkie. Jak będą przebiegać prace?