Paweł Adamowicz do rodziców: czekają nas zmiany w oświacie

Dzisiaj w Gdańsku obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, z tej okazji do rodziców gdańskich uczniów list napisał prezydent miasta Paweł Adamowicz. - Gdańsk w tym roku szkolnym staje przed ogromnymi wyzwaniami, jakie niosą zmiany w systemie oświaty i wychowania – czytamy w nim. List trafił do rodziców za pośrednictwem Platformy Edukacyjnej GPE.

Paweł Adamowicz do rodziców: czekają nas zmiany w oświacie
A
A
data publikacji: 13 października 2016 r.

Paweł Adamowicz podczas rozpoczęcia roku szkolnego na Stogach
Paweł Adamowicz podczas rozpoczęcia roku szkolnego na Stogach
Jerzy Pinkas/www.gdansk/pl

W liście Prezydent Gdańska zwraca się słowami do rodziców: - Jak zawsze chciałbym wspólnie z Państwem podziękować kadrze pedagogicznej, pracownikom administracji i obsługi przedszkoli oraz szkół za codzienne zaangażowanie w budowanie najlepszego środowiska uczenia się naszych dzieci. To priorytet i najważniejsza inwestycja, o którą w Gdańsku dbamy bardzo mocno.

Prezydent Adamowicz zwraca też uwagę na wyzwania jakie stoją przed Miastem w związku z reformą oświatową: - Gdańsk w tym roku szkolnym staje przed ogromnymi wyzwaniami, jakie niosą wdrożone już przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w systemie oświaty i wychowania, ale i prace nad całkowitą reformą Prawa Oświatowego i ustroju szkolnego. W tym roku w 414 placówkach oświatowych naukę zaczęło ponad 66 tysięcy uczniów. Tylko w szkołach samorządowych będzie pracowało z nimi 7200 nauczycieli.

- W budżecie Gdańska na rok 2016 na edukację przeznaczamy ponad 761 mln złotych, w tym 307 mln złotych, które musimy dołożyć do dotacji i subwencji rządowych, bo te są niewystarczające. Z roku na rok ta kwota rośnie. Przykładowo na ucznia w szkole podstawowej otrzymujemy rocznie 5300 zł subwencji, a wydać musimy prawie 8500, czyli o 3200 zł więcej. Przedszkolak to dotacja tylko 1300 zł, a koszt utrzymania 11 500 zł. Miasto nie tylko utrzymuje szkoły, ale inwestuje w ich rozwój. W tym roku na remonty wydamy 61 mln zł, w zeszłym 96,5 mln - wylicza prezydent.

- Teraz przed nami wydatek na reformy. Pamiętajmy, że i one nie są za darmo – podkreśla. Wprowadzone podwyższenie wieku rozpoczynania edukacji od 7 lat i odebranie wielu gotowym do tego 6-latkom szansy na intensywniejszy rozwój w szkołach już w kolejnym roku budżetowym będzie skutkował dodatkowymi wydatkami - ponad 50 mln zł na samo utrzymanie miejsc w przedszkolach. Z racji nieuzasadnionego tempa wprowadzanej zmiany trudno oszacować wszystkie koszty inwestycyjne. Znacząco przekroczą one te dodatkowe na utrzymanie miejsc.


www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

www.gdansk.pl

List dostępny jest na platformie https://portal.edu.gdansk.pl/jst/gdansk/rejestr.aspx oraz do pobrania w wersji pdf (1.97 MB)Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora
Olimpia Schneider (0)
Urząd Miejski w Gdańsku
Kancelaria Prezydenta
Referat Prasowy
olimpia.schneider@gdansk.gda.pl
więcej tekstów autora