• Start
 • Wiadomości
 • Zabójstwo Pawła Adamowicza. Już prawie 20 tys. podpisów pod petycją ws. przewlekania śledztwa

Zabójstwo Pawła Adamowicza. Już prawie 20 tys. podpisów pod petycją ws. przewlekania śledztwa

Ponad 19 tysięcy osób złożyło swoje podpisy pod petycją w sprawie przewlekania śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Dokument nadal jest dostępny w sieci na stronie petycjeonline.pl. "WIERZYMY, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią" - piszą inicjatorzy apelu.
29.01.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Baner, który zawisł na Urzędzie Miejskim w Gdańsku w druga rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
Baner, który zawisł na Urzędzie Miejskim w Gdańsku w druga rocznicę śmierci Pawła Adamowicza
zdj. Jerzy Pinkas/gdansk.pl


14 stycznia przypadała druga rocznica zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zmarł dzień po tym, gdy został ugodzony nożem na scenie, przy Złotej Bramie, podczas Finału WOŚP.

Prowadzone przez prokuraturę śledztwo w tej sprawie trwa już da lata. Przyjaciele, rodzina i wiele osób publicznych zwraca uwagę, że mimo, iż sprawca dokonał zabójstwa publicznie, przy świadkach, a jego czyn zarejestrowały kamery, proces w tej sprawie wciąż się nie rozpoczął. Stąd stanowcze domaganie się zakończenia postępowania i przekazania aktu oskarżenia do sądu. W tej sprawie powstał dostępny w internecie apel, pod którym zbierane są podpisy. Jego inicjatorzy stwierdzają m.in.:

 • JESTEŚMY ZANIEPOKOJENI kolejnymi decyzjami śledczych, które opóźniają osądzenie sprawcy. Uważamy, że sprawa Stefana W. powinna zostać już skierowana do niezawisłego sądu, który w przypadku ewentualnych wątpliwości, może sam uzupełnić materiał dowodowy, również w zakresie niezbędnym do oceny stanu psychicznego sprawcy.
 • OCZEKUJEMY niezwłocznego rozpoczęcia procesu w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza i nie są to chyba zbyt wygórowane oczekiwania, jeśli się zważy, że proces Andersa Breivika, który w ataku w Norwegii zabił 77 osób, rozpoczął się dziewięć miesięcy po dokonaniu tamtej zbrodni.
 • WIERZYMY, że wyrok w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza będzie symbolicznym aktem sprawiedliwości i przestrogą dla wszystkich opętanych nienawiścią.

Cały apel - dostępny na stronie petycjeonline - może podpisać każdy.

Pod apelem dotyczącym przewlekania śledztwa w sprawie zabójstwa prezydenta Pawła Adamowicza są już podpisy ponad 19 tysięcy osób. Złożyli je m.in. noblistka Olga Tokarczuk, samorządowcy: Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy; Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni; Krzysztof Żuk, prezydent Lublina; Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia; Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, a także wybitni prawnicy: prof. Adam Strzembosz, były I prezes Sądu Najwyższego; prof. Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były rzecznik praw obywatelskich; prawnik i filozof prof. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa UG; prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 

Podpisują się nie tylko mieszkańcy Gdańska i Pomorza, ale także internauci z innych regionów kraju i z zagranicy.

Kilka przykładów komentarzy osób, które udzieliły poparcia dla tej inicjatywy:

 • Karol Kabaciński, Bydgoszcz: “Zależy mi na szybkim, sprawiedliwym wyjaśnieniu tej tragicznej śmierci”.
 • Renata Szmajnta, Zabrze: “Należy w końcu uświadomić ludziom, że słowa mogą zabijać. Ukarać tych, którzy tymi słowami doprowadzili do morderstwa. Oni nie mogą pozostać bezkarni. Położyć tamę szczuciu, które tzw. media państwowe nadal uprawiają. Dać przynajmniej symboliczne zadośćuczynienie rodzinie, którą zniszczono”.
 • Łukasz Lewandowski, Gdańsk: “Paweł Adamowicz był moim prezydentem, którego strata ciągle jeszcze jest nieodżałowana, a brak osądzenia sprawcy tej tchórzliwej zbrodni daje odwagę jego naśladowcom”.
 • Zbigniew Dróżdż, Łódź: “Podpisuję, ponieważ śledztwo w sprawie staje się przewlekłe w stopniu budzącym wątpliwości co do jego profesjonalizmu”.
 • Adrian Jasiński, Sanok: “Ziobro i jego klika chronią mordercę Pawła Adamowicza i robią wszystko aby proces w sprawie tego morderstwa z nienawiści się nie odbył, celowo przedłuża się śledztwo i wydanie opinii biegłych a to powoduje, że jest daleko od tej sprawiedliwości... Tak dalej być nie może - to już najwyższy czas aby wreszcie proces Stefana W. przed niezawisłym sądem ruszył, czas na to aby sprawiedliwość i prawda wyszły na jaw, wyrok dla sprawcy zabójstwa Gdańska byłby doskonałą przestrogą dla tych wszystkich, którzy sieją nienawiść i nietolerancję!”.
 • Danuta Nowak, Würzburg: “Podpisuję bo w całości zgadzam się z Apelem Rzeczpospolitej. Oglądałam live ten straszy atak na prezydenta Gdańska i mocno go przeżyłam”.
 • Magdalena Ratuszna, Zwierzyniec: “Nie może być tak, by w XXI wieku człowiek w blasku fleszy i kamer podczas trwania takiego dobra jakim jest finał WOŚP-u zabił drugiego człowieka i nie poniósł za to odpowiedzialności. W naszym państwie winę próbuje się zrzucić na ofiary a sprawców( bo jeden zadał cios ale nie wiemy czy ktoś go w jakiś sposób do tego nie podżegał) chroni. Jako obywatel Rzeczypospolitej Polskiej oczekuję sprawiedliwości i rzetelnego doprowadzenia procesu do końca”.
 • Witold Anderman, Borkowo: “Podpisuję ponieważ sprawca musi być osądzony zgodnie z wymaganiami prawa. Chcę wierzyć, że Polska rządzona przez PIS sprawiedliwie osądzi sprawcę i jego mocodawców”.