• Start
  • Wiadomości
  • Pasjonował go balet. Zmarł Bronisław Aubrecht-Prądzyński, pogrzeb w piątek

Pasjonował go balet. Zmarł Bronisław Aubrecht-Prądzyński, pogrzeb w piątek

Tancerz, pedagog, menedżer kultury, wybitny autorytet w świecie tańca. Przez 45 lat był dyrektorem naczelnym i artystycznym gdańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny - Sobczak. W 2003 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Gdańska w dziedzinie kultury. W 2017 roku został odznaczony państwowym Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis”. Bronisław Aubrecht-Prądzyński zmarł 5 marca, w wieku 85 lat.
10.03.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Twarz mężczyzny lat powyżej 60, włosy siwe
Bronisław Aubrecht-Prądzyński (1939 - 2025)
fot. Fb Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny - Sobczak w Gdańsku

Msza święta w intencji Zmarłego odbędzie się 14 marca 2025 roku o godzinie 11:00 w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pruszczu Gdańskim (ul. Wojska Polskiego 37), po czym rozpoczną się uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu w Pruszczu Gdańskim (ul. Obrońców Pokoju 14).

Jak sam wspominał w filmie dokumentalnym, zaraz po szkole podstawowej przyjechał w towarzystwie taty do Gdańska, żeby zdawać do technikum samochodowego. Okazało się, że nabór jest już zakończony. W tym czasie (przez dwa lata) dyrektorem szkoły baletowej był brat jego ojca. W gronie rodzinnym doszli do wniosku, że niech już lepiej Bronek idzie uczyć się pod okiem stryja. Do baletu trafił więc trochę przez przypadek. 

Nie żyje fotografik Zenon Mirota. Dokumentował życie Stoczni

Bronisław Aubrecht-Prądzyński w 1958 roku ukończył Państwową Średnią Szkołę Baletową w Gdańsku. Od razu znalazł się w zespole baletowym Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, jako tancerz, a później solista - pod kierownictwem Janiny Jarzynówny-Sobczak.

Był odtwórcą licznych ról baletowych. Karierę sceniczną zakończył w 1972 roku. 

Zaraz po tym został dyrektorem gdańskiej szkoły baletowej i pełnił tę funkcję do 2017 roku. Zdobył wielki szacunek jako fachowiec i jako człowiek - jest z wdzięcznością wspominany przez wielu absolwentów.

Jak podaje portal taniecPolska.pl, Bronisław Aubrecht-Prądzyński wprowadził w życie wiele własnych, cennych inicjatyw. Szkoła zawdzięcza mu wysoki poziom kształcenia. Przyczynił się do gruntownej rozbudowy i modernizacji budynku szkoły. Wzbogacił codzienną praktykę szkoły baletowej o środki audiowizualne. Od 1975 roku uczniom i pedagogom towarzyszyły kamera wideo i magnetowid, co sprawiło, że ich codzienna praca stała się bardziej efektywna i urozmaicona. Możliwość korzystania w tamtych latach ze sprzętu audiowizualnego była bardzo nowatorskim przedsięwzięciem. Dzięki niej gdańska szkoła baletowa jako pierwsza stworzyła gabinet audiowizualny z imponującą wideoteką, gromadzącą nagrania własne szkoły, a także programy i filmy baletowe, zarejestrowane przez polskie i zagraniczne stacje telewizyjne.

Od 1975 roku organizował letnie kursy doskonalenia nauczycieli w zakresie tańca klasycznego, charakterystycznego i współczesnego, które integrowały środowisko baletowe.

Zmarła pisarka Emma Popik, autorka fantastyki naukowej

Od 1984 roku organizował w Teatrze Muzycznym Gdyńskie Wieczory Baletowe, które umożliwiły obejrzenie szerokiej publiczności najciekawszych układów choreograficznych znanych artystów baletu, a także zaprezentowanie interesujących debiutów choreograficznych.

Reaktywował także Ogólnopolskie Konkursy Tańca. Dzięki jego staraniom od 1990 roku konkurs ten odbywa się regularnie co dwa lata i na stałe wpisał się w krajobraz polskiej sztuki baletowej.

Wspaniałym świętem tańca stał się współorganizowany przez gdańską szkołę baletową Międzynarodowy Festiwal Tańca „Dance of the World”, Gdańsk 1991 (pomysłodawczyni: Bożena Kociołkowska), w którym uczestniczyło około 300 osób. Zgromadził on utalentowaną młodzież, uczniów różnych szkół baletowych, pedagogów i znanych artystów baletu z całego świata.

Nie żyje Marcin Wicha, wybitny grafik, autor esejów i książek

Artysta powołał też do życia Dom Tancerza, w którym gościli najwybitniejsi przedstawiciele kultury polskiej i europejskiej: Maja Plisiecka, John Neumeier, Boris Ejfman, Jerzy Maksymiuk, Bogusław Kaczyński, Wojciech Wiesiołłowski.

W latach 1993-1996 pracował na stanowisku dyrektora baletu Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Przez wiele lat był członkiem Rady d.s. Szkolnictwa Artystycznego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasza podstrona ODESZLI

TV

Trzecia rocznica ataku Rosji na Ukrainę