Być atrakcyjnym dla czytelników i turystów
- Chcemy przebudować parter, wprowadzić nową estetykę i nowe formy ekspozycji, by być bardziej atrakcyjnym miejscem dla użytkowników biblioteki, mieszkańców Trójmiasta i licznych turystów tu zaglądających - mówi Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej.
Remont parteru PAN Biblioteki Gdańskiej rozpoczął się w pierwszych dniach grudnia. Zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć pod koniec I kwartału 2025 r. Wykonawcą prac jest Budomex Trójmiasto sp. z o.o.
Konkurs na nową aranżację parteru biblioteki wygrała propozycja przedstawiona przez Czeczko+design. Studio Architektury Wnętrz z Białegostoku.
Czas na wykorzystanie Nagrody Księżnej Asturii
Koszt inwestycji budowlanej to ponad milion złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z dotacji Polskiej Akademii Nauk, wsparcia ze strony Portu Lotniczego Gdańsk i środków własnych PAN BG.
A końcowe wyposażenie parteru PAN Biblioteki Gdańskiej finansowane będzie z pieniędzy pochodzących z Nagrody Księżnej Asturii, która to nagroda decyzją prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz została przeznaczona właśnie na to zadanie.
Przypomnijmy, że Miasto Gdańsk otrzymało Nagrodę Księżnej Asturii, zwanej "hiszpańskim Noblem", w kategorii Zgoda (la Concordia).
Gdańska Wigilia - to już ten czas! Miasto zaprasza w niedzielę na Długi Targ
To wyróżnienie przyznawane za obronę praw człowieka, promocję i ochronę pokoju, wolności i solidarności. Decyzję ogłoszono 13 czerwca 2019 r. w Oviedo. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona laureatów, wśród których są m.in. Unia Europejska, Jane Goodall, Stephen Hawking czy Peter Brook.
Każdy z laureatów Nagrody Księżnej Asturii oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 50 tysięcy euro (ok. 200 tys. zł) otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez katalońskiego artystę Joana Miró.
Do czytelni wejście bocznym wejściem
Równolegle z tym przedsięwzięciem, ale finansowanym osobno, trwa w historycznym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej wymiana 19 zabytkowych okien.
Kochał ludzi i książki. Dr Marian Pelczar upamiętniony
Mimo trwającego remontu czynna jest Czytelnia Zbiorów Historycznych i dostępna jest większość pracowni zbiorów specjalnych. W tym czasie do biblioteki można się dostać przez boczne drzwi, obok ławeczki Mariana Pelczara. Do tej pory wejście to miało charakter służbowy i korzystali z niego tylko pracownicy PAN Biblioteki Gdańskiej. Na piętro, gdzie znajdują się czytelnia i katalogi, prowadzi boczna klatka schodowa. Tam też została tymczasowo przeniesiona szatnia.
Historia gdańskiej biblioteki w skrócie
Placówka z Wałowej to druga nieprzerwanie działająca najstarsza biblioteka miejska w Polsce. W katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych. W 2021 r. PAN Biblioteka Gdańska obchodziła hucznie 425. rocznicę powstania.
Placówka z Wałowej to druga nieprzerwanie działająca najstarsza biblioteka miejska w Polsce. W katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych.
Jej historia jest nierozerwalnie związana z postacią włoskiego markiza Giovanni Bernardino Bonifacio D’Oria.
W Neapolu otrzymał bardzo staranne wykształcenie, z czym związana była też pasja bibliofilska. Gromadził dzieła o wysokiej wartości naukowej i artystycznej z zakresu teologii, prawa, medycyny, filozofii, gramatyki, matematyki i astrologii.
Za zainteresowanie naukami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona był jednak ścigany przez inkwizycję. Wyjechał do Wenecji, a następnie jako emigrant przebywał w różnych krajach europejskich.
Premiera albumu "Fracht". Co zobaczył Marcin Wicha w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej?
25 sierpnia 1591 r. podczas podróży morskiej z Anglii do Gdańska statek, którym płynął Bonifacio D’Oria, trafił na mieliznę u ujścia Wisły. 74-letni bibliofil został uratowany wraz z częścią książek.
Ociemniały i bez środków do życia złożył Radzie Miasta Gdańska propozycję przekazania swojej kolekcji książek, liczącej ponad 1500 woluminów, w zamian za dożywotnią opiekę. Zamieszkał w dawnym klasztorze franciszkanów w kościele św. Trójcy, gdzie po śmierci w 1597 r. został pochowany.
22 czerwca 1596 r. została oficjalnie i uroczyście otwarta Bibliotheca Senatus Gedanensis, czyli Biblioteka Rady Miasta Gdańska. To właśnie od tej daty liczą dzieje PAN Biblioteki Gdańskiej.