PAN Biblioteka Gdańska zmienia się dla czytelników. Trwa remont parteru historycznego budynku

Już za kilka miesięcy parter zabytkowej siedziby PAN Biblioteki Gdańskiej przy ulicy Wałowej zmieni się nie do poznania. Początkowo planowano tu umieścić multimedialną wystawę stałą. Dziś wiadomo, że po gruntownym remoncie znajdzie się również miejsce na wystawy czasowe, które do tej pory prezentowano na I piętrze. Wyposażenie ekspozycji z multimediami zostanie sfinansowane z Nagrody Księżnej Asturii, wynoszącej 50 tys. euro, którą miasto Gdańsk dostało w 2019 r.
20.12.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu znajduje się imponujący budynek z czerwonej cegły, zaprojektowany w stylu neogotyckim. Charakterystyczne dla tego stylu są strzeliste wieżyczki, ostrołukowe okna oraz bogato zdobione fasady. Budynek wyróżnia się detalami architektonicznymi, takimi jak witraże, rozety oraz dekoracyjne fryzy. Na środku fasady widoczny jest duży ostrołukowy portal wejściowy, nad którym znajduje się witraż z geometrycznym wzorem. Na elewacji umieszczono napis wskazujący, że w budynku znajduje się biblioteka. Wokół budynku rosną drzewa, które dodają uroku otoczeniu. Na pierwszym planie widać przechodniów, samochody oraz oznakowania drogowe. Po prawej stronie widać fragment nowoczesnego budynku, który kontrastuje z historyczną architekturą głównej budowli. Scena odbywa się w słoneczny dzień, co podkreśla ciepłe kolory cegły i zieleni drzew.
PAN Biblioteka Gdańska przy ul. Wałowej to prawdziwa chluba miasta ze względu na swoje ogromne zbiory i ponad czterowiekową historię. Główna siedziba placówki pochodzi z 1905 roku
fot. Anna Bobrowska/ KFP

Być atrakcyjnym dla czytelników i turystów

 
- Chcemy przebudować parter, wprowadzić nową estetykę i nowe formy ekspozycji, by być bardziej atrakcyjnym miejscem dla użytkowników biblioteki, mieszkańców Trójmiasta i licznych turystów tu zaglądających - mówi Anna Walczak, dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej. 
 

Remont parteru PAN Biblioteki Gdańskiej rozpoczął się w pierwszych dniach grudnia. Zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć pod koniec I kwartału 2025 r. Wykonawcą prac jest Budomex Trójmiasto sp. z o.o.

Konkurs na nową aranżację parteru biblioteki wygrała propozycja przedstawiona przez Czeczko+design. Studio Architektury Wnętrz z Białegostoku. 

Czas na wykorzystanie Nagrody Księżnej Asturii

Koszt inwestycji budowlanej to ponad milion złotych. Pieniądze na ten cel pochodzą z dotacji Polskiej Akademii Nauk, wsparcia ze strony Portu Lotniczego Gdańsk i środków własnych PAN BG.
A końcowe wyposażenie parteru PAN Biblioteki Gdańskiej finansowane będzie z pieniędzy pochodzących z Nagrody Księżnej Asturii, która to nagroda decyzją prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz została przeznaczona właśnie na to zadanie.
Na zdjęciu przedstawiony jest główny portal wejściowy do Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk, mieszczącej się w zabytkowym budynku z czerwonej cegły. Portal jest bogato zdobiony neogotyckimi detalami, takimi jak łukowate zdobienia i metalowa krata w drzwiach o finezyjnym wzorze. Po lewej stronie widoczna jest tablica pamiątkowa z płaskorzeźbą, upamiętniająca ważną postać lub wydarzenie związane z historią tego miejsca. Poniżej znajduje się okno z półokrągłym łukiem, a po prawej stronie widać kolejne detale architektoniczne typowe dla stylu neogotyckiego. Na fasadzie wyeksponowano napis  Biblioteka Gdańska Polskiej Akademii Nauk .  Przed wejściem ustawiono plakaty informujące o organizowanej  Nocy Kopernika  – wydarzeniu kulturalnym lub edukacyjnym. Przed budynkiem widoczna jest grupa osób – dwoje dorosłych i dwoje dzieci – wchodzących po schodach do środka. Całość tworzy atmosferę miejsca, które łączy historię z nowoczesnymi wydarzeniami kulturalnymi.
Główne wejście do PAN Biblioteki Gdańskiej w powodu remontu jest teraz zamknięte na kilka miesięcy. Zdjęcie z Nocy Muzeów w maju 2023 r.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Przypomnijmy, że Miasto Gdańsk otrzymało Nagrodę Księżnej Asturii, zwanej "hiszpańskim Noblem", w kategorii Zgoda (la Concordia). 

Gdańska Wigilia - to już ten czas! Miasto zaprasza w niedzielę na Długi Targ

To wyróżnienie przyznawane za obronę praw człowieka, promocję i ochronę pokoju, wolności i solidarności. Decyzję ogłoszono 13 czerwca 2019 r. w Oviedo. Tym samym nasze miasto dołączyło do grona laureatów, wśród których są m.in. Unia Europejska, Jane Goodall, Stephen Hawking czy Peter Brook.
 
Każdy z laureatów Nagrody Księżnej Asturii oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 50 tysięcy euro (ok. 200 tys. zł) otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez katalońskiego artystę Joana Miró
Statuetka zaprojektowana przez katalońskiego artystę Joana Miró 
Każdy z laureatów Nagrody Księżnej Asturii, oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 50 tys. euro, otrzymuje również statuetkę zaprojektowaną przez katalońskiego artystę Joana Miró 
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Do czytelni wejście bocznym wejściem

Równolegle z tym przedsięwzięciem, ale finansowanym osobno, trwa w historycznym budynku PAN Biblioteki Gdańskiej wymiana 19 zabytkowych okien.    

Kochał ludzi i książki. Dr Marian Pelczar upamiętniony

Mimo trwającego remontu czynna jest Czytelnia Zbiorów Historycznych i dostępna jest większość pracowni zbiorów specjalnych. W tym czasie do biblioteki można się dostać przez boczne drzwi, obok ławeczki Mariana Pelczara. Do tej pory wejście to miało charakter służbowy i korzystali z niego tylko pracownicy PAN Biblioteki Gdańskiej. Na piętro, gdzie znajdują się czytelnia i katalogi, prowadzi boczna klatka schodowa. Tam też została tymczasowo przeniesiona szatnia. 

Historia gdańskiej biblioteki w skrócie

Placówka z Wałowej to druga nieprzerwanie działająca najstarsza biblioteka miejska w Polsce. W katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych. W 2021 r. PAN Biblioteka Gdańska obchodziła hucznie 425. rocznicę powstania. 
 
Placówka z Wałowej to druga nieprzerwanie działająca najstarsza biblioteka miejska w Polsce. W katalogu inwentarzowym znajduje się ponad milion pozycji, w tym wiele unikatowych. 
Na zdjęciu widoczny jest pomnik przedstawiający dr. Mariana Pelczara, pierwszego powojennego dyrektora Biblioteki Gdańskiej. Rzeźba wykonana jest z brązu i przedstawia postać siedzącą na ławce, trzymającą w jednej ręce książkę, a obok leżący stos innych książek. Postać ubrana jest w garnitur, co nadaje jej elegancki i profesjonalny wygląd. Ławka, na której siedzi postać, wykonana jest z betonu, a na jej boku znajduje się inskrypcja:  Dr Marian Pelczar, pierwszy powojenny dyrektor Biblioteki Gdańskiej.  W tle widoczna jest elewacja budynku z czerwonej cegły, charakterystyczna dla stylu neogotyckiego, z półokrągłymi oknami zabezpieczonymi metalowymi kratami. Całość tworzy atmosferę hołdu dla osoby zasłużonej dla historii Biblioteki i nauki w Gdańsku.
Przed gmachem placówki stoi rzeźba Mariana Pelczara, siedzącego na ławeczce. To pierwszy powojenny dyrektor PAN Biblioteki Gdańskiej, pełniący to stanowisko od 1945 do 1973 r. Monument został odsłonięty 9 kwietnia 2018 r.
fot. Dominik Paszliński/ gdansk.pl
 
Jej historia jest nierozerwalnie związana z postacią włoskiego markiza Giovanni Bernardino Bonifacio D’Oria
 
W Neapolu otrzymał bardzo staranne wykształcenie, z czym związana była też pasja bibliofilska. Gromadził dzieła o wysokiej wartości naukowej i artystycznej z zakresu teologii, prawa, medycyny, filozofii, gramatyki, matematyki i astrologii. 
 
Za zainteresowanie naukami Marcina Lutra i Filipa Melanchtona był jednak ścigany przez inkwizycję. Wyjechał do Wenecji, a następnie jako emigrant przebywał w różnych krajach europejskich.  

Premiera albumu "Fracht". Co zobaczył Marcin Wicha w zbiorach PAN Biblioteki Gdańskiej?

25 sierpnia 1591 r. podczas podróży morskiej z Anglii do Gdańska statek, którym płynął Bonifacio D’Oria, trafił na mieliznę u ujścia Wisły. 74-letni bibliofil został uratowany wraz z częścią książek.  
 
Ociemniały i bez środków do życia złożył Radzie Miasta Gdańska propozycję przekazania swojej kolekcji książek, liczącej ponad 1500 woluminów, w zamian za dożywotnią opiekę. Zamieszkał w dawnym klasztorze franciszkanów w kościele św. Trójcy, gdzie po śmierci w 1597 r. został pochowany.  
 
22 czerwca 1596 r. została oficjalnie i uroczyście otwarta Bibliotheca Senatus Gedanensis, czyli Biblioteka Rady Miasta Gdańska. To właśnie od tej daty liczą dzieje PAN Biblioteki Gdańskiej. 
 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane