• Start
  • Wiadomości
  • Za wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka i ochronę pokoju. Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska

Za wrażliwość na solidarność, obronę wolności, praw człowieka i ochronę pokoju. Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska

Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska. Prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz odebrała ją podczas uroczystej gali z udziałem hiszpańskiej rodziny królewskiej w Teatro Compoamor w Oviedo.
18.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Laureaci na wspólnym zdjęciu z hiszpańską rodziną królewską. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz trzyma za rękę Peter Brooka
Laureaci na wspólnym zdjęciu z hiszpańską rodziną królewską. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz trzyma za rękę Petera Brooka
zdj. Yeray Menéndez/FPA


Uroczysta ceremonia wręczenia Nagród Księżnej Asturii 2019 miała miejsce w piątkowy wieczór w Oviedo w Teatro Compoamor. Sala wypełniona została po brzegi. Wśród tegorocznych lauretów znalazło się też miasto Gdańsk, które kapituła Funacji Księżnej Asturii przyznająca nagrody uhonorowała ponieważ „przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju". Nagroda zwana "hiszpańskim noblem" jest bardzo prestiżowa. W zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią śp. Paweł Adamowicz, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku.

 

Oklaski dla Gdańska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz
Oklaski dla Gdańska i prezydent Aleksandry Dulkiewicz
PAP/EPA

 


O tę nagrodę ubiegały się 33 kandydatury. Gdańsk w drodze do zwycięstwa wspierali wcześniejsi laureaci: Krzysztof Penderecki, Juan Ignacio Cirac i Krzysztof Wielicki. Listy poparcia przekazały również UNESCO, Europejski Komitet Regionów (w którym zasiadał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz); prezydenci głównych miast Polski i wielu europejskich: Barcelony, Bredy, Wilna, Lipska, Odessy, Mediolanu, Pragi, Bordeaux i Berlina (stolica Niemiec otrzymała nagrodę w kat. Zgoda w 2009 r.), a także osobistości: prezydent Lech Wałęsa, Frans Timermans - pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Michelle Jarre, profesorowie Timothy Garton Ash oraz Norman Davies. Szczególne podziękowania za promowanie kandydatury Gdańska należą się Instytutowi Polskiemu w Madrycie, nasze miasto w drodze do Nagrody wsparły także Ambasada Hiszpanii w Polsce i Instytut Cervantesa.


Ceremonia w Teatro Campoamor
Ceremonia w Teatro Campoamor
zdj. Yeray Menéndez/FPA


W Oviedo w imieniu mieszkańców i Miasta nagrodę odebrała prezydent Aleksandra Dulkiewicz, która tuż po ceremonii napisała pierwszy gorący komentarz:

- Bo „przeszłość i teraźniejszość w Miasto Gdańsk to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju”. Wyróżnienie w kategorii ZGODA, które przyznała nam Fundación Princesa de Asturias jest dla wszystkich gdańszczanek i gdańszczan. O tym, na jaki cel przeznaczymy kwotę 50 tys. euro, która jest częścią nagrody, zdecydujemy wszyscy w głosowaniu internetowym. 


Na uroczystości obecna była też rodzina śp. Pawła Adamowicza - żona Magdalena z córkami i brat Piotr.

- To wielki zaszczyt tu być! To wielka chwila dla Gdańska, gdańszczanek i gdańszczan! Dla mnie to wyjątkowy moment, bo w zgłoszenie kandydatury naszego miasta zaangażował się tuż przed tragiczną śmiercią mój brat Paweł, pisząc do autorytetów w kraju i Europie listy o poparcie wniosku - to z kolei fragment komentarza Piotra Adamowicza tuż po wręczeniu nagrody.   
Nagroda przyznawana jest w kilku kategoriach. Inni tegoroczni laureaci to: Siri Hustvedt - Literatura, Peter Brook - Sztuka, Muzeum Prado - Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości, Lindsey Vonn – Sport, Joanne Chory and Sandra Myrna Díaz - Badania Techniczne i Naukowe, Salman Khan and the Khan Academy - Współpraca międzynarodowa, Alejandro Portes - Nauki Społeczne.

Czytaj też: Nagroda Księżnej Asturii dla Gdańska. W piątek uroczysta gala, wcześniej okrągły stół
 
Hiszpańska rodzina królewska przyjęła wszystkich laureatów jeszcze przed uroczystą ceremonią na specjalnej audiencji. Król Filip VI i królowa Letycja, a także ich dwie córki Eleonora, księżniczka Asturii i infantka Zofia osobiście przywitała się ze wszystkimi.

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz na audiencji u rodziny królewskiej. Prezydent wita się z Eleonorą, księżniczką Asturii obok król Hiszpanii Filip VI, królowa Letycja i infantka Zofia
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz na audiencji u rodziny królewskiej. Prezydent wita się z Eleonorą, księżniczką Asturii obok król Hiszpanii Filip VI, królowa Letycja i infantka Zofia
zdj. Iván Martínez/FPA

Lista znanych nazwisk jest długa. W różnych kategoriach otrzymali Nagrodę m.in. Michael Haneke, Francis Ford Coppola, Martin Scorsese, Stephen Hawking, Pedro Almodóvar, Bob Dylan, Václav Havel, Umberto Eco czy J. K. Rowling i Annie Leibovitz. Przyznawano ją nie tylko osobom, ale też instytucjom, organizacjom bądź wydarzeniom i inicjatywom m.in. Międzynarodowemu Ruchowi Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, Unii Europejskiej, Światowej Organizacji Zdrowia, Maratonowi Nowojorskiemu, Drodze Św. Jakuba, społecznościom sefardyjskim czy Tour de France. Bardzo znamienne było uhonorowanie osiem lat temu Pięćdziesięciu z Fukushimy, czyli ludzi, którzy ochotniczo zgłosili się do ekip ratowniczych po tym, jak w wyniku tsunami doszło do awarii w japońskiej elektrowni atomowej.

Wśród nagrodzonych są też Polacy:

2001 r. - Krzysztof Penderecki - Sztuka
2003 r. - Ryszard Kapuściński (wspólnie z Gustavo Gutiérrez Merino) - Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości
2017 r. - Adam Zagajewski - Literatura
2018 r - Krzysztof Wielicki (wspólnie z Reinholdem Messnerem) - Sport

W 2017 r. w imieniu Unii Europejskiej Nagrodę odbierał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Oprócz Gdańska jedynym miastem laureatem jest Berlin, również uhonorowany w kategorii Zgoda.

Zobacz zapis wideo z uroczystej gali w Oviedo:

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska