• Start
  • Wiadomości
  • Opływ Motławy z wałem przeciwpowodziowym i nową śluzą. Podpisano umowę na realizację. MAPA

Opływ Motławy z wałem przeciwpowodziowym i nową śluzą. Podpisano umowę na realizację. MAPA

Podpisana została umowa na budowę wału przeciwpowodziowego nad Opływem Motławy. Inwestycja zakłada powstanie ok. 600-metrowego wału przeciwpowodziowego z nową śluzą, na odcinku od ul. Elbląskiej do ul. Zawodników. Wykonawca robót na realizację zadania ma 18 miesięcy.
( 13.03.2021 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Opływ Motławy - widok od strony Olszynki, u góry ul. Elbląska
Opływ Motławy - widok od strony Olszynki, u góry ul. Elbląska
gdansk.polska3d.pl

 

Wał przeciwpowodziowy powstanie na prawym brzegu Opływu tj. po stronie Olszynki, a jego wysokość będzie identyczna jak na pozostałych odcinkach dawnych fortyfikacji.

Oprócz funkcji zabezpieczającej przed powodzią stanie się on również miejscem sprzyjającym rekreacji. Na wale przewidziano budowę drogi eksploatacyjnej, która dla mieszkańców będzie pełniła funkcję ścieżki pieszo-rowerowej, wzdłuż niej pojawi się także oświetlenie. Powstaną również dwa place rekreacyjne, zlokalizowane w okolicy ul. Słonecznikowej, z altankami, miejscami do urządzenia pikników, stojakami na rowery i ławkami. Ponadto na placach zamontowane zostaną urządzenia zabawowe dla najmłodszych oraz do ćwiczeń dla dorosłych mieszkańców Gdańska.

W ramach zadania przebudowane zostaną także chodniki na ok. 100-metrowym odcinku ul. Zawodzie, od ul. Słonecznikowej do ul. Osiedle.

Prace powinny zakończyć się we wrześniu 2022 roku, a ich koszt to niespełna 11 mln zł. Inwestycja jest częścią Gdańskiego Programu Przeciwpowodziowego.

 

Opływ Motławy