• Start
  • Wiadomości
  • Oliwskie opowieści z fotografią w tle. Posłuchaj podcastu Lokalnych Przewodniczek z Oliwy

Oliwskie opowieści z fotografią w tle. Posłuchaj podcastu Lokalnych Przewodniczek z Oliwy

Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska przygotowały podcast o dawnych mieszkańcach Oliwy i zmianach, jakie zachodziły w dzielnicy na przestrzeni ostatnich ponad stu lat. Każda rozmowa zainspirowana jest innym zdjęciem, a poprzez opowieści poznajemy losy oliwskich rodzin i kamienie milowe rozwoju dzielnicy. W pierwszym odcinku przewodniczki zabierają słuchaczy w podróż w czasie ze związaną z budownictwem rodziną Tavernier. Posłuchaj podcastu na YouTube i Spotify IKM.
02.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Z prawej i lewej strony wysokie, zielone krzewy, w środku stoi grupa ludzi w różnym wieku, kobiety i mężczyźni, ubrani w letnie stroje
Lokalni przewodnicy w Oliwie
fot. Bartosz Bańka

Fotografie Sibylle Bergemann w Zielonej Bramie - prace wybitnej artystki po raz pierwszy w Polsce

Pierwszy odcinek podcastu. Do kogo należało szesnaście kamienic w Oliwie?   

- Śledzimy losy mieszkańców Oliwy już od dłuższego czasu. Oliwy, która dzisiaj jest jedną z dzielnic Gdańska, ale kiedyś funkcjonowała jako niezależna miejscowość - opowiadają Grażyna Niemyjska i Magdalena Majchrzakowska, Lokalne Przewodniczki po Oliwie. - Miała nawet ambicję zostać podobnym kurortem jak pobliski Sopot. Zawirowania historyczne, czyli wielka wojna, a potem kryzys ekonomiczny w czasach Wolnego Miasta Gdańska, sprawiły, że stała się tylko wygodnym miejscem do życia i tak jest do dzisiaj. 

“Małe historie nie naszych przodków”. Ten blog o mieszkańcach Oliwy musisz znać

Kościół św. Jana ma już 665 lat. Posłuchaj o historii i teraźniejszości wyjątkowego zabytku

W pierwszym odcinku podcastu poznajemy historię rodziny Tavernier, której członkowie zajmowali się budownictwem i architekturą. W szczycie swojej prosperity należało do nich aż szesnaście kamienic w Oliwie! Większość domów przy ul. Witkiewicza należało właśnie do Tavernierów, a willom nadawano imiona kobiet z rodziny. Historia rodziny kończy się na Walterze Tavernier - projektancie budynku V LO w Oliwie przy ul. Polanki.

Lokalni przewodnicy i przewodnicy opowiadają. Posuchaj  podcastu na YouTube i Spotify IKM

- Lokalni Przewodnicy i przewodniczki to miłośnicy historii, odkrywcy dzielnicowych ciekawostek, świetni mówcy i opowiadacze - mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej. - Warsztaty z tworzenia podcastów z Agnieszką Obszańską dla reprezentantów wszystkich dzielnic były inspiracją do przygotowania autorskich narracji. W Oliwie aż pięć odcinków o rodzinach, które miały wpływ na obecny kształt i charakter dzielnicy, przygotowały Grażyna Niemyjska i Magda Majchrzakowska. 

#podróżemałeiduże - cykl warsztatów rodzinnych w Teatrze Miniatura. Od lutego

W planach są kolejne odcinki podcastu Oliwskich opowieści z fotografią w tle. Pierwsze cztery części losów oliwian ukażą się w ciągu najbliższych tygodni na Spotify i YouTube IKM

Posłuchaj podcastu na YouTube i Spotify IKM.

 

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej