• Start
  • Wiadomości
  • Nowe szczepionki w punktach szczepień przeciw Covid-19. Aktualna lista punktów w Gdańsku

Nowe szczepionki w punktach szczepień przeciw Covid-19. Aktualna lista punktów w Gdańsku

- W większości punktów szczepień na Pomorzu dostępne są szczepionki uwzględniające nowe warianty koronawirusa - mówi Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki. - Podkreślam jednak, że wszystkie, także te wcześniejsze, są tak samo skuteczne. Zachęcam do szczepienia przeciw Covid-19 i przeciw grypie, bo przed nami sezon zwiększonych zachorowań. Wielu specjalistów mówi nawet o twindemii, czyli epidemii grypy i koronawirusa jednocześnie.  
26.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Młoda kobieta w stroju medycznym trzyma w ręku strzykawkę, stoi pochylona prze nią jest ramię, do którego zbliża strzykawkę
Pacjenci chcący skorzystać z drugiej dawki przypominającej mają do dyspozycji - oprócz wcześniejszych szczepionek - preparat skierowany przeciw podwariantowi BA.1 i oryginalnej postaci patogenu. W najbliższym czasie mają się również pojawić preparaty, które uwzględniają kolejne podwarianty - BA.4 i BA.5
fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Nowe szczepionki już we wszystkich gdańskich punktach szczepień przeciw Covid-19

Do większości punktów szczepień w Gdańsku i na Pomorzu dotarły dostawy nowych szczepionek przeciw Covid-19 w podwariancie BA.1 (celowane w wariant Omikron). Są to szczepionki obu głównych dostawców - firm Pfizer i Moderna. 

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Tu można wykonać bezpłatne testy na Covid-19

Pacjenci chcący skorzystać z drugiej dawki przypominającej mają do dyspozycji - oprócz wcześniejszych szczepionek - preparat skierowany przeciw podwariantowi BA.1 i oryginalnej postaci patogenu. W najbliższym czasie mają się również pojawić preparaty, które uwzględniają kolejne podwarianty - BA.4 i BA.5.

Wszystkie szczepionki przeciw Covid-19 tak samo skuteczne

- Rekomendujemy korzystanie z nowej szczepionki, która ma chronić przed wariantem Omikron - mówi Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz, koordynator punktu szczepień w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. - I większość osób, które przyjmujemy,  chce szczepić się właśnie nią. Ta szczepionka chroni nas również przed poprzednimi wariantami. 

Jednak, jak podkreśla Jerzy Karpiński, lekarz wojewódzki, każda ze szczepionek dostępnych w działających punktach jest tak samo skuteczna. 

W GUMed powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej. Będzie 110 łóżek dla małych pacjentów

- Pacjenci obawiają się, że może te wcześniejsze preparaty są już “nieaktualne”, że nie są tak skuteczne jak te najnowsze - tłumaczy Karpiński. - Wszystkie szczepionki, które są w obiegu, są skuteczne i zatwierdzone przez urzędy rejestrujące produkty lecznicze.  

W punkcie w Ergo Arenie można wybrać sobie z dostępnych preparatów ten, którym chcemy być zaszczepieni - jednak nie we wszystkich przychodniach czy aptekach będziemy mogli to zrobić. 

Mniej chętnych na szczepienia przeciw Covid-19  

Choć w większości punktów szczepień w Gdańsku jest mniejszy ruch, cały czas są chętni na kolejne dawki. 

- To jest od kilkunastu do kilkudziesięciu osób dziennie - dodaje Aleksandra Rogowska-Lichnerowicz. - Mamy dużo chętnych na trzecią i czwartą dawkę, znacznie mniej na pierwszą. Przychodzi dużo obcokrajowców, uchodźców z Ukrainy, ale też pracowników statków.  

 

AKTUALNA LISTA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W GDAŃSKU

 

Widocznie mniej chętnych na szczepienie osób zauważa Alicja Rustowska-Rogowska z Centrum Medycznego Dr n. med Alicja Rustowska-Rogowska, placówki która szczepi też dzieci między 5 a 12 rokiem życia. 

- Natomiast prowadzimy szczepienia wyjazdowe i cały czas jest na to zapotrzebowanie - dodaje lekarka. - Czeka nas sezon zachorowań na Covid-19 i grypę, przydałyby się znów kampanie zachęcające do szczepień, mówiące o możliwych powikłaniach, wtedy zawsze pojawia się więcej osób. 

 

Z prawej strony mężczyzna w średnim wieku, w koszulce z krótkimi rękawami siedzi, ma odkryte ramię. Obok niego stoi młoda kobieta w medycznym stroju, trzyma strzykawkę z igłą, przytyka igłę do ramienia mężczyny
Profesor Tomasz Smiatacz na początku października 2022 roku, razem z przedstawicielami NFZ i GUMedu, przyjął szczepionkę przeciw grypie w Centrum Medycyny Rodzinnej GUMed. To zachęta dla wszystkich, aby rozważyli szczepienie przed nadchodzącym sezonem grypowym
Paweł Sudara/GUMed

 

Grypa i Covid-19. Specjaliści obawiają się twindemii

Specjaliści ostrzegają, że w zbliżającym się sezonie zimowym czekać nas będzie znaczący wzrost  zachorowań na grypę, przed którym przez dwa lata pandemii uchroniliśmy się, nosząc maseczki, izolując się, utrzymując higienę. Zwiększy się też liczba zachorowań na Covid-19, a można zakazić się jednocześnie dwoma wirusami. 

Jak podkreśla Tomasz Smiatacz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych - grypy nie warto lekceważyć, bo może wywołać łagodne infekcje, ale także bardzo ciężkie klinicznie zakażenia jak zapalenia płuc, zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia mózgu. Profesor Smiatacz zachęca do - przyjętej nawet tego samego dnia - szczepionki przeciw Covid-19 i grypie.

Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu, którzy sami przyjęli szczepionki

- Zima to zawsze czas wzmożonych zakażeń - przypomina Jerzy Karpiński - Przed pandemią zawsze był to czas zwiększonych infekcji, a teraz mamy jeszcze koronawirusa. Choć większość obostrzeń została zniesiona, dbajmy sami z rozsądkiem o siebie i bliskich, nośmy maseczki w miejscach gdzie przebywa dużo osób, izolujmy się i szczepmy.  

Jak zarejestrować się na szczepienie?

Nadal mamy na to kilka sposobów:

  • Zadzwoń na całodobową i bezpłatną infolinię - 989,
  • zarejestruj się elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl,
  • wyślij SMS o treści "SzczepimySie" na numer 880 333 333,
  • skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień (numer na dole strony).

Podczas rejestracji wybierzesz dokładny termin Twojego szczepienia, a następnie otrzymasz SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty.

Do rejestracji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych czy dokumentów, wystarczy że podasz swój nr PESEL.

Dla osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu szczepień, uruchomione zostały wyjazdowe zespoły szczepiące. Jesteś pacjentem leżącym i chcesz skorzystać z takiej możliwości? Sprawdź, jak zaszczepić się w domu.
TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole