• Start
  • Wiadomości
  • Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Można wykonać bezpłatne testy na Covid-19

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne. Tu można wykonać bezpłatne testy na Covid-19

Centralne Laboratorium Kliniczne Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku prowadzi badania dotyczące testów na Covid-19, dzięki którym można wykonać bezpłatnie test na koronawirusa. Pacjenci przyjmowani są bez wcześniejszej rejestracji, zgłaszać się można niezależnie od stanu zdrowia, a wynik testu otrzymamy jeszcze tego samego dnia. 
22.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Drewniana budka z oknem, na niej napis Testy Covid19 punkt poboru wymazów. Z prawej strony mężczyzna w czapce, przed nim ręka w kombinezonie medycznym i szpatułką zbliżoną do nosa mężczyzny
Jeszcze w styczniu 2022 roku testy można było wykonać w tymczasowych punktach wymazowych (nz. taki punkt przy szpitalu na Zaspie). Obecnie, kiedy zachorowań jest dużo mniej, testy wykonać możemy w przychodniach POZ i aptekach
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Darmowe testy na Covid-19. Dla kogo?

Program darmowych molekularnych testów na COVID-19 jest możliwy dzięki współpracy UCK z przedsiębiorstwem badającym skuteczność testów antygenowych i finansującym badania, które trwają od września 2022. Na badanie może zgłosić się każdy, kto wyrazi zgodę na pobranie, poza testem PCR, testu antygenowego. 

Testy wykonuje się wśród pacjentów objawowych i bezobjawowych, to badanie PCR, które wykrywa wirusa w 99 proc. przypadków i kasetkowy test antygenowy.  

Każdy może pomóc - świąteczna akcja dla dzieci w Gdańsku

- Nie ma kolejek, nie trzeba się wcześniej rejestrować - mówi Agata Pszczółka pracownik punktu wymazowego w UCK w Gdańsku. - Trzeba mieć przy sobie dowód osobisty, obcokrajowcy numer paszportu lub tymczasowy numer pesel. Pobieramy dwa-trzy wymazy z  nosogardzieli i przedsionka nosa. W przypadku testu PCR wynik przekazujemy tego samego dnia do godziny 20, wynik testu antygenowego jest znany już po piętnastu minutach, pacjenci zwykle czekają na miejscu na jego uzyskanie. 

Gdzie można wykonać bezpłatne testy na Covid-19?

Projekt potrwa prawdopodobnie kilka miesięcy, na razie laboratorium jest wyposażone w testy na najbliższy miesiąc. 

Zaszczep się przeciw grypie - zachęcają lekarze z GUMedu, którzy sami przyjęli szczepionki

Badania prowadzone są od poniedziałku do piątku - w godz. 11.00 do 17.00, w budynku numer 7 przy ulicy Dębinki 7 (od strony bud. Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, po schodkach, zaraz po prawej stronie). Tel. 58 349 22 67

Istnieje możliwość otrzymania wyniku w języku angielskim - jeśli ktoś zamierza wyjechać za granicę, ten test jest uznawany. Liczba miejsc jest ograniczona, pacjent nie jest obejmowany kwarantanną oraz izolacją.

TV

Światowa stolica bursztynu