
Bogate życie społeczne
- Choć swoim wyglądem mogą budzić mieszane uczucia, skrywają w sobie wiele niesamowitych cech. – mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Jak na gryzonie, są niezwykle długowieczne. Żyją w podziemnych tunelach Afryki Wschodniej. Bez dostępu tlenu potrafią przetrwać nawet kilkanaście minut.
Golce piaskowe prowadzą społeczny tryb życia, podobny do tego, jaki obserwujemy u mrówek czy pszczół. W ich kolonii panuje ścisła hierarchia – rządzi królowa, która jako jedyna wydaje na świat potomstwo. Jest również większa od pozostałych osobników i potrafi skutecznie bronić swojego statusu. Robotnicy to najmniejsze osobniki w kolonii, które zajmują się kopaniem tuneli, zbieraniem pożywienia i opieką nad młodymi.
Większe i silniejsze osobniki pełnią funkcję obrońców kolonii. Ich zadaniem jest patrolowanie tuneli, a także odpieranie ataków drapieżników i innych golców, pochodzących z obcych kolonii.
Na świat przyszedł samiec gerezy abisyńskiej
Fascynujący obiekt obserwacji
- Narodziny golców to dla nas ogromna radość. Rzadko w ogrodach udaje się odchować młode. Ich rozwój somatyczny, a przede wszystkim socjalny jest fascynującym obiektem obserwacji – już teraz widzimy, jak młode zaczynają samodzielnie pobierać pokarm, wchodzą w interakcje z członkami swojej grupy rodzinnej – mówi Beata Kuźniar, kierownik sekcji zwierząt drapieżnych w gdańskim zoo.
Gdański Ogród Zoologiczny jest otwarty codziennie, przez cały rok. W okresie zimowym w godzinach 9:00-15:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo). Bilety można nabyć w kasach biletowych przed wejściem do ZOO (płatność kartą lub gotówką), w biletomatach (tylko kartą) oraz online TUTAJ.
Golce czekają na gości! Spotkać je można w pawilonie lwów.