Nowy maluch w zoo! Pilnowany przez matkę i ciotki

Śnieżnobiały samiec gerezy abisyńskiej przyszedł na świat na początku stycznia w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Maluch charakteryzuje się bardzo jasnym, białym futrem. Gdy dorośnie, nabierze charakterystycznego dla swojego gatunku, pięknego czarno-białego ubarwienia.
06.02.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widoczna jest małpa gereza (kolobus), która trzyma w ramionach swoje młode. Młode, o jasnym futrze i dużych, wyrazistych oczach, przytula się do matki, tworząc ciepłą i opiekuńczą scenę
Mała gereza abisyńska w przeciwieństwie do dorosłych osobników ma białe futerko
fot. Anna Olszewska / Gdański Ogród Zoologiczny

Dzieje się w oliwskim zoo. Poznaj nowych lokatorów

Gereza abisyńska to gatunek małpy o bardzo kontrastowym czarno-białym futrze i długim puszystym ogonie. Występuje w lasach równikowych i górskich wschodniej i środkowej Afryki.

Młode na świat przychodzą całe białe i dopiero po kilku miesiącach nabierają charakterystycznego czarno-białego ubarwienia.

- Maluch urodził się na początku stycznia. Jest bardzo troskliwie pilnowany przez matkę i ciotki -  mówi Emilia Salach, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. 

Bardzo ciekawy gatunek

Gerezy abisyńskie pod wieloma względami wyróżniają się spośród innych gatunków małp. Bardzo ciekawą cechą jest brak przeciwstawnych kciuków. Dzięki takiej budowie mogą płynniej poruszać się wśród drzew. 

Głównym składnikiem ich diety są liście, więc ich układ pokarmowy jest idealnie przystosowany do trawienia takiego rodzaju pokarmu. 

- Małpy liściożerne, takie jak gerezy i lutungi, żywią się głównie liśćmi, które zbieramy w sezonie letnim. Latem dostają świeże, a zimą mrożone - mówi Sylwia Guz, specjalista ds. żywienia - Dodatkowo dostają specjalistyczny granulat, który jest specjalnie dostosowany do liściożernych gatunków małp.

Gerezy są ważnymi członkami ekosystemów leśnych. Przyczyniają się do rozprzestrzeniania nasion, zachowując tym samym różnorodność biologiczną siedlisk, w których żyją. 

Na zdjęciu widoczna jest małpa gereza (kolobus), która z troską obejmuje swoje młode o jasnym futrze. Młode patrzy prosto w obiektyw, trzymając się blisko matki, co podkreśla ich silną więź i uczucie bezpieczeństwa
Śnieżnobiały maluch jest dobrze zaopiekowany, zarówno z ramienia pracowników, jak i przez matkę oraz ciotki
fot. Anna Olszewska / Gdański Ogród Zoologiczny

W gdańskim zoo zobaczysz gerezy i cenne oryksy

W piątek, 7 lutego, obchodzimy Reverse the Red Day - inicjatywę zapoczątkowaną przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) oraz Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (WAZA), która ma na celu odwrócenie negatywnego trendu utraty bioróżnorodności. 

Jej pomysłodawcy chcą w ten sposób pokazać, że możemy przeciwdziałać wyginięciu i aktywnie naprawiać błędy przeszłości, a każdy z nas może wspierać ochronę przyrody - poprzez świadome wybory, wsparcie organizacji zajmujących się reintrodukcją czy edukację na temat zagrożonych gatunków. 

Jednym z najświeższych i najlepszych przykładów sukcesu takich działań jest historia oryksów szablorogich. Gatunek ten w 2000 roku został uznany za wymarły w naturze. Dzięki wspólnemu działaniu rządu Czadu oraz ogrodów zoologicznych i organizacji pozarządowych, od 2016 roku prowadzony jest projekt reintrodukcji, czyli ponownego wprowadzania do natury. Również zwierzęta z Gdańska wzięły udział w tym projekcie. Dzisiaj możemy pochwalić się sukcesem, ponieważ oryks szablorogi powrócił do natury.

Zarówno śnieżnobiała gereza, jak i cenne oryksy to zwierzęta, które można obserwować również zimą w gdańskim zoo. Gdański Ogród Zoologiczny jest otwarty codziennie, przez cały rok. W okresie zimowym czynny jest w godzinach 9:00-15:00 (ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem zoo). Bilety można nabyć w kasach biletowych przed wejściem do ZOO (płatność kartą lub gotówką), w biletomatach (tylko kartą) oraz online na stronie bilety.zoo.gdansk.pl.

Malela w gdańskim zoo. Przybyła z Teneryfy, aby stworzyć parę z samcem Sapo

TV

Gdańsk pamięta o żołnierzach AK