• Start
  • Wiadomości
  • Nowe atrakcje przy sześciu zbiornikach retencyjnych w Gdańsku. Co i gdzie?

Nowe atrakcje przy sześciu zbiornikach retencyjnych w Gdańsku. Co i gdzie?

Nowe trasy spacerowe i rowerowe, a także ścieżka dla rolkarzy, oświetlenie i siłownia pod chmurką - tereny wokół sześciu zbiorników retencyjnych na południu Gdańska zmienią się w jeszcze bardziej atrakcyjne dla mieszkańców. A wszystko to w ramach jednego projektu Budżetu Obywatelskiego
08.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zbiornik retencyjny Świętokrzyska II w Gdańsku
Zbiornik retencyjny Świętokrzyska II w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zadanie „Zagospodarowanie terenów wokół zbiorników retencyjnych” przegłosowane w Budżecie Obywatelskim 2019 przewiduje realizację przy sześciu zbiornikach:

  • Augustowska,
  • Kiełpinek,
  • Łabędzia,
  • Jabłoniowa,
  • Świętokrzyska I
  • Świętokrzyska II

 

Budżet Obywatelski 2021. Od 8 czerwca można zgłaszać projekty ogólnomiejskie, dzielnicowe i "zielone"!

 

Zbiornik retencyjny Augustowska w Gdańsku
Zbiornik retencyjny Augustowska w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zbiornik Augustowska

Jako pierwsze realizowane będzie zadanie przy zbiorniku Augustowska, który znajduje się w pobliżu pętli tramwajowej Łostowice-Świętokrzyska. W ramach inwestycji wybudowana będzie asfaltowa droga techniczna dla pieszych i rowerzystów o długości niemal 700 m. Ponadto przy zbiorniku pojawi się 12 lamp ulicznych. Wykonawcą prac jest firma Aspergo Maciej Dziechciński, który zrealizuje zadanie za 320 tys. złotych. Prace zakończą się w październiku 2020 r.

 

Zbiornik retencyjny Łabędzia w Gdańsku
Zbiornik retencyjny Łabędzia w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zbiorniki Łabędzia i Kiełpinek

Pozostałe zadania są w fazie przetargów. Oferty w postępowaniu na zagospodarowanie zbiorników Łabędzia i Kiełpinek poznamy 17 czerwca. Przy zbiorniku Łabędzia pojawi się oświetlenie i nowe ławki. Nowe oświetlenie zostanie wybudowane także przy zbiorniku Kiełpinek. Inwestycja ma się zakończyć do końca listopada 2020 r.

 

Gospodarowanie wodami opadowymi. Nowy zbiornik retencyjny we Wrzeszczu. Sprawdź co jeszcze

 

Zbiorniki Świętokrzyska I i Świętokrzyska II

W najbliższym czasie rozstrzygać będziemy także przetarg dotyczący zagospodarowania zbiorników Świętokrzyska I i Świętokrzyska II. W ramach inwestycji wokół zbiornika Świętokrzyska I pojawi się trasa rekreacyjna, natomiast wokół zbiornika Świętokrzyska II ścieżka biegowa.

Jednocześnie przy zbiorniku nr I ścieżka rekreacyjna zostanie połączona z drogą technologiczną. Ponadto na trasie łączącej oba zbiorniki zamontowane zostaną urządzenia siłowni zewnętrznej. Budowa  potrwa pięć miesięcy od daty podpisania umowy.

 

Zbiornik retencyjny Jabłoniowa w Gdańsku
Zbiornik retencyjny Jabłoniowa w Gdańsku
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

 

Zbiornik Jabłoniowa

Prace prowadzone będą także przy zbiorniku Jabłoniowa. W ramach opisywanego powyżej zadania z BO, powstanie przy nim oświetlenie. Instalacja latarni zostanie połączona z realizacją innego projektu z BO w tym miejscu – budową ścieżki pieszo-rolkarskiej wokół zbiornika. Oferty w  przetargu poznaliśmy 22 maja, obecnie są analizowane. Inwestycje zakończyć mają się cztery miesiące od daty podpisania umowy.

 

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ ZBIORNIKI W PRZEDEDNIU INWESTYCJI

 

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska koordynuje 44 zadania z Budżetu Obywatelskiego 2019 i kolejne 44 zadania z Budżetu Obywatelskiego 2020. Cykl realizacji zadań z BO przewidziany jest na dwa lata.

 

TV

Kolorowa Parada Seniorów w sercu Gdańska