• Start
  • Wiadomości
  • Gospodarowanie wodami opadowymi. Nowy zbiornik retencyjny we Wrzeszczu. Sprawdź co jeszcze

Gospodarowanie wodami opadowymi. Nowy zbiornik retencyjny we Wrzeszczu. Sprawdź co jeszcze

Gdańsk inwestuje w kolejny zbiornik retencyjny, który powstanie przy ul. Jaśkowa Dolina, na wysokości nieruchomości nr 77. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na realizację zadania. Planowane zakończenie prac to koniec listopada 2021 roku. Inwestycja jest częścią programu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk – etap II. Oprócz tego planowana jest jeszcze przpompownia
04.06.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Miejsce, w którym powstanie zbiornik retencyjny
Miejsce, w którym powstanie zbiornik retencyjny
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Nowy zbiornik przy ul. Jaśkowa Dolina

Zbiornik Jaśkowa Dolina będzie miał pojemność 9261 m3. Jego zadaniem jest czasowe zretencjonowanie i powrotne odprowadzenie wody z opadów nawalnych do istniejącej kanalizacji deszczowej. Obiekt będzie zlokalizowany w obszarze potoku Jaśkowego.

- Zbiornik będzie podzielony na dwie części. Pierwszą część stanowić będzie piaskownik, gdzie nastąpi proces osadzania zawiesin i piasków dla ochrony zbiornika przed zamulaniem. Następnie woda będzie przelewać się do części dolnej zbiornika tj. zbiornika właściwego. Główna czasza zbiornika w części dolnej będzie zasilana wodami gruntowymi. Nadmiar wody będzie odprowadzany przelewem szczelinowym do koryta potoku Jaśkowego – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

 

Zatrzymać deszcz tam, gdzie spadł - coraz więcej miejscowej retencji w Gdańsku

 

Otoczenie zbiornika będzie spełniało funkcję rekreacyjną. Zostanie wykonany pomost widokowy na brzegu południowym, którego krawędź wchodzić będzie nad lustro wody. Na brzegu północnym powstanie cypel, na którym wykonana zostanie drewniana altana oraz ławki parkowe. Otwarcie ofert planowane jest na przełomie czerwca i lipca. Prace przewidziane są do końca listopada 2021 r.

 

Lokalizacja przyszłego zbiornika
Lokalizacja przyszłego zbiornika
źródło: google.com

 

Przepompownia na Stogach

Budowa zbiornika Jaśkowa Dolina zostanie zrealizowana w ramach programu unijnego Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk – etap II. Program uwzględnia także budowę przepompowni na Stogach, u styku ul. Stryjewskiego, ul. Tamka i ul. Siennej. Przepompownia będzie zbierała wodę z deszczówki i przenosiła ją do ujścia przy Martwej Wiśle. Budynek będzie miał powierzchnię ok. 83 m kw. Ponadto w ramach inwestycji wybudowane zostaną trzy pompy zatapialne i niewielki zbiornik. Inwestycja wyeliminuje podtopienia, do jakich dochodzi w rejonie ul. Stryjewskiego, przy nawalnych deszczach i wysokich stanach wody na Martwej Wiśle. Ponadto przebudowany zostanie kolektor deszczowy, którego ujście zostanie poprowadzone do rzeki. Przetarg został już ogłoszony. Otwarcie ofert nastąpi 26 czerwca.

 

Na Stogach powstanie nowa przepompownia. Skończą się podtopienia na Stryjewskiego

 

Przebudowa dróg i nowa kanalizacja deszczowa na Osowej

Ponadto w ramach wspomnianego programu realizowany jest trzeci etap przebudowy dróg w Osowej połączony z budową kanalizacji deszczowej i sieci wodociągowej i gazowej. Inwestycja zakończy się pod koniec 2020 r. Roboty prowadzone są na ul. Koziorożca, Zeusa i Keplera. Koszt inwestycji to 27,6 mln złotych.

W ubiegłym roku zakończyły się inne elementy programu: budowa kanalizacji deszczowej w rejonie ul. Grottgera, Bażyńskiego, Tetmajera, Kasprowicza, budowa zbiornika retencyjnego Strzelniczka II wraz z regulacją potoku Strzelniczka pomiędzy zbiornikami retencyjnymi Strzelniczka II i Budowlanych II oraz budowa Rowu M-4.

Całkowity koszt realizacji programu Systemy gospodarowania wodami opadowymi na terenach miejskich – Miasto Gdańsk, którego realizacja rozłożona jest na lata 2014-2020 wynosi 131 315 005,59 PLN, łącznie dofinansowanie na poziomie ok. 80,7 mln zł.

Zobacz film o gdańskich zbiornikach retencyjnych:

TV

Światowa stolica bursztynu