
Bardzo potrzebne miejsce
W ciągu trzech lat na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Polanki miałby powstać nowy, dwukondygnacyjny budynek. Ma to poprawić standard pracy i opieki nad pacjentami.
Jak wyjaśnia w rozmowie z naszym portalem dr Wojciech Pączek z Poradni Zdrowia Psychicznego szpitala w Oliwie, nowe miejsce znacznie ulepszy standardy leczenia. Po pierwsze, obecnie psychiatria w Szpitalu Marynarki Wojennej jest "rozrzucona" na kilka lokalizacji. W nowym budynku oddział szpitalny dzienny (25 miejsc) i całodobowy (40 miejsc) oraz poradnia zdrowia psychicznego będą w jednym miejscu. Po drugie psychiatria zyska swoją osobną izbę przyjęć, ponieważ teraz dzieli ją z całym szpitalem. Po trzecie - w nowym budynku hospitalizowani pacjenci będą leżeć w salach dla dwóch-czterech osób (teraz te sale są na pięć-siedem osób).
Dr Wojciech Pączek: - Będzie też więcej sal i gabinetów terapeutycznych, czyli będzie można zatrudnić dodatkowych terapeutów. To na pewni skróci kolejki.
Szacunkowy koszt inwestycji to około 50 mln złotych. Pieniądze miałyby pochodzić z funduszy europejskich przeznaczonych na budowę nowych oddziałów psychiatrycznych albo remont już istniejących. Program trzeba rozliczyć do pierwszej połowy 2029 roku. Budynek musi więc stanąć do 2028 roku. Szpital w Gdańsku czeka na decyzję odpowiedniego ministerstwa o przyznaniu grantu. Lekarze i władze szpitala są optymistami, wierzą, że te pieniądze się znajdą i oddział powstanie.

Szeroki zakres pomocy psychologicznej
Sama poradnia zdrowia psychicznego w Szpitalu Marynarki Wojennej udziela około 3500 porad rocznie. Do tego dochodzi kilkaset hospitalizacji. Aby dostać taką poradę, trzeba się wcześniej zarejestrować. Z kolei do szpitala, aby zostać w nim dłużej, potrzebne jest skierowanie. Jeśli szpital przy ul. Polanki jest przepełniony, szuka się miejsc na Srebrzysku, w Starogardzie Gdańskim czy nawet w Świeciu w Kujawsko-Pomorskiem.
Nowe studia na GUMed przygotują nauczycieli edukacji zdrowotnej
Pomoc w szpitalu w Oliwie dostają pacjenci cierpiący na szereg dolegliwości: od zespołów otępiennych, przez psychozy schizofreniczne, zaburzenia nastroju, lękowe, zaburzenia osobowości aż po ADHD. W szpitalu, poza psychiatrami, pracują psycholożki oraz spotykają się grupy terapeutyczne psychoterapii poznawczo-behawioralnej i rehabilitacji neuropsychologicznej.