• Start
  • Wiadomości
  • Nowa książka o napoleońskim Gdańsku. 14 grudnia premiera

"Klucz do wszystkiego". Nowa książka o napoleońskim Gdańsku, premiera w środę 14 grudnia

Muzeum Gdańska w środę, 14 grudnia, zaprasza na premierę książkowej rozprawy habilitacyjnej śp. Andrzeja Nieuważnego - polskiego historyka badającego historię epoki przełomu XVIII i XIX wieku. „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814” uzupełnia białe plamy w historii napoleońskiego Gdańska. 
08.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Rycina z czasów napoleońskich - Carl August Helmsauer wg Christiana Gottlieba Ludwiga, Twierdza Wisłoujście, 1825 rok
Rycina z czasów napoleońskich - Carl August Helmsauer wg Christiana Gottlieba Ludwiga, Twierdza Wisłoujście, 1825 rok
mat. Muzeum Gdańska

Weiser Dawidek skończył 35 lat. Paweł Huelle świętuje jubileusz

- Przedwczesna śmierć nie pozwoliła na sfinalizowanie zamierzenia dr. Andrzeja Nieuważnego, który chciał przedstawić rolę Gdańska podczas wojen napoleońskich. „Gibraltar Bałtyku”, jak określał nasze miasto Napoleon, był ważny ze względu na aktywność wywiadowczą wobec Prus i Rosji - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, i zaprasza na grudniowe spotkanie. - Na Bałtyku, przeciwko flocie angielskiej, działali również gdańscy kaprzy. Andrzej Nieuważny wniósł także wiele uzupełnień do tego tematu i skorygował wiele nieścisłości. Szczególnie cenne są fragmenty oparte na nieznanych dotychczas materiałach źródłowych z archiwów rosyjskich i francuskich.

Podczas spotkania promocyjnego, które odbędzie się w środę, 14 grudnia, w Muzeum Bursztynu, będzie można zapoznać się ze świeżo wydaną rozprawą habilitacyjną śp. Andrzeja Nieuważnego, zatytułowaną „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814”. Ta ilustrowana i zawierająca liczne tabele publikacja liczy ponad 300 stron.

Szczegóły jej dotyczące oraz liczne ciekawe fakty historyczne przedstawią prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach - redaktor naukowy publikacji, oraz Cezary Wołodkowicz - historyk, specjalista od dziejów napoleońskiego Wolnego Miasta Gdańsk.

Podczas spotkania książkę będzie można nabyć w cenie 50 złotych. Po zakończeniu spotkania będzie dostępna w sklepach stacjonarnych oraz świątecznej promocji internetowej Muzeum Gdańska. Cena regularna wydawnictwa „Klucz do wszystkiego. Dzieje napoleońskiej twierdzy Gdańsk 1807-1814” będzie wynosić 60 złotych.

Promocja książki odbędzie się o godzinie 16.30 w Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie (poziom „0”, ul. Wielkie Młyny 16). Wstęp wolny. Uwaga! W związku z promocją książki zwiedzanie Muzeum Bursztynu w dniu 14 grudnia będzie możliwe do godz. 16.00.

Zasłużony autor

Andrzej Nieuważny (1960-2015) - historyk, doktor nauk humanistycznych, wybitny znawca epoki napoleońskiej i popularyzator historii. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego (1985), związany zawodowo z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (od 1986). Wykładowca uczelni francuskich, m.in. Uniwersytetu w Nancy. W 2009 r. odznaczony najstarszym i najwybitniejszym odznaczeniem cywilnym Akademii Francuskiej – Orderem Palm Akademickich. Uczestnik projektów i konferencji naukowych we Francji, Niemczech i Rosji.

Przyczynił się do powstania Ośrodka Studiów Epoki Napoleońskiej Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Autor i współautor kilku książek: „Kampania 1813 r. na północnym zachodzie Księstwa Warszawskiego: napoleońska twierdza Toruń i jej obrona” (1995); „My z Napoleonem” (1999); „Czasy napoleońskie” (2001); „Wojsko Księstwa Warszawskiego: artyleria, inżynierowie, saperzy” (wraz z Ryszardem Morawskim; 2004); „Napoleon na Mazowszu: bitwy pod Pułtuskiem i Gołyminem 1806–1807” (2005); „Napoleoński marszałek i alzacka praczka: François-Joseph Lefebvre i >>Madame Sans-Gên<<, czyli Książę i księżna Gdańska” (2007).

Oprac. AO

To on kupił dla Polski Westerplatte. Teraz Mieczysław Jałowiecki spoczął na Cmentarzu Srebrzysko

TV

Dobiega końca realizacja zakładu termicznej obróbki odpadów