• Start
  • Wiadomości
  • Weiser Dawidek skończył 35 lat. Paweł Huelle świętuje jubileusz

Weiser Dawidek skończył 35 lat. Paweł Huelle w NCK świętuje jubileusz - w piątek

W piątek, 9 grudnia 2022 r., jubileusz z okazji 65. urodzin obchodzi jeden z najważniejszych gdańskich pisarzy - Paweł Huelle. Uroczystość, organizowana przez Nadbałtyckie Centrum Kultury i WiMBP w Gdańsku, odbędzie się w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Świętować będzie także „Weiser Dawidek” - 35 lat temu ukazało się pierwsze wydanie powieści, okrzykniętej arcydziełem.
07.12.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Paweł Huelle to wybitny pisarz, którego twórczość poświęcona przede wszystkim Gdańskowi
Paweł Huelle to wybitny pisarz, którego twórczość poświęcona przede wszystkim Gdańskowi
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dorota Kolak do fanów w Bibliotece Manhattan: „Zdecydowanie jestem gdańszczanką”

Paweł Huelle to gdańska ikona - ceniony i nagradzany prozaik, poeta i dramaturg, oraz autor innych form literackich i publicystycznych. Gdańsk nazywa swoją „małą ojczyzną - to miasto jest także jego muzą i głównym bohaterem jego dzieł, a on sam jest znawcą kultury i historii tego miasta. W sierpniu 2015 roku, wcielając się w rolę konduktora pierwszego pociągu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, inaugurującego uruchomienie linii biegnącej częściowo w miejscu przedwojennej „kolei kokoszkowskiej”, pisarz powiedział, że to wydarzenie jest dla niego „symbolicznym zakończeniem II wojny światowej” - znikają bowiem ostatnie „namacalne ślady zniszczeń powojennych”.

Autor powieści „Weisera Dawidka” nieprzypadkowo był honorowym gościem podczas inauguracji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 roku
Autor powieści „Weiser Dawidek” nieprzypadkowo był honorowym gościem podczas inauguracji linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w 2015 roku
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Głośny debiut literacki

Gdański mistrz słowa zadebiutował dokładnie 35 lat temu - w listopadzie 1987 roku, wydając „Weisera Dawidka”, którego akcja dzieje się w okolicy istniejącego w latach 1913-2013 w Gdańsku Wiaduktu Weisera (zwanego także Mostem Weisera). Stanowiąca literacki dialog z Günterem Grassem powieść uważana jest za najważniejszy debiut lat 80., a przez krytyków określona została jako „arcydzieło literatury”.

Pawłowi Huelle tytuł ten przyniósł rozgłos w kraju i zagranicą, a sama książka wielokrotnie doczekała się odniesień w literaturze, teatrze czy filmie. W 2001 roku została zekranizowana - film wyreżyserował Wojciech Marczewski, a w bohaterów wcielili się m.in. Marek Kondrat, Krystyna Janda, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz, Marian Opania i Janusz Gajos.

„Talita” książką 2022 roku w Gdańsku

Późniejsze lata mieszkającego i tworzącego w Gdańsku pisarza przyniosły kolejne poczytne powieści, zbiory opowiadań i dramatów oraz wiersze, a także scenariusze i eseje. Jego powieści zostały przełożone na kilkadziesiąt języków.

W 2020 roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazało się nowe dzieło mistrza, dotykające pragnienia powrotu do dzieciństwa i rozważań na temat przypadkowości ludzkich losów - zbiór 12. opowiadań, zatytułowany „Talita”. Książka, inspirowana biblijną przypowieścią, a jednocześnie sięgająca do guseł i zabobonów, została osadzona w historii Gdańska i Pomorza. Autor, obficie posiłkuje się swoją wiedzą i erudycją, dodatkowo wplatając elementy magii i cudowności, tworząc niezwykły świat, w którym króluje miłość i tęsknota, ale także grzech i niezaspokojenie.

Wyjątkowa pozycja (na którą autor kazał nam czekać aż sześć lat!) stała się bohaterką tegorocznej akcji „Gdańsk czyta”, organizowanej na wzór wywodzącego się z USA pierwowzoru „One City, One Book”. Inicjatywa polegała na zachęceniu do przeczytania i dyskusji nad tą samą książką jak najwięcej mieszkańców i mieszkanek danego miasta.

W 2013 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, pisarz otrzymał Medal św. Wojciecha za całokształt twórczości
W 2013 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa, pisarz otrzymał Medal św. Wojciecha za całokształt twórczości
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

„Plac Bohaterów”. Intelektualna uczta z brawurową rolą Doroty Kolak. RECENZJA

Kierownik Literacki Teatru Miejskiego w Gdyni

Autor „Weisera Dawidka” przez lata pozostawał aktywny nie tylko na polu twórczości pisarskiej wieńczonej kolejnymi wydanymi tytułami. Był dyrektorem gdańskiego ośrodka TVP (1994-1999),obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego Kwartalnika Artystycznego „Bliza”. Od ponad dekady związany jest także z Teatrem Miejskim w Gdyni, w którym objął rolę kierownika literackiego.

Dla gdyńskiego teatru napisał m.in. sztukę „Kolibra lot ostatni” - umiejscowiony w okresie międzywojnia kryminał nawiązujący do twórczości patrona instytucji - Witolda Gombrowicza. W 2017 roku premierę miała sceniczna historia wstrząsającej katastrofy, do której doszło w 2000 roku na Morzu Barentsa - „Kursk” w reżyserii Krzysztofa Babickiego.

Na Dużą Scenę Teatru Miejskiego w Gdyni przeniósł też książkę Karola Olgierda Borchardta „Znaczy kapitan” (reżyseria Krzysztof Babicki), stanowiącą hołd dla gdyńskiej ikony - człowieka, na którego twórczości wychowały się pokolenia. Nad adaptacją gdański pisarz pracował aż... cztery lata. Było warto: udało mu się stworzyć historię przeznaczoną nie tylko dla miłośników morskich opowieści; przepełnioną ciepłem i humorem, z wyraźnie zarysowanym bohaterem, który znajduje się w samym centrum wydarzeń i budzi niemałą sympatię.

Paweł Huelle w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. 27.10.2021
Paweł Huelle w Centrum Świętego Jana w Gdańsku. Gala Pomorskiej Nagrody Literackiej Wiatr od Morza. 27.10.2021
fot. Anna Rezulak/KFP

Najważniejsze nagrody i liczne wyróżnienia

Za swoją twórczość Paweł Huelle był wielokrotnie doceniany przez jury najważniejszych krajowych konkursów i wyróżnień. Jest m.in. laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich (za „Weisera Dawidka”), Paszportu „Polityki” (za książkę „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”), Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury i Nagrody Miasta Gdańska „Splendor Gedanensis”. Został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Medalem św. Wojciecha - za „całokształt znakomitej twórczości pisarskiej, identyfikowanej w świecie z Gdańskiem, stanowiącej najlepszą promocję wizerunku miasta”. Za powieść „Ostatnia Wieczerza” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

W ubiegłym roku po raz kolejny doceniono jego dorobek - z naciskiem na wartość intelektualną i artystyczną, oraz znaczenie dla regionu - otrzymał Pomorską Nagrodę Literacką za całokształt pracy literackiej.

Sam zasiada obok Andy Rottenberg i Olgi Tokarczuk w jury Europejskiego Poety Wolności - międzynarodowej nagrody literackiej honorującej poetów i ich tłumaczy.

Pisarz jest także m.in. laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny 2010”, przyznawanej twórcom polskim i zagranicznym, którzy artystyczną działalnością nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności. Nz. Paweł Huelle i Paweł Adamowicz, sierpień 2010 roku
Jest m.in. laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska „Neptuny 2010”, przyznawanej twórcom polskim i zagranicznym, którzy artystyczną działalnością nawiązują do gdańskiej tradycji albo współczesności. Nz. Paweł Huelle i Paweł Adamowicz, sierpień 2010 roku
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Piątkowe spotkanie na zaproszenia

Na uroczystość jubileuszu 65. urodzin Pawła Huellego, która odbędzie się w piątek, 9 grudnia, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35)  zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.

Spotkanie będzie okazją do złożenia życzeń wybitnemu gdańskiemu pisarzowi, oraz do wysłuchania wymiany myśli na temat jego dramatów. Rozmowę z jubilatem poprowadzi Krzysztof Babicki - dyrektor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, natomiast o prozie z mistrzem rozmawiać będzie Krzysztof Czyżewski - pisarz, reżyser, animator kultury oraz dyrektor Ośrodka „Pogranicze - sztuk, kultur, narodów”.

Początek o godzinie 18:00. Wstęp na uroczystość tylko na podstawie bezpłatnych zaproszeń, które można odebrać w Czytelni Biblioteki Głównej Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku (ul. Targ Rakowy 5/6) - do wyczerpania miejsc.

TV

Mevo się kręci!