• Start
  • Wiadomości
  • Nowa kładka nad Kanałem Raduni już otwarta. Mogą z niej korzystać piesi i rowerzyści

Nowa kładka nad Kanałem Raduni już otwarta. Mogą z niej korzystać piesi i rowerzyści

W ramach Budżetu Obywatelskiego, na wysokości Dworu Ferberów i Parku Leśnego powstała kładka pieszo-rowerowa nad Kanałem Raduni. W tym tygodniu obiekt został udostępniony dla ruchu. Koszt inwestycji wyniósł ok. 179 tys. złotych.
13.08.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Nowa kładka nad Kanałem Raduni już została udostępniona
Nowa kładka nad Kanałem Raduni  została już udostępniona
źródło: DRMG


Kładka pieszo-rowerowa to pomysł mieszkańców dzielnicy, którzy zgłosili jej budowę w Budżecie Obywatelskim. We wniosku zwracali uwagę na brak bezpośredniego dostępu do zabytkowego Parku Ferberów, w którego skład wchodzą dwa malownicze stawy oraz park leśny. Mieszkańcy osiedleni za Kanałem Raduni, w okolicy ośrodka jeździeckiego Lipce mają utrudniony dostęp do przystanków komunikacji miejskiej. Z kolei mieszkańcy sąsiadującego Chełmu nie mogą skrócić sobie drogi przechodząc przez Kanał Raduni i Park, gdyż dojście do niego prowadzi dopiero przy Przedszkolu nr 24. Głównym założeniem inwestycji było więc ułatwienie mieszkańcom dzielnic Orunia - św. Wojciech - Lipce i Chełm, korzystania z terenu pobliskiego parku i z komunikacji miejskiej.

W czwartek, 13 sierpnia, kładka została „otwarta” dla ruchu. Obiekt połączony jest z istniejącymi drogami rowerowymi, co pozwala na swobodne przemieszczanie się z jednej strony Kanału Raduni na drugą, również rowerzystom.


Budowa kładki w pobliżu dworu Ferberów. Nz. po prawej widać dom podcieniowy Lwi Dwór

Budowa kładki w pobliżu dworu Ferberów. Nz. po prawej widać dom podcieniowy Lwi Dwór
źródło: DRMG/gdansk.pl

 

Kładka nie należy do największych inwestycji miejskich, ale ma silny historyczno-kulturowy kontekst.

Ród Ferberów był niezwykle wpływowy i zamożny, z posiadłościami m.in. w Rotmance, na Żuławach czy właśnie w Lipcach. Wielu z Ferberów pełniło ważne funkcje we władzach Gdańska, byli burmistrzami i sędziami. Do nich należała kamienica przy ul. Długiej 28. Byli też fundatorami jednego z ołtarzy w Bazylice Mariackiej i w tejże świątyni, po zakończeniu życia, zostali pochowani.


Teraz dzięki inwestycji z Budżetu Obywatelskiego nie tylko poprawi się komunikacja pieszo-rowerowa w Gdańsku Lipcach, ale też będzie okazja, aby odwiedzić dawny Park Ferberów.

Choć nazwa parku używana jest powszechnie, została przez Radę Miasta w lutym 2020 r. prawnie usankcjonowana z inicjatywy mieszkańców i Rady Dzielnicy Orunia - św. Wojciech – Lipce. Jest tu zalesione wzgórze i dawne stawy. Miejsce urokliwe, odwiedzane przez pasjonatów historii.


Zobacz film wideo zrealizowany tuż przed otwarciem kładki:

 

Kładka ma 15 m długości i 2,5 m szerokości, jej konstrukcja wykonana jest z żelbetu. Wygląd barierek nawiązuje stylistyką do historii pobliskiego Dworu Ferberów. Projekt obiektu konsultowany był z konserwatorem zabytków. 

Roboty budowlane trwały ok. 7 miesięcy. Wykonawcą kładki była firma Saferoad Kabex z Gdańska. Koszt inwestycji wyniósł ok. 179 tys. złotych.

 

Jeden ze stawów w Parku Ferbera
Jeden ze stawów w Parku Ferbera
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl

 

Czytaj też: Warsztaty teatralne dla dzieci i młodzieży w Amfiteatrze Orana. Spektakle w niedziele

 

 

TV

Bajpas kartuski działa