Ekodom po raz czwarty. Żyjesz ekologicznie? Opowiedz o tym innym

Jak żyć, by produkować mniej śmieci, a do tego maksymalnie wykorzystywać surowce, które mamy w domu? Można już zgłaszać się do IV edycji konkursu Gdański Ekodom 2024. Udział w nim może wziąć każdy mieszkaniec Gdańska, który ma ochotę pochwalić się swoimi rozwiązaniami na życie w idei less waste. Do wygrania rowery oraz inne ekologiczne nagrody. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca.
30.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Gdańscy ekoambasadorzy poszukiwani

Konkurs, poprzez prezentację naturalnych i praktycznych rozwiązań, ma przybliżyć mieszkańcom coraz powszechniejsze pojęcia, takie jak less waste czy gospodarka cyrkularna.

- W tym konkursie promujemy i nagradzamy proekologiczne działania mieszkańców. Doceniamy te, które wywierają pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Laureaci konkursu stają się ekoambasadorami naszego Miasta. Chcemy wskazywać ich jako tych, od których warto się uczyć - tłumaczy Piotr Kryszewski, zastępca prezydent ds. usług komunalnych.

Gdańska rodzina, która wyznaje “domowy ekominimalizm”

Na czym polega konkurs?

Wystarczy do 5 czerwca 2024 r. przesłać pracę konkursową. Może to być dokumentacja zdjęciowa z opisem lub krótki film ukazujący minimalizm praktykowany przez domowników. Chodzi o pokazanie działań, jakie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju podejmują członkowie rodziny. Przedstawione w materiale praktyczne porady powinny ukazywać proste sposoby na życie w idei less waste w gospodarstwie domowym, ale też poza nim, np. w drodze do pracy, w szkole, w podróży, na balkonie czy w przydomowym ogródku.

Chodzi o zaprezentowanie tego, jak poprzez swoje decyzje i działania gdańszczanie na co dzień dbają o środowisko i klimat. Im więcej takich praktycznych przykładów zostanie zaprezentowanych, tym lepiej! Istotne jest ukazanie sposobów na zminimalizowanie produkcji odpadów, jak również zaprezentowanie właściwego postępowania z tymi, które już powstały. Przedstawione przez uczestników porady powinny inspirować i zachęcać mieszkańców do codziennego dokonywania świadomych i odpowiedzialnych wyborów oraz pomóc im zacząć stawiać pierwsze kroki w kierunku życia w zgodzie z naturą. Materiały mogą też zachęcać do korzystania z punktów wymiany przedmiotów, takich jak giveboxy, lodówki społeczne, do wymiany książek oraz propagowania innych ekologicznych inicjatyw. Efektem konkursu będzie edukacja w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi i gospodarki obiegu zamkniętego, a także promocja nawyków, które korzystnie wpływają na stan środowiska naturalnego.

Gdański EkoDom 2022 - zwycięzcy tego konkursu to prymusi życia w stylu eko i less waste

Praktyczne porady i sposoby na życie less waste - co to oznacza?

Uczestnicy Gdańskiego Ekodomu rokrocznie pokazują wzorcowe i najczęściej wcale nie trudne działania, które każdy może wdrożyć w swoim domu z korzyścią dla środowiska. Jeśli pakujesz swoje zakupy do bawełnianej torby wielokrotnego użytku, masz pomysły na ponowne wykorzystanie starych przedmiotów, nie marnujesz jedzenia, uprawiasz własne sezonowe warzywa w przydomowym ogródku, angażujesz się społecznie, realizując ciekawe zielone inicjatywy, używasz bidonu zamiast kupować wodę w plastikowych butelkach, dojeżdżasz rowerem do pracy, segregujesz odpady, to POCHWAL SIĘ TYM! Jeśli domowy minimalizm to coś, z czym się identyfikujesz, ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

- W naszych działaniach zwracamy uwagę na to, że nawet małe zmiany w codziennych nawykach mogą przynieść ogromne korzyści dla naszej planety. Nasze codzienne wybory mogą mieć duży wpływ na zmniejszanie ilości wytwarzanych odpadów - zwraca uwagę Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej. - Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, oddaj do recyklingu, kompostuj. I właśnie tak postępują laureaci dotychczasowych edycji konkursu. Ich postawa to coś, co napędza nas do działania i motywuje do pogłębiania wiedzy w tym zakresie.

Od zeszłego roku Gdański Ekodom organizowany jest w sezonie wiosennym. Umożliwia to uczestnikom zaprezentowanie, jak kompostują, jak uprawiają własne zioła na swoich balkonach albo sezonowe warzywa i owoce w przydomowych ogródkach. Udział w konkursie to również świetna okazja do nauki przez wspólną zabawę. Przykładem może być umieszczanie obierek warzyw w przezroczystym pojemniku z dżdżownicami, które je rozkładają. Taka obserwacja może być ciekawym doświadczeniem, które z pewnością sprawi wiele radości, zwłaszcza dzieciom. Warto uchwycić takie momenty. Wiosna jest również doskonałym okresem, na dojazdy do pracy rowerem czy hulajnogą. Koniecznie trzeba się tym pochwalić, bo jest to dodatkowo punktowane w konkursie.

Ekodom Ciesielskich - z wizytą u gdańskiej "rodziny less waste"

plakat informacyjny ze zdjęciem trzyosobowej rodziny
Mat. Urząd Miejski w Gdańsku

Wyłonienie zwycięzców

Kapituła konkursowa oceniać będzie prace na podstawie określonych kryteriów. W pierwszej kolejności sprawdzona zostanie zgodność z wymaganymi parametrami technicznymi nadesłanych materiałów - ich formą i sposobem realizacji. Ogromne znaczenie ma ilość, jakość i praktyczność zaprezentowanych rozwiązań. Ważne jest, jak duży mają one wpływ na środowisko naturalne i w jakim stopniu przekładają się na ograniczenie powstawania odpadów. Pod uwagę brana jest też liczba miejsc wykorzystana do stworzenia materiału. Na tej podstawie wybrane zostaną najciekawsze, najbardziej kreatywne prace, a za 5 pierwszych miejsc przyznane zostaną nagrody. Laureaci I, II i III miejsca otrzymają wysokiej klasy rowery. Przewidziane są również nagrody niespodzianki i wyróżnienia.

Nagrody w konkursie Gdański EkoDom 2021 rozdane - poznaj ekozwycięzców

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 5 czerwca 2024 r. Wyniki konkursu poznamy do 11 czerwca, a przyznanie nagród zwycięzcom odbędzie się 22 czerwca podczas Festiwalu Czyste Miasto Gdańsk.

Materiały konkursowe, lub link do ich pobrania, należy przesłać mailowo na adres: karolina.fic@gdansk.gda.pl podając w temacie wiadomości: „Zgłoszenie do konkursu - Gdański Ekodom 2024”, dopisując imię i nazwisko uczestnika.

REGULAMIN KONKURSU ZNAJDZIESZ TUTAJ.

Formularz zgłoszeniowy do Konkursu "Gdański Eko Dom 2024"

Oprac. KG

TV

Prezydent Gdańska z mieszkańcami Aniołek przy jednym stole