• Start
  • Wiadomości
  • Nagrody w konkursie Gdański EkoDom 2021 rozdane - poznaj ekozwycięzców

Nagrody w konkursie Gdański EkoDom 2021 rozdane - poznaj ekozwycięzców

Pojęcia lesswaste i zerowaste nie mają żadnych tajemnic dla laureatów konkursu Gdański EkoDom 2021. W poniedziałek, 17 stycznia 2022 roku w Wozowni Hevelianum uroczyście wręczono nagrody zwycięzcom I edycji wydarzenia i już zapowiedziano kolejną.
17.01.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Państwo Marta i Paweł Ciesielscy z synkami zajęli I miejsce w pierwszej edycji konkursu Gdański Eko Dom. Pozują z nimi zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak (między chłopcami) oraz Olga Goitowska zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG (stoi z prawej). No i oczywiście Biola i Supersorter maskotki kampanii Czyste Miasto Gdańsk
Państwo Marta i Piotr Ciesielscy z synkami zajęli I miejsce w pierwszej edycji konkursu Gdański EkoDom. Pozują z nimi zastępca prezydent Gdańska Piotr Grzelak (między chłopcami) oraz Olga Goitowska zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG (stoi z prawej). No i oczywiście Biola i Supersorter maskotki kampanii Czyste Miasto Gdańsk
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Mnogość inicjatyw podejmowanych przez uczestników, by zminimalizować wpływ na środowisko i zredukować produkcję odpadów, zaskoczył organizatorów z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, którzy przecież sami doskonale znają się na rzeczy i edukują ogół mieszkańców w ramach nieustannej kampanii Czyste Miasto Gdańsk.    

To właśnie w ramach “Czystego Miasta”, jesienią ubiegłego roku ogłoszono konkurs “Gdański EkoDom”. Zadaniem uczestników było udokumentowanie i opisanie w dowolnej formie (zdjęcia, film, prezentacja..), codziennych działań podejmowanych przez nich w duchu lesswaste, zerowaste, czyli redukcji produkcji odpadów we własnym domu. 

Do konkursu zgłosiły się zarówno rodziny z dziećmi, młodsze i starsze pary, osoby żyjące samotnie, także seniorzy; mieszkańcy domów jednorodzinnych, bloków, osoby wynajmujące mieszkania… 

Gdańszczanie m.in.: oszczędzają wodę rezygnując z wanny na rzecz brodzika, produkują waciki do twarzy ze ścinków bawełny, wekują resztki posiłków, robią własne proszki do prania, hodują warzywa na balkonie, puszczają niepotrzebną odzież w obieg, zbierają deszczówkę, a nawet wykorzystują zużyte sznurówki do podwiązywania roślin w ogrodzie. To tylko wybrane działania, każdy z laureatów konkursu udokumentował własną imponującą listę działań prośrodowiskowych.

Zwycięzców zgodnie z regulaminem ogłoszono jeszcze w grudniu, ale rozdanie nagród odbyło się w poniedziałek, 17 stycznia, w Wozowni Hevelianum. Laureaci konkursu (tym razem podium miało pięć miejsc) stawili się na miejscu w komplecie, podobnie jak większość osóby wyróżnionych.

- Jesteśmy normalnymi ludźmi, którzy w zwykłych życiowych sytuacjach myślą o solidarności z przyszłymi pokoleniami i ze sobą nawzajem - powiedział Piotr Grzelak zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju. - W tej solidarności chodzi o to, byśmy na co dzień myśleli, jak naprawiać świat. Nie w wielkich przedsięwzięciach, tylko poprzez codzienne wybory i działania. Kiedyś mówiliśmy, że ekologiczne jest sortowanie odpadów - no nie, ekologiczne jest ich nieprodukowanie albo ograniczanie ich produkcji. Za to, że ograniczacie produkcję odpadów, serdecznie wam dziękuję i gratuluję. 

Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w I edycji Konkursu Gdański Eko Dom
Wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni w I edycji Konkursu Gdański EkoDom
Fot. Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Olga Goitowska zastępczyni dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku, przewodnicząca konkursowej komisji: - Zaskoczyła nas liczba zgłoszeń, państwa pomysły, sposób ich realizacji i prezentacji Waszego życia codziennego w zakresie minimalizacji powstawania odpadów. Reprezentujecie Państwo bardzo zróżnicowane grupy: rodziny, pary żyjące bez dzieci, osoby żyjące samotnie, w wieku emerytalnym i każdy, niezależnie od tego, czym się Państwo w życiu zajmujecie i jak żyjecie, pokazuje, że wystarczy wiedzieć i chcieć. Przyznam, że bardzo zmotywowaliście także mnie osobiście. Wydaje nam się w Wydziale, że jesteśmy zmotywowani, żyjemy tym tematem na co dzień, to nasza praca, a okazuje się, że można jeszcze więcej, jeszcze bardziej i jeszcze lepiej. Bardzo byśmy chcieli, żeby nasz kontakt nie zakończył się na konkursie, żebyście państwo byli swoistymi ambasadorami dla nas, żebyście opiniowali nasze kolejne działania i pomysły, które chcielibyśmy realizować w przyszłości.

Laureaci konkursu otrzymali w nagrodę elektryczne hulajnogi (za I miejsce przyznano dwa takie pojazdy), a także cenne zestawy „zero waste’owych” produktów i saturatory do wytwarzania wody sodowej z “kranówki” (tu inspiracją była jedna z uczestniczek, która przyznała, że jako miłośniczce wody gazowanej, zdarza jej się kupować ją w butelkach plastikowych).

 Laureaci Konkursu "Gdański EkoDom" 2021

I miejsce – Marta Ciesielska

II miejsce – Magdalena Marks

III miejsce – Emilia Dutko

IV miejsce – Sylwia Baranowska

V miejsce – Ewelina Sasin

 

3 równorzędne wyróżnienia (nagrody specjalne):

  • Ewa Presnal
  • Ewa Ropiak
  • Veronika Neverovskaya