• Start
  • Wiadomości
  • Nowa droga rowerowa wzdłuż ulic Jana z Kolna i Marynarki Polskiej

Rowerem wzdłuż Jana z Kolna i Marynarki Polskiej - trasa połączy Śródmieście z Nowym Portem

Wzdłuż ulic Jana z Kolna oraz Marynarki Polskiej powstanie nowa droga rowerowa. Wyznaczona zostanie na jezdni prowadzącej od Śródmieścia w stronę Nowego Portu. Jej wykonanie to realizacja umowy drogowej zawartej w oparciu o art. 16 Ustawy o drogach publicznych z prywatnym inwestorem - spółką Upside Property. Prace już się rozpoczęły, od 23 sierpnia. Droga ma być gotowa jeszcze tej jesieni.
( 23.08.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dotychczas rowerzyści poruszający się ulicą Jana z Kolna i Marynarki Polskiej korzystali z ruchliwej jezdni lub decydowali się na jazdę chodnikiem wzdłuż torów tramwajowych, który nie jest dostosowany do ruchu rowerowego. Nowa trasa pozwoli na jazdę dużo bardziej komfortową, a przede wszystkim bezpieczną
Dotychczas rowerzyści poruszający się ulicą Jana z Kolna i Marynarki Polskiej korzystali z ruchliwej jezdni lub decydowali się na jazdę chodnikiem wzdłuż torów tramwajowych, który nie jest dostosowany do ruchu rowerowego. Nowa trasa będzie dwukierunkowa, pozwoli na jazdę dużo bardziej komfortową, a przede wszystkim bezpieczną
GZDiZ

Droga rowerowa wydzielona z jezdni i odseparowana od samochodów 

Dotychczas rowerzyści poruszający się ulicą Jana z Kolna i Marynarki Polskiej korzystali z ruchliwej jezdni lub decydowali się na jazdę chodnikiem wzdłuż torów tramwajowych, który nie jest dostosowany do ruchu rowerowego.

- Nowa trasa pozwoli na dużo bardziej komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne korzystanie przez kierowców jednośladów z tego ciągu komunikacyjnego - mówi Tomasz Wawrzonek, zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni ds. zarządzania. - Przygotowane rozwiązanie zakłada wyodrębnienie dwukierunkowej trasy rowerowej z jezdni zewnętrznego pasa ruchu w kierunku węzła Kliniczna. Zostanie ona odseparowana prefabrykowanymi azylami i słupkami.

Z Gdańska do Świbna - oficjalne otwarcie gdańskiego odcinka Wiślanej Trasy Rowerowej i EuroVelo 9

Wszystko dzięki umowie zawartej z prywatnym inwestorem

W ramach prac przy powstaniu drogi rowerowej zmodyfikowana zostanie również sygnalizacja świetlna. Zainstalowane zostaną sygnalizatory przeznaczone dla rowerzystów.

Budowa drogi rowerowej wzdłuż ulic Jana z Kolna i Marynarki Polskiej zrealizowana będzie w ramach umowy drogowej. Zawarta została zgodnie z art. 16 Ustawy o drogach publicznych z firmą Upside Property, inwestorem sąsiadujących z trasą rowerową budynków mieszkalno-biurowych. Wartość umowy to ponad 350 tys. zł. Nowa droga zostanie dowiązana do ukończonej w czerwcu ścieżki rowerowej prowadzącej od węzła Kliniczna do biurowca C200. Ten odcinek zrealizowany został przez Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.

Wyspa Sobieszewska - zostaw auto, wsiądź na rower lub do meleksa. Rusza parking z wypożyczalnią rowerów

- Warto podkreślić, że prywatny inwestor realizujący to zadanie w sposób niestandardowy podszedł do planu mobilnościowego obsługi swojej inwestycji - zaznacza Tomasz Wawrzonek. -  Wskazując na rozwój ruchu rowerowego w Gdańsku w swoich analizach podkreślał znacznie także tej formy transportu w obsłudze komunikacyjnej swojej inwestycji. Dlatego powołany zarządzeniem Prezydenta Miasta Gdańska zespół ds. art. 16 wskazał inwestorowi konieczność wykonania trasy rowerowej - dodaje dyrektor Wawrzonek.

Samochody wzdłuż drogi rowerowej mają jeździć wolniej

Nowa droga rowerowa wzbogaci sieć rowerową naszego miasta, który liczy obecnie 851,2 km.

- Trasa połączy Śródmieście Gdańska z miejscami zlokalizowanymi wzdłuż ul. Marynarki Polskiej, czy też na terenach przemysłowych wyspy Ostrów. Nie można także zapomnieć o intensywnie rozbudowującym się zespole biurowym wzdłuż ul. Marynarki Polskiej, dla którego pracowników nowa trasa ułatwiać będzie możliwość wyboru roweru jako środka transportu - podkreśla Tomasz Wawrzonek.

Śródmieście, Kokoszki, Przymorze. Gotowe nowe odcinki dróg rowerowych

Podczas prac związanych z budową drogi rowerowej jezdnia ul. Jana z Kolna i Marynarki Polskiej w relacji do Nowego Portu będzie zawężona. Jednocześnie na czas robót zmniejszona zostanie tam dopuszczalna prędkość do 40 km/h. Docelowo po realizacji drogi rowerowej prędkość dopuszczalna na tym odcinku ul. Marynarki Polskiej będzie wynosiła 50 km/h. Prace nie będą miały wpływu na funkcjonowanie komunikacji miejskiej.