• Start
  • Wiadomości
  • Nowości w gdańskim ZOO: całoroczna restauracja oraz dom dla lemurów

Lemury zamieszkają w ZOO przed zimą. Powstaje również nowa całoroczna restauracja

La Mariposa to nowa, całoroczna restauracja w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W środę, 26 kwietnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano wnętrza nowego obiektu gastronomicznego, ale też plany dotyczące nowego gatunku, który znajdzie dom w naszym ZOO - lemurów wari. Zakończenie budowy pawilonu i wybiegu dla lemurów planowane są na grudzień 2023, tak by zwierzęta mogły jeszcze w tym roku tu zamieszkać.
26.04.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
202303204971
Lemury zamieszkają w gdańskim ogrodzie pod koniec roku. - Będą to zwierzęta z dwóch ogrodów europejskich. Z Magdeburga przyjeździe urodzona w 2018 roku samica, natomiast z Usti, czyli z czeskiego ogrodu zoologicznego, przyjedzie samiec. Będzie miał 2 lata. Liczymy na to, że będzie to zgrana para i później będziemy powiększać tę grupę o kolejne osobniki – mówi Beata Kuźniar, kierowniczka działu zwierząt drapieżnych
fot. Jan Sedloň / Pixabay.com

Już w tym roku w zoo zamieszkają lemury. Tego gatunku nie było do tej pory w oliwskim zwierzyńcu

- W ramach współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego zrobimy wszystko, żeby do końca roku powstał nowy pawilon dla lemurów, który jest częścią obowiązującej umowy. Dziś natomiast otwieramy długo wyczekiwany przez odwiedzających całoroczny obiekt gastronomiczny, który stanowi nową jakość w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. Będzie on dzierżawiony, a część z uzyskiwanych przychodów będzie zasilała budżet ZOO. Te dodatkowe środki będą przeznaczane na utrzymanie dobrostanu zwierząt i poprawę warunków ich utrzymania. Cieszymy się, że oferta gastronomiczna będzie na wyższym poziomie i będzie dostępna dla klientów przez cały rok – mówi Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta ds. usług komunalnych.

- Otwieramy dziś oczekiwany przez nas całoroczny pawilon gastronomiczny, który będzie przyciągał odwiedzających nawet jesienią i zimą. Stanowi on także pierwszy krok milowy, a całość inwestycji zakończymy jesienią, bowiem naprzeciwko tarasu widokowego powstanie nowy pawilon dla lemurów. Przyjadą one do nas za darmo, dzięki członkostwu w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych, jednak warunkiem koniecznym jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

dwu poziomowy budynek z przeszkloną fasadą na pierwszym planie drewniany taras, a na nim widoczne krzesła i stoły.
Otwarcie restauracji La Mariposa odbędzie się w sobotę 29 kwietnia 2023. Działać będzie przez codziennie, przez cały rok, od godz. 11 i zamykana na godzinę przed zamknięciem ZOO. Serwuje kuchnię europejską w formie samoobsługowego bufetu.
Anna Rezulak / KFP

Ewenement na skalę europejską. W gdańskim ZOO urodziły się gepardy grzywiaste

Całoroczna restauracja La Mariposa

To zupełnie nowy obiekt na terenie gdańskiego ZOO. Pięknie wkomponowany w otoczenie dwukondygnacyjny budynek o powierzchni restauracyjnej ponad 500 m2. W środku restauracji zabezpieczono miejsce dla ok. 100 osób. Drugie tyle będzie dostępne na zewnętrznym, drewnianym tarasie widokowym.

W restauracji oferowana będzie kuchnia europejska, w formie samoobsługowego bufetu. Codziennie do wyboru będą dwie zupy, cztery dania mięsne, dwa dania rybne, makarony, surówki, sałatki, sosy, dodatki, desery, a także napoje ciepłe i zimne. W menu znajdą się dania dla dzieci, jak również propozycje dla wegetarian i vegan.

W obiekcie jest dziesięć ogólnodostępnych toalet, w tym dla osób  z niepełnosprawnością oraz pokój dla opiekuna z małym dzieckiem. Restaurację prowadzić będzie wyłoniony w postępowaniu publicznym operator, z którym podpisano umowę na pięć najbliższych lat. La Mariposa będzie czynna od soboty, 29 kwietnia, codziennie, przez cały rok, od godz. 11.00, a zamykana na godzinę przed zakończeniem pracy ZOO.

 

IMG_0036-min.JPG
Wari czarnobiałe są krytycznie zagrożonym gatunkiem. Są endemitami - występują wyłącznie na Madagaskarze. Nowy pawilon dla lemurów powstanie naprzeciwko tarasu widokowego restauracji
fot. mat. ZOO

Wielkie brawa dla gdańskiego zoo. Znów powiększyła się rodzina kotów pustynnych

Lemury wari czarno-białe

- Tajemnicze duchy Madagaskaru, to one tutaj niedługo będą razem z nami. Mówię o Wari, to czarno-białe, bardzo rzadko występujące w naturze lemury – mówi Beata Kuźniar, kierowniczka działu zwierząt drapieżnych. - Pamiętajmy, że są krytycznie zagrożonym gatunkiem. To bardzo ciekawe zwierzęta, są endemitami, czyli występują wyłącznie na Madagaskarze. Są największymi wśród lemurów, czyli będzie łatwo zobaczyć, długość ich ciała z ogonem to blisko metr. Są niezwykle hałaśliwe, aktywne, ale ponieważ Gdańsk lubi wyzwania, dlatego wybraliśmy ten gatunek właśnie.

Tuż obok restauracji La Mariposa po wakacjach rozpocznie się budowa nowego pawilonu dla nowego gatunku zwierząt: lemurów wari czarno-białych! Z tarasu widokowego położonego przed restauracją będzie zaś można obserwować te zwierzęta na ich wybiegu – wyspie.

- Czekamy na przyjazd lemurów. Oczywiście najpierw musimy wybudować pawilon, który będzie gotowy pod koniec tego roku. Mamy w tej chwili obiecaną parę hodowlaną. Będą to zwierzęta z dwóch ogrodów europejskich. Z Magdeburga przyjeździe urodzona w 2018 roku samica, natomiast z Usti, czyli z czeskiego ogrodu zoologicznego, przyjedzie samiec. Będzie miał 2 lata. Liczymy na to, że będzie to zgrana para i później będziemy powiększać tę grupę o kolejne osobniki – mówi Beata Kuźniar.

trzech mężczyzn stoi obok siebie, przed nimi widoczne mikrofony
Lemury przyjadą do nas za darmo dzięki członkostwu w Europejskim Stowarzyszeniu Ogrodów Zoologicznych, jednak warunkiem koniecznym jest przygotowanie odpowiedniej infrastruktury – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego
Anna Rezulak / KFP

Budowa pawilonu dla lemurów stała się możliwa dzięki podjęciu nowatorskiej dla ZOO współpracy z Gdańską Agencją Rozwoju Gospodarczego. Gmina Miasta Gdańsk oraz GARG sfinansują tę inwestycję w równych, 50% częściach. W zamian za dofinansowanie, ogród zoologiczny zapewni Agencji świadczenia marketingowe, m.in. tytuł Partnera ZOO i wyłącznego Opiekuna nowego gatunku, oznakowanie GARG na terenie i w materiałach edukacyjnych ogrodu.

- Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego InvestGDA współpracuje z Gdańskim Ogrodem Zoologicznym od wielu lat. Do tej pory nasza agencja wspierała ZOO, w zakresie doradztwa biznesowego, strategicznego - aby rozwijać jego wszechstronną ofertę czasu wolnego. Teraz poszliśmy krok dalej. Podpisaliśmy umowę o Partnerstwie i na jej podstawie w rozpoczynającym się nowym sezonie, będziemy realizować różne aktywności i projekty, do czego Agencja została powołana – podkreśla Karol Kotz z InvestGDA. - Jako, że investGDA odpowiada w Gdańsku za komercjalizację oraz  prowadzenie projektów inwestycyjnych, analogicznie traktujemy utworzenie na terenie ZOO nowego obiektu - pawilonów dla lemurów. Mamy nadzieję, że nasza współpraca z ogrodem zoologicznym, może zainspirować firmy i instytucje z Gdańska i regionu, aby nawiązały współpracę z gdańskim ZOO.

Gdańskie ZOO corocznie odwiedza ponad 500 tysięcy zwiedzających, właśnie dlatego tu investGDA chce promować wizerunek miasta Gdańska jako aktywnej społeczności, działającej w duchu zrównoważonego rozwoju, którego elementem jest ekologia i różnorodność biologiczna.

Zakończenie budowy pawilonu i wybiegu planowane są na grudzień 2023, tak by jeszcze w tym roku mogły tam zamieszkać lemury.

Przypominamy, że ogród jest czynny codziennie przez cały rok! Zachęcamy do odwiedzin. Szczegółowe informacje na stronie Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

oprac. AU