Zmarł Andrzej Kaznowski, były prezydent Gdańska. Rozpoczął współpracę z Bremą

Andrzej Roman Kaznowski był prezydentem Gdańska w latach 1973 - 1977. To w trakcie jego kadencji Miasto podpisało umowę partnerską z Bremą - była to pierwsza taka współpraca polskiego miasta z miastem z Republiki Federalnej Niemiec. Zmarł 12 sierpnia 2023 roku w wieku 88 lat.
16.08.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W centrum twarz starszego mężczyzny w garniturze, z lewej strony zamazana twarz starszego mężczyzny w garniturze
W trakcie kadencji Andrzeja Kaznowskiego Gdańsk podpisał umowę partnerską z Bremą, która dotyczyła m.in współpracy gospodarczej, wymiany kulturalnej, wymiany grup młodzieżowych i spotkań branżowych
Fot. Wojtek Jakubowski/KFP

„Najważniejsza w życiu jest miłość do ludzi”. Nie żyje prof. Joanna Muszkowska-Penson

Prawnik, członek Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku 

Andrzej Kaznowski urodził się 23 grudnia 1935 roku w Gdyni. Czas wojenny spędził w Warszawie, do Gdyni powrócił na początku 1945. W 1953 zdał maturę w Technikum Finansowym w Sopocie. Studiował w studium zawodowym administracji na Wydziale Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, w 1968 uzyskał tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1953-1969 zatrudniony był w placówkach Narodowego Banku Polskiego w ówczesnym województwie gdańskim, zajmował stanowiska od inspektora do naczelnika wydziału w gdańskim oddziale. Był przewodniczącym Związku Zawodowego Pracowników Państwowych i Społecznych przy oddziale wojewódzkim NBP w Gdańsku, prowadził też wykłady dla Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Od 1950 do 1956 należał do Związku Młodzieży Polskiej, w 1959 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w Gdańsku i został członkiem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. 

Przeczytaj artykuł i obejrzyj relację wideo na temat 45. rocznicy partnerstwa Bremy i Gdańska, w którym znajduje się  wypowiedź Andrzeja Kaznowskiego

Umowa partnerska Gdańska z Bremą

Od 13 grudnia 1973 do 15 września 1977 sprawował funkcję prezydenta Gdańska (po rozdzieleniu funkcji prezydenta miasta i przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej). Dokonaniem Andrzeja Kaznowskiego, które sprawiło, że jest pamiętany do dziś, było zawarcie w trakcie jego kadencji  umowy partnerskiej pomiędzy Gdańskiem a niemiecką Bremą.

Było to pierwsze w Polsce porozumienie tego typu i wydarzenie na ówczesne czasy niezwykłe. Zawarcie tej umowy pięć lat od podpisania układu o normalizacji stosunków między RFN a Polską stanowiło nie tylko symboliczną, ale i faktyczną szczelinę w żelaznej kurtynie dzielącej Europę. Umowa obowiązuje do dziś.

Obszar współpracy obejmował wiele dziedzin. Kooperację podjęły uczelnie wyższe, kluby sportowe, instytucje kulturalne i charytatywne. Przy współpracy z organizacją AWO-Bremen Caritas utworzył np. w Gdańsku Dom Seniora, obecnie Centrum Pomocowe im. św. Jana Pawła II, jako modelowy ośrodek socjalny.  Brema udzieliła dużej pomocy osobom poparzonym w wyniku pożaru w Hali Stoczni, do którego doszło w 1994 roku. Zorganizowano wiele wymian młodzieży. Przedstawiciele Bremy kilkakrotnie organizowali zbiórki pieniędzy, np. dla powodzian w 2001 roku, kiedy to zebrano ponad 290 tys. marek.  

Zmarł Franciszek Jamroż - były przewodniczący Rady Miasta, prezydent Gdańska w latach 1991-94

Z kolei 19 V 1977 w Ratuszu Głównego Miasta odbyła się inauguracja Dni Hamburga w Gdańsku z udziałem burmistrza Hamburga Hansa Ulricha Klosego.

Po zakończeniu kadencji prezydenta Miasta Gdańska, Andrzej Kaznowski w latach 1977-1982 pełnił funkcję attaché handlowego ds. gospodarki morskiej w ambasadzie w Pradze, następnie powrócił do Polski i do 1990 kierował gdańską delegaturą Najwyższej Izby Kontroli.

Odznaczony między innymi Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem „Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego”, Złotym Medalem „Za zasługi dla Obronności Kraju”.

źródło: gedanopedia.pl

TV

Budowa basenu we Wrzeszczu jeszcze w tym roku