Nie żyje Szewach Weiss, ambasador, przyjaciel Polski, kilkukrotnie odwiedzał Gdańsk

W piątek, 3 lutego, zmarł Szewach Weiss, były ambasador Izraela w Polsce, kawaler Orderu Orła Białego. Bywał kilkukrotnie w naszym mieście, m.in. w 2008 roku podczas Dni Asyżu w Gdańsku, rok później z okazji wręczania Nagrody im. Lecha Wałęsy, w 2016 roku na spotkaniu autorskim z czytelnikami. Miał niespełna 88 lat.
04.02.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Czarno-białe zdjęcie: twarz starszego mężczyzny z brodą
Szewach Weiss (1935-2023)
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Kim był Szewach Weiss

Szewach Weiss - były ambasador Izraela w Polsce (2001-2003) oraz były poseł do Knesetu, czyli izraelskiego parlamentu (1981-1999) oraz jego przewodniczący (1992-1996). Cieszył się w Polsce powszechnym szacunkiem. Wniósł niebagatelny wkład w poprawę relacji polsko-izraelskich i polsko-żydowskich jako ambasador, wykładowca akademicki i publicysta. 

W 2004 roku odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, w 2016 - Orderem Orła Białego.

Urodził się 5 lipca 1935 roku w Borysławiu, na terenie obecnej Ukrainy, w rodzinie żydowskiej. W 1941 roku po wkroczeniu armii niemieckiej, rodzinie Weissów udało się zbiec z getta. Ukrywali się: najpierw u Ukrainki Julii Lasotowej, później u polskiego małżeństwa Anny i Michała Górali, a następnie u Polki - Marii Potężnej. Po wojnie - w 1946 roku - Weissowie wyemigrowali do Izraela.

Szewach Weiss w latach 60. ubiegłego wieku służył w izraelskiej armii, skończył studia i oddał się pracy naukowej, a następnie polityce. 

Od 2000 roku był przewodniczącym Rady Jad Waszem, Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu. Był autorem kilkudziesięciu książek: dla dzieci, z dziedziny nauk politycznych, na temat zarządu miejskiego oraz Holocaustu. 

Wizyty Szewacha Weissa w Gdańsku

Szewach Weiss bywał kilkukrotnie w naszym mieście, m.in. w 2008 roku podczas Dni Asyżu w Gdańsku, rok później z okazji wręczania Nagrody im. Lecha Wałęsy, w 2016 roku na spotkaniu autorskim z czytelnikami.

 

Mężczyzna garniturze i jarmułce na głowie stoi przed mikrofonem i rozwiniętym materiałem zlatującym  z mównicy. Przed nim kwiaty w donicach. Za nim baner z napisem: Asyż w Gdańsku. W tle publiczność.
Dni Asyżu w Gdańsku, w ramach których, 27 października 2008 roku odbył się Marsz o Pokój ulicami miasta oraz Ekumeniczna Modlitwa na dziedzińcu kościoła św. Trójcy. W uroczystościach brał udział Szewach Weiss
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Sala podczas gali, kamera na publiczność siedzącą na krzesłach. Na pierwszym planie mężczyzna z brodą rozmawia z mężczyzną z wąsem (ten lekko odwrócony)
29 września 2009 roku, Dwór Artusa, gala Nagrody im. Lecha Wałęsy, którą otrzymały panie: Shadi Sadr oraz Ladan i Roya Boroumand w uznaniu za ich zasługi na rzecz walki o prawa człowieka, wolność i demokrację w Iranie. Nz. Szewach Weiss w rozmowie z Lechem Wałęsą
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl
Szewach Weiss ksiązka.JPG
30 stycznia 2016 roku w Oliwie w oddziale Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie autorskie z Szewachem Weissem
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

30 stycznia 2016 roku podczas spotkania w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku, Szewach Weiss chwalił Gdańsk jako symbol wolności dla Europy i świata; mówił, że rewolucja Solidarności i Lecha Wałęsy była dla niego niezmiernie ważna. 

Szewach Weiss w Gdańsku. Poczucie humoru ratuje demokrację

Szewach Weiss zmarł 3 lutego 2023 roku. 

Zmarłego wspomina na swoim profilu na FB prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz:

Z głębokim żalem przyjęłam wiadomość o śmierci Szewacha Weissa. Pan ambasador gościł w naszym mieście kilka razy m.in. podczas Dni Asyżu, z okazji wręczania Nagrody im. Lecha Wałęsy, a w 2016 r. miał w Miasto Gdańsk spotkanie autorskie wokół książki, którą wydał. Mawiał, że nasze miasto jest symbolem wolności dla Europy i świata. A rewolucja Solidarności i postać Lecha Wałęsy mają dla niego wielkie znaczenie. Świat stracił człowieka wielkiego formatu, a Polska oddanego przyjaciela.
Spoczywaj w pokoju panie Ambasadorze 

 

 

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku