W weekend: Stanisława Celińska, Rodzinny Bieg Gdańszczan, Festiwal Food Trucków

Weekend upłynie pod znakiem wydarzeń z okazji Dnia Matki, ale nie tylko - w Gdańsku odbędą się aż dwie premiery teatralne: w Teatrze Miniatura i Teatrze Wybrzeże, na lubiących dobrze zjeść czeka Festiwal Smaków Food Trucków, a na Ołowiance zaśpiewa gwiazda piosenki aktorskiej.
26.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
aktor dziecięcy, za nim aktor dorosły, obaj w identycznych strojach księcia
Teatr Miniatura zaprasza na ostatnią premierę w tym sezonie - „Bajkę o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”
fot. Piotr Pędziszewski / Teatr Miniatura

Dzisiaj mamy Dzień Matki. O co tak naprawdę chodzi? Jak uczcić to święto w Gdańsku?

Premiera „Bajki o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”

Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 15) zaprasza małych i dużych na ostatnią, podwójną premierę sezonu pod hasłem #podróżemałeiduże: w piątek oraz w sobotę, 26 i 27 maja, na Dużej Scenie zobaczymy „Bajkę o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi” w dwóch obsadach.

Reżyserka Agnieszka Płoszajska i dramaturg Emil Płoszajski zaadaptowali na scenę książkę francuskiego pisarza Pierra Gripariego „Bajka o księciu Pipo, koniu Pipo i księżniczce Popi”, a jednocześnie zainspirował ich broadwayowski musical „Pippin” Stephena Schwartza. W powstałej w wyniku ich połączenia teatralnej opowieści o dojrzewaniu i poszukiwaniu siebie, młody książę Pipo rusza w podróż wraz z wiernym koniem o tym samym imieniu - trafia do wnętrza wulkanu, spotyka czarownice i czarodziejki, smoka, a nawet Białego Szczura, po drodze ucząc się siebie, życia i relacji międzyludzkich.

Co ciekawe, miejscem akcji spektaklu są... kulisy cyrku, więc pojawi się wiele cyrkowych motywów - zarówno w scenografii, jak i choreografii. Oprócz zespołu aktorskiego Teatru Miniatura na scenie występują dzieci oraz gościnnie akrobata Sergiusz Regent i dziesięcioletnia gimnastyczka Zofia Perfikowska.

Premiera: 26 maja, godz. 18:00, 27 maja, godz. 12:00. Kolejne pokazy na żywo: 30-31 maja, godz. 10.00; 1 czerwca, godz. 10.00 i 18.00, 2, 6, 13 i 14 czerwca, godz. 10.00; 3, 4, 10 i 11 czerwca, godz. 12.00. Bilety na spektakl w cenie 35 zł normalny, 30 zł ulgowy, do nabycia elektronicznie na stronie teatrminiatura.pl lub teatrminiatura.interticket.pl.

Premiera w Miniaturze. Muzyczny spektakl od reżyserki „Akademii pana Kleksa”

aktorzy w przebraniach baśniowych postaci
Teatr Wybrzeże zaprasza na przedpremierowe pokazy spektaklu „Złoty klucz” Marty Giergielewicz w reżyserii Maćko Prusaka
fot. Natalia Kabanow

Z Gdańska na Scenę Letnią w Pruszczu

Teatr Wybrzeże zaprasza w ten weekend na przedpremierowe pokazy na Scenie Malarnia nowego tytułu w repertuarze: spektakl dla dzieci i dorosłych „Złoty klucz”, na motywach baśni braci Grimm. Przedstawienie uświetni jubileuszowy, piętnasty sezon Sceny Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. 

Scenariusz na motywach baśni braci Grimm stworzyła Marta Giergielewicz, a reżyserem jest Maćko Prusak. Scenografię do spektaklu przygotowała Marta Śniosek-Masacz, muzykę Bartosz Woźniak. Występują: Justyna Bartoszewicz, Magdalena Gorzelańczyk, Małgorzata Oracz, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Marcin Miodek, Paweł Pogorzałek i Cezary Rybiński.

Spektakl zalecany jest dla widzów od 7. roku życia. Pokazy przedpremierowe na Scenie Malarnia w ten weekend: 26 maja, godz. 19:00; 27 maja 2023, godz. 12:00; 28 maja, godz. 12:00. Kolejne pokazy: 31 maja, godz. 11:00; 1 czerwca, godz. 11:00; 2 czerwca, godz. 11:00. Bilety: 25-30 zł.

Premiera na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim: 2 lipca, godz. 14:00; 9 lipca, godz. 14:00; 16 lipca, godz. 14:00; 23 lipca, godz. 14:00. Wstęp wolny.

Niedziela na świeżym powietrzu. Przyjdź na Piknik Nauki Fahrenheita

mężczyzna opiera się o fortepian
Urodzony w Kazachstanie w 1998 roku Alim Beisembayev jest m.in. laureatem I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds
mat. prasowy

Koncert laureata Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego

W ten weekend dobiega końca tegoroczna, 16. edycja Gdańskiego Festiwalu Muzycznego. To niezwykła okazja do tego, by zobaczyć i posłuchać na żywo wirtuozów, którzy zdobyli podziw i uznanie na całym świecie. To ukłon nie tyko w stronę melomanów - celem wydarzenia jest popularyzacja polskiej i światowej kultury muzycznej z uwzględnieniem zarówno dawnej, jak i współczesnej muzyki powstałej w Gdańsku lub dla Gdańska.

Gwiazdą koncertu finałowego w Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance w piątek, 26 maja, będzie laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Leeds w 2021 roku, Nagrody Publiczności medici.tv oraz Nagrody Specjalnej Royal Liverpool Philharmonic Society - Alim Beisembayev.

Wybitny pianista wystąpi z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod batutą Eugene'a Tzigane. W programie kompozycje Ludwiga van Beethovena - V Koncert fortepianowy Es - dur op. 73, oraz III Symfonia Es-dur „Eroica”, Op. 55.

Początek koncertu o godzinie 19:00, bilety od 27 zł.

XIII Regaty Smoczych Łodzi Instytucji Kultury. Zapowiada się ostra rywalizacja - start w piątek

foodtruck, przed nim stoliki, przy nich siedzą ludzie
Festiwal Smaków Food Trucków jak zwykle zaskoczy smakami z całego świata
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

XXIII Festiwal Smaków Food Trucków

W sobotę i niedzielę, 27 i 28 maja, impreza dla smakoszy - dziedziniec Forum Gdańsk (Targ Sienny 7) wypełni się food truckami z całej Polski, oferującymi dania z różnych zakątków świata.

Podczas festiwalu będzie można spróbować między innymi dań z kuchni meksykańskiej: aromatycznego burrito, quesadilli z mnóstwem pysznego, rozpływającego się sera oraz wypełnionego dodatkami po brzegi taco. W jednej z mobilnych restauracji serwowany będzie holenderski kapsalon, w którego skład wchodzą frytki, warzywa, ser, sosy oraz wybrane mięso lub w wersji wegetariańskiej: falafel.

Nie zabraknie także wyśmienitych klasyków street foodu: rzemieślniczych zapiekanek, corn dogów, chrupiących frytek belgijskich oraz burgerów, które z pewnością zaspokoją apetyt nawet największych łasuchów. Na deser - hiszpańskie pączki churros, amerykańskie donuts oraz gorące ciastka kominkowe z Węgier.

Wydarzenie odbywa się w sobotę w godzinach 12:00-21:00, i w niedzielę, w godzinach 12:00-20:00. Wstęp wolny.

starsza kobieta z nadwagą siedzi i śpiewa do mikrofonu
Koncert Stanisławy Celińskiej w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim przyciągnął tłumy. W niedzielę aktorka ponownie zaśpiewa w Gdańsku
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

W niedzielę koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem

W niedzielę, 28 maja, w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance odbędzie się koncert Stanisławy Celińskiej z zespołem, pod kierownictwem Macieja Muraszko.

Ta znakomita i wszechstronna aktorka, uwielbiana przez publiczność, w ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka - także w Gdańsku. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, jej empatia i charyzma powodują, że jej widownia składa się z osób w każdym wieku. I nie bez powodu - na jej płytach każdy znajdzie coś dla siebie.

Koncert rozpocznie się o godzinie 17:00. Bilety: 90 - 150 zł.

Park Oruński. Tłumy mieszkańców przyszły na koncert Stanisławy Celińskiej

trzy dziewczynki w strojach sportowych biegną po trawie
Rodzinny Bieg Gdańszczan to już tradycja. W tym roku odbędzie się w niedzielę, w Parku Reagana
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Rodzinny Bieg Gdańszczan 2023

Niedzielę warto spędzić w Parku Reagana - nie tyko z uwagi na piękną pogodę, ale i moc atrakcji. 28 maja odbędzie się tam Rodzinny Bieg Gdańszczan (dojście od strony Czarnego Dworu wejściem B lub C, od strony plaży - wejście nr 56).

Podobnie jak w zeszłym roku, na trasie biegu uczestnicy będą mieli do pokonania gigantyczne, dmuchane przeszkody. Trasa obejmuje 12 przeszkód rozlokowanych na długości 2 km, a każdy kto je pokona i dobiegnie do mety - otrzyma pamiątkowy medal.

Zapisy na Bieg są już zamknięte, ale każdy i tak znajdzie coś dla siebie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie tzw. strefa rozrywki, w której znajdą się m.in.: foto- budka, zabawy z animatorami, stoiska sportowe oraz wiele innych atrakcji dedykowanych zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Nie zabraknie również strefy gastronomicznej z foodtruckami oraz miejsca na relaks.

Wstęp wolny.

Plan imprezy (może ulec zmianie, uczestnicy proszeni są o śledzenie wszelkich zmian i informacji dotyczących biegu na stronie Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego i na Facebooku: XVI Rodzinny Bieg Gdańszczan):

  • godz. 8:00 - otwarcie biura zawodów i możliwość odebrania pakietów startowych;
  •  godz. 9:50 - wspólna rozgrzewka;
  • godz. 10:00 - 11:40 - kategoria I „Dzieci i młodzież” (z pomiarem czasu);
  • godz. 11:45 - podsumowanie kategorii i wręczenie nagród uczestnikom konkursu;
  • godz. 12:00 - 13:40 - kategoria II „Duety” (bez pomiaru czasu);
  • godz. 13:40 - podsumowanie kategorii i wręczenie nagród uczestnikom konkursu;
  • godz. 14:00 - podziękowanie wszystkim uczestnikom za udział w imprezie;
  • godz. 15:00 - zamknięcie „miasteczka rozrywki” i pożegnanie gości.

Festyny, pikniki dzielnicowe i otwarcie klubu sąsiedzkiego. Mnóstwo atrakcji w gdańskich dzielnicach w ten weekend

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte