• Start
  • Wiadomości
  • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zobacz wystawę poświęconą historii spisów w Polsce

Zobacz wystawę poświęconą historii spisów powszechnych ludności w Polsce

W kraju trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Przebiega on dokładnie w 100. rocznicę pierwszego spisu ludności, który odbył się w niepodległej Polsce w 1921 roku. Z tej okazji powstała wystawa, którą można podziwiać przy ul. Grobla 1, nieopodal Fontanny Czterech Kwartałów w Gdańsku.
10.07.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
7 dwustronnych plansz ustawiony na ulicy przy kamienicy. Na planszach znajdują się archiwalne zdjęcia i dokumenty, wykresy i opisy dotyczące spisów powszechnych ludności od 1921 roku
Wystawa składa się z 7 dwustronnych plansz
fot. GUS w Gdańsku

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak to zrobić? Информация на русском языке, Інформація українською мовою


Wystawa plenerowa poświęcona historii spisów w naszym kraju składa się z siedmiu dwustronnych plansz. Przedstawiano na niej wykresy, archiwalne zdjęcia i dokumenty. Można się z niej dowiedzieć czym charakteryzowały się i wyróżniały spisy pod względem m.in. tematyki, organizacji, popularyzacji oraz metod zbierania danych.

Wystawę w Gdańsku można zobaczyć przy ul. Grobla 1 w pobliżu Fontanny Czterech Kwartałów. Ekspozycja w tym miejscu trwać będzie do 14 lipca br. a następnie od 15 lipca do 31 sierpnia wystawa zostanie przeniesiona na ul. Heweliusza obok Galerii Madison. Analogiczne wystawy można oglądać także w Gdyni i Słupsku.

100 lat historii

W okresie międzywojennym przeprowadzono 2 spisy ludności, drugi miał miejsce w 1931 r. Do tej pory w Polsce odbyło się 10 spisów ludności, oprócz tych już wymienionych kolejne miały miejsce w latach: 1946, 1950, 1960, 1970, 1978, 1988, 2002 i 2011. Zakres tematyczny tych spisów w głównej mierze na przestrzeni lat nie ulegał zmianie. Podstawowy trzon stanowią zagadnienia demograficzne, rynku pracy, edukacji, zdrowia oraz sytuacji mieszkaniowej. W spisie z 1921 r. po raz pierwszy podjęta została kwestia narodowości, języka i wyznania, którą po latach ponownie wprowadzono do spisów począwszy od spisu w 2002 r.

Nie czekaj. Weź udział w spisie

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 rozpoczął się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Właśnie minął jego półmetek. W województwie pomorskim, według stanu na 7 lipca 2021 r. spisanych zostało blisko 39% osób (wskaźnik dla Polski to około 40,5%). Wśród gmin województwa pomorskiego najwyższy odsetek spisanych osób odnotowano w gminie wiejskiej Konarzyny (ponad 76%). W Gdańsku odsetek spisanych osób wynosi około 42%, jest to więcej niż średnia krajowa.

W chwili obecnej można wywiązać się z obowiązku spisowego nie tylko poprzez samopis internetowy na spis.gov.pl, ale również w drodze wywiadu telefonicznego dzwoniąc na infolinię spisową na nr 22 279 99 99. Z respondentem może skontaktować się także telefonicznie rachmistrz spisowy, który będzie dzwonił z jednego z dwóch numerów telefonów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Niewykluczone, że rachmistrz spisowy złoży wizytę w mieszkaniu respondenta w celu przeprowadzenia bezpośredniego wywiadu przy czym w tej formie rachmistrze spisowi skontaktują się tylko z osobami, które w danej chwili nie spisały się samodzielnie przez Internet, nie spisały się na infolinii ani nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.

Zweryfikuj rachmistrza

Rachmistrzowie mogą odwiedzać mieszkańców od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Każdy rachmistrz spisowy posiada identyfikator zawierający:

  • imię i nazwisko wraz ze zdjęciem,
  • numer identyfikatora oraz hologram,
  • nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego,
  • podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora,
  • okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

Gdy odwiedzi nas rachmistrz nie możemy odmówić przekazania danych do spisu. Niemniej jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości możemy zweryfikować Rachmistrza prosząc o imię i nazwisko oraz o numer identyfikacyjny i sprawdzić te dane na stronie rachmistrz.stat.gov.pl lub zadzwonić do Gdańskiego Centrum Kontaktu pod nr 58 52 44 500, który jest dostępny przez cała dobę.

Możemy również sprawdzić poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99, wybierz 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza.

W Gdańsku jest niemal 200 rachmistrzów. Warto pamiętać, że powołani Rachmistrzowie wykonują obowiązki funkcjonariuszy publicznych.

Równolegle Spis odbywać się będzie także i dotychczasowymi metodami.

Spis telefoniczny

Rachmistrzowie mogą dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 8.00-20.00. Charakterystycznym jest to, że numer z którego dzwonią to zawsze 22 828 88 88. Gdy zadzwoni do nas rachmistrz nie możemy odmówić spisu.

Samospisu telefonicznie można dokonać również dzwoniąc na infolinię spisową dostępną pon.–pt. w godz. 8.00-18.00 pod nr 22 279 99 99.

Warto podkreślić, że zgodnie z ustawą o NSP 2021 nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem. Udział w wywiadzie prowadzonym przez rachmistrza jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej a o jej wysokości decyduje sąd.

Spis w punktach spisowych

Dla osób, które nie mają dostępu do internetu, albo nie potrafią samodzielnie się spisać, a nie chcą spisać się przez telefon, przygotowano w Gdańsku stanowiska do samospisu przy których mieszkańcy otrzymają pełne wsparcie pracowników.

Lokalizacje punktów:

- Urząd Miejski w Gdańsku

- Urząd Statystyczny w Gdańsku

  • ul. Danusi 4, bez konieczności umawiania, w godzinach urzędowania poniedziałek-piątek 7:00-15:00.

Samospis – najlepszą forma spisu

Jeżeli jednak chcemy dokonać spisu samodzielnie wystarczy wejść na stronę spis.gov.pl i wypełnić formularz.

Formularze dostępne są w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

 

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie