PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak to zrobić?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 - jak to zrobić?
W czwartek, 1 kwietnia, w całej Polsce rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Spis został wydłużony do 30 września, podstawową metodą jest samospis poprzez aplikację dostępną na stronie spis.gov.pl. Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja.
spis

 

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań odbywa się raz na 10 lat i dotyczy każdej osoby mieszkającej stale, bądź czasowo na terenie Polski. Tegoroczny spis miał potrwać do 30 czerwca, ale został wydłużony do 30 września 2021 r. 

Podstawową formą jest samospis w formule online. Można go dokonać bezpiecznie, bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem aplikacji internetowej dostępnej na stronie spis.gov.pl

Dostępne są formularze w j. polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Z uwagi na epidemię wywiady bezpośrednie nie będą realizowane do odwołania. Rachmistrzowie telefoniczni rozpoczną pracę od 4 maja.

 

spis

 

Potrzebujesz pomocy w spisie?

Jeżeli chcesz dokonać spisu osobiście, ale potrzebujesz pomocy w obsłudze interaktywnej aplikacji, Gminne Biuro Spisowe w Gdańsku zapewnia potrzebne wsparcie. W Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody 8/12 możliwy będzie bezpłatny dostęp do stanowiska komputerowego do przeprowadzenia samospisu internetowego.

Aby skorzystać z tej pomocy, wystarczy zarezerwować wizytę pod całodobowym numerem telefonu: 58 52 44 500 lub skorzystać z elektronicznej rezerwacji wizyty w Urzędzie Miejskim w Gdańsku

Na miejscu będą dostępni również pracownicy komunikujący się językiem migowym, aby pomóc w dokonaniu spisu osobom głuchym.

Osobom starszym lub potrzebującym wsparcia, ale mieszkającym samotnie, które nie są w stanie samodzielnie dokonać samospisu przez internet, zalecamy dokonanie spisu poprzez infolinię spisową nr 22 279 99 99.

 

O co pytają w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021?

Zakres informacji zbieranych w spisie to: charakterystyka demograficzna, aktywność ekonomiczna, poziom wykształcenia, migracje, charakterystyka etniczno-kulturowa, zasoby mieszkaniowe. W formularzu spisowym nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów czy stanu majątkowego.

Lista pytań dostępna jest na stronie spis.gov.pl.


Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 miał potrwać do 30 czerwca, ale został wydłużony do 30 września 2021 r. Obowiązek jego przeprowadzenia spoczywa na Prezesie GUS i wynika z Ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej, obowiązkowy jest również udział obywateli w NSP. Co ważne, obowiązek realizacji spisów nakłada również na kraje członkowskie Unia Europejska.

Zebrane dane podczas NSP o warunkach mieszkaniowych, relacjach rodzinnych, narodowości i wyznaniu utrwalą ten obraz na kolejne 10 lat i wpłyną na kształt rozwoju i relacji społecznych. Dzięki analizie zebranych danych będzie wiadomo np. ile pieniędzy przeznaczyć w poszczególnych gminach na szkolnictwo, a ile na domy pomocy społecznej, gdzie budować przedszkola, a gdzie szpitale.

O tym, jakie decyzje i plany rozwojowe podejmują na podstawie danych z NSP ministerstwa, instytucje i inne podmioty, możemy przeczytać na stronie spisu.

 

spis kaszuba

 

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuBiuro PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze