• Start
  • Wiadomości
  • Nagroda dla Wyspy Sobieszewskiej za najwyższą frekwencję w Budżecie Obywatelskim

Nagroda dla Wyspy Sobieszewskiej za najwyższą frekwencję w Budżecie Obywatelskim

Zajrzyjcie w sobotę, 10 grudnia, do Świbna. O godz. 16 zaplanowano tam oficjalne zapalenie światełek na dzielnicowej choince. W trakcie uroczystości radni dzielnicy Wyspa Sobieszewska odbiorą też nagrodę za najwyższą wśród gdańskich dzielnic frekwencję głosujących mieszkańców w tegorocznych głosowaniu na Budżet Obywatelski 2023. Nagrodą są iluminacje świąteczne, które także jutro, po raz pierwszy, zaświecą się.
( 09.12.2022 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W sobotę zaplanowano uroczyste zapalenie lampek na dzielnicowej choince w Świbnie
W sobotę zaplanowano uroczyste zapalenie lampek na dzielnicowej choince w Świbnie
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Uroczyste zapalenie lampek na choince w Świbnie

Wydarzenie zaplanowano w sąsiedztwie przekopu Wisły i przeprawy promowej, na terenie u zbiegu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej, o godz. 16. Przy dzielnicowej choince pojawi się św. Mikołaj, który dotrze na miejsce bryczką ciągniętą przez konie. Przed powozem Świętego, jako pierwszy, pojedzie wóz strażacki Ochotniczej Straży Pożarnej ze Świbna. Bryczka jest tegoroczną nowością - w poprzednich latach Mikołaj przypływał Wisłą, na kutrze.

Przy świątecznym drzewku zaplanowano wspólne śpiewanie kolęd, a dla najmłodszych mieszkańców tej dzielnicy przygotowano prezenty - blisko 170 paczek, które wręczać będzie Mikołaj.

W uroczystości weźmie udział Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu oraz poseł RP Piotr Adamowicz.

Na Żabiance pierwszy raz rozbłysła choinka. Świąteczne drzewko jest też na Dolnym Mieście

Nagroda za frekwencję w BO

W tym roku nagrodą za najwyższą frekwencję głosujących na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023 wśród gdańskich dzielnic były iluminacje świąteczne.

Największą frekwencję odnotowano w dzielnicy Wyspa Sobieszewska. Głosy oddało tu 21,09 proc. osób uprawnionych do głosowania, czyli 693 mieszkańców. W tym roku, w tej dzielnicy, zgłoszono 7 projektów dzielnicowych, w tym projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Drugą najwyższą frekwencję miała dzielnica Letnica - 18,81 proc. osób uprawnionych oddało swoje głosy, czyli 401 mieszkańców. Trzecią najwyższą frekwencją wśród gdańskich dzielnic mogła pochwalić się Orunia Górna - Gdańsk Południe. Zagłosowało tu 16, 88 proc. uprawnionych osób, czyli 3674 mieszkańców.

Iluminacje zostaną oficjalnie przekazane w sobotę, 10 grudnia, przez wiceprezydenta Piotra Borawskiego oraz Sylwię Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, które odpowiada m.in. za przygotowanie kolejnych edycji Budżetu Obywatelskiego.

Będą świecić w Świbnie, właśnie u zbiegu ulic Boguckiego i Świbnieńskiej.

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu

Mieszkańcy decydowali w tym roku o rozdysponowaniu ponad 22 mln złotych

Podczas głosowania na projekty BO w internetowym formularzu należało zaznaczyć dzielnicę, w której się mieszka. To ta deklaracja była brana pod uwagę przy wyliczeniu frekwencji danej dzielnicy.

Tegoroczne głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023 trwało dwa tygodnie, od 26 września do 10 października. Swoje głosy oddało dokładnie 41217 osób mieszkających w Gdańsku. Wybierano spośród 305 projektów zarówno dzielnicowych, jak i ogólnomiejskich oraz projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Łączna kwota przeznaczona na BO2023 wynosiła 22 063 118 zł.