• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu

Budżet Obywatelski 2023. Zobacz, które projekty wygrały w tegorocznym głosowaniu WYNIKI

Oficjalne ogłoszenie wyników głosowania na projekty BO 2023 odbyło się w piątek, 14 października, na stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. W tym roku zwyciężyło 117 projektów, w tym osiem projektów ogólnomiejskich oraz 109 dzielnicowych. Zobaczcie, na co tym razem postawili gdańszczanie. Pełne wyniki u dołu artykułu.
14.10.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W piątek, 14 października, ogłoszono wyniki głosowania na projekty BO 2023. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody głosującym mieszkańcom, m.in. najmłodszej, 3-letniej laureatce
W piątek, 14 października, ogłoszono wyniki głosowania na projekty BO 2023. Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz wręczyła nagrody głosującym mieszkańcom, m.in. najmłodszej, 3-letniej laureatce
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Głosowanie na BO 2023 zakończone

Tegoroczne głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego 2023 zakończyło się 10 października. Swoje głosy oddało dokładnie 41217 osób mieszkających w Gdańsku. Wybierano spośród 305 projektów zarówno dzielnicowych, jak i ogólnomiejskich oraz projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie trwało dwa tygodnie, od 26 września. Ostatecznie o zmianach w naszym mieście zadecydowało 22 884 kobiety i 18 333 mężczyzn.

ZOBACZ TRANSMISJĘ Z UROCZYSTEGO OGŁOSZENIA WYNIKÓW BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2023

Tort i upominki dla głosujących i wnioskodawców

Z okazji jubileuszowej edycji BO tegoroczne ogłoszenie wyników głosowania miało bardzo uroczysty charakter. Na miejski stadion zaproszono zarówno wszystkich wnioskodawców, którzy składali projekty BO w ciągu ostatnich 10 lat, jak i mieszkańców, którzy wygrali nagrody... głosując.

 

Budżet Obywatelski. Jak wyglądała frekwencja w dzielnicach?

Nagrodzono też wnioskodawców, którzy złożyli najwięcej zwycięskich projektów BO w ciągu tej dekady. Wyróżnione osoby to: Wojciech Suchy, Krzysztof Knitter, Bartosz Stefański, Paweł Wiśniewski, Kamil Hodorowicz, Agnieszka Bartków, Zbigniew Sobieszczański, Kamil Sośniak, Monika Mazurowska i Andrzej Witkiewicz.

10-lecie gdańskiego Budżetu Obywatelskiego było okazją, by symbolicznie podziękować aktywnym i... efektywnym wnioskodawcom BO
10-lecie gdańskiego Budżetu Obywatelskiego było okazją, by symbolicznie podziękować aktywnym i... efektywnym wnioskodawcom BO
Fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przyznała podczas piątkowej uroczystości, że dobry pomysł nie zawsze wystarczy, by odnieść sukces i zwyciężyć w głosowaniu BO - trzeba jeszcze przekonać do niego innych mieszkańców.

- Budżet zmienia się co roku - ze względu na okoliczności zewnętrzne, prawne, ale nie tylko. Zmieniamy się też my i nasze potrzeby. Inne potrzeby mieliśmy 10 lat temu, inne mamy dzisiaj. Przez te 10 lat przeznaczono ponad 157 mln złotych na projekty BO - przypomniała prezydent Aleksandra Dulkiewicz. - Na przestrzeni lat zmieniły się też zasady głosowania. Początkowo głosować mogli tylko dorośli. Późnej obniżyliśmy ten dopuszczalny wiek do 16 lat. Natomiast od kilku lat może głosować już każdy obywatel, niezależnie od wieku. To dla wszystkich lekcja odpowiedzialności, ale też wpływu na otoczenie - dodała.

Zagłosuj w Budżecie Obywatelskim. Do wygrania hulajnoga, głośnik i miejskie gadżety

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z PIĄTKOWEJ UROCZYSTOŚCI OGŁOSZENIA WYNIKÓW BO 2023

 

Agnieszka Bartków, Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Orunia-Św. Wojciech-Lipce, a jednocześnie członkini Zespołu Konsultacyjnego analizującego zgłoszone projekty BO, podkreślała, że warto angażować się w BO na każdym etapie jego przygotowań.

- Warto składać wnioski, promować je i zwyciężać. Zachęcam wszystkich do głosowania, żebyśmy byli bardziej aktywni. Tego życzę nam wszystkim - zaznaczyła Agnieszka Bartków.

Po oficjalnych przemówieniach i wręczeniu nagród, obecnych poczęstowano jubileuszowym tortem.

Ile projektów brało udział w głosowaniu?

W głosowaniu do wyboru mieszkańców było 305 projektów, w tym 94 projekty Zielonego Budżetu Obywatelskiego.

Łączna kwota przeznaczona na BO2023 to 22 063 118 zł, w tym:

  • 17 812 418 zł - kwota przeznaczona na projekty dzielnicowe realizowane w 35 dzielnicach, w tym Zielony Budżet Obywatelski - 3 718 844 zł

  • 4 250 700 zł - kwota przeznaczona na projekty ogólnomiejskie, w tym Zielony Budżet Obywatelski - 1 259 100 zł.

Zwyciężyło osiem projektów ogólnomiejskich, z czego trzy z Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W projektach dzielnicowych wygrało 60 pomysłów z tradycyjnego BO oraz 49 projektów dzielnicowych Zielonego Budżetu Obywatelskiego. W dwóch dzielnicach wygrały wszystkie projekty dzielnicowe zgłoszone do tradycyjnego BO: na Chełmie oraz we Wrzeszczu Górnym. Na Rudnikach i Młyniskach, w każdej z tych dzielnic, zgłoszony był tylko jeden projekt dzielnicowy. Oba też wygrały.

Remonty ulic, tablice informujące o prędkości, nowe boiska. Co powstało dzięki gdańskiemu BO?

Dekada gdańskiego Budżetu Obywatelskiego

W 2022 roku już po raz dziesiąty przygotowywany był gdański Budżet Obywatelski, dzięki któremu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć wyznaczoną pulę publicznych środków.

BO w Gdańsku został ogłoszony w 2013 roku z inicjatywy prezydenta Pawła Adamowicza i radnych Gdańska. Dziewięć milionów złotych z miejskiego budżetu zostało wówczas przekazanych w ręce mieszkańców.

Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mieszkańcy Gdańska mogą bezpośrednio współdecydować o mieście. W edycjach 2013 - 2023 przeznaczono na Budżet Obywatelski w sumie ponad 157 mln złotych. Wybrano 822 projekty, a zgłoszonych było ich niemal 4,5 tysiąca. Powstały nowe, bądź wyremontowano dotychczasowe, drogi, a także tereny sportowo-rekreacyjne i place zabaw. Zrealizowano też wiele projektów sportowych, kulturalnych, prozdrowotnych i integracyjnych.

SPRAWDŹCIE PONIŻEJ, JAKIE PROJEKTY BO 2023 WYGRAŁY W WASZYCH DZIELNICACH

BO wyniki 2023 - pobierz plik PDF 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej