Czy będzie specjalna sesja RMG w sprawie pyłu węglowego? Klub Wszystko dla Gdańska złoży wniosek

Klub radnych Wszystko dla Gdańska w czwartek, 18 maja, zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska w sprawie sytuacji w Porcie Gdańsk. - Jesteśmy świadomi, że Polska potrzebuje węgla i że ten węgiel musi być gdzieś składowany i przeładowywany. Ale nie może się to odbywać kosztem mieszkańców - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca WdG .
18.05.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Chmura pyłu węglowego unosząca się nad wiaduktem, budynki mało widoczne, za mgłą pyłu. Po prawej dźwigi stoczniowe
Chmura węglowego pyłu unosi się nad portem i dzielnicami Nowy Port i Brzeźno. Zdjęcia zrobione 10 maja 2023 roku
fot. Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Pył węglowy w Gdańsku

Od dłuższego czasu utrzymuje się zapylenie powietrza w Nowym Porcie, a także w sąsiednich dzielnicach: w Letnicy, na Przeróbce i na Stogach. To skutek przeładunku i transportu węgla oraz braku odpowiedniego zabezpieczenia znajdujących się na terenie portu składowisk tego surowca.

Za sytuację odpowiada kontrolowany przez rząd Port Gdańsk i służby państwowe.

Apel prezydent Gdańska do premiera

Władze i przedstawiciele miasta wielokrotnie spotykali się z Zarządem Portu, Policją, Strażą Miejską i przedstawicielami Urzędu Wojewódzkiego. Wysyłane były także pisma do Zarządu Portu, komendanta miejskiego Policji i Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz pod koniec kwietnia apelowała do premiera RP Mateusza Morawieckiego o rozważenie i jak najszybsze wprowadzenie wszystkich możliwych działań, które mogą się przyczynić do poprawy sytuacji.

Prezydent Gdańska pisze do premiera Morawieckiego, bo przez pył węglowy trudno oddychać

Spotkanie władz Gdańska z przedstawicielami Portu

We wtorek, 2 maja, odbyło się spotkanie przedstawicieli władz miasta z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, które miało na celu wypracowanie rozwiązań minimalizujących problemy związane z pyłem węglowym unoszącym się nad sąsiadującymi z portem dzielnicami.

Stronę samorządową reprezentowało dwóch zastępców prezydent Gdańska, w spotkaniu uczestniczył także przewodniczący Rady Dzielnicy Nowy Port. Władze miasta podkreśliły, że konieczne jest m.in. mycie ulic nie tylko na terenie portu, ale także w sąsiadujących dzielnicach oraz bieżące raportowanie działań poprawiających warunki składowania węgla.

Spotkanie władz miasta z przedstawicielami zarządu Portu Gdańsk nt. szkodliwego pyłu węglowego. Co ustalono?

Wszystko dla Gdańska chce nadzwyczajnej sesji RMG

W czwartek, 18 maja, klub radnych Wszystko dla Gdańska zapowiedział złożenie wniosku o zwołanie Nadzwyczajnej Sesji Rada Miasta Gdańska w sprawie sytuacji w Porcie Gdańsk.

- Jako radni Wszystko dla Gdańska, jako radni miasta Gdańska, jesteśmy świadomi, że znajdujemy się na terenach przemysłowych, że Polska potrzebuje węgla i że ten węgiel musi być gdzieś składowany i przeładowywany. Ale nie może się to odbywać kosztem mieszkańców. Solidaryzujemy się z postulatami, które przedstawili mieszkańcy - mówiła Beata Dunajewska, przewodnicząca klubu radnych Wszystko dla Gdańska. 

Radni zapowiedzieli, że 23 maja złożą wniosek o zwołanie sesji specjalnej, której tematem przewodnim będzie zapylenie Nowego Portu, Letnicy i Brzeźna na skutek nieprawidłowego przeładunku i składowania w Porcie Gdańsk.

Na sesję zaproszeni mają zostać m.in. minister klimatu i środowiska, minister skarbu i aktywów państwowych, przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, marszałek województwa pomorskiego, wojewoda pomorski. 

- Czas, aby Państwo Polskie zareagowało na to, co dzieje się za sprawą Spółki Skarbu Państwa. Wystarczy, że Port zacznie sprzątać ulicę, że wyjeżdżające samochody będą myte, a na ulice miasta samochody wyjadą z węglem przykrytym plandekami, że magazynowany węgiel będzie zraszany. Tak już dzisiaj dzieje się między innymi w Gdyni. Plan maksimum to "wyrzucenie" przeładunku węgla do Portu Północnego - zaznaczała Beata Dunajewska.     

Komunikat prasowy klubu Wszystko dla Gdańska w radzie Miasta Gdańska
Komunikat prasowy klubu Wszystko dla Gdańska w radzie Miasta Gdańska
mat. klub Wszystko dla Gdańska

 

Obejrzyj całą konferencję z udziałem radnych Wszystko dla Gdańska.

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy