• Start
  • Wiadomości
  • Na rozpoczęcie FETY - “Eurydyka” Teatru Biuro Podróży

Na rozpoczęcie FETY - “Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania. Już w czwartek o godz. 22

Po pandemicznej przerwie organizatorzy z prawdziwą radością zapraszają na 24. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, który odbywać się będzie w Gdańsku od 7 do 10 lipca 2022 r., w przestrzeni Parku Reagana. Na otwarcie, w czwartek, 7 lipca o godz. 22, wystąpi poznański Teatr Biuro Podróży. - Będzie ogień - zapewnia reżyser Paweł Szkotak.
07.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
dwoje aktorów stoi na scenie w kostiumach, każde z nich ma na twarzy wielką maskę przedstawiającą głowę szczura
Na zdj. Teatr Biuro Podróży, spektakl "Eurydyka''. Czy miłość zwycięży śmierć?
fot. Nata Korenovskaia

FETA 2022. 17 teatrów z 9 krajów od czwartku do niedzieli w Gdańsku. MAPA i PROGRAM

Poznański Teatr Biuro Podróży powstał w 1988 roku. Założył go i prowadzi zainspirowany doświadczeniami m.in. “Laboratorium” Jerzego Grotowskiego - Paweł Szkotak. Reżyser w ciągu tych 36 lat wypracował własną metodę pracy oraz teatralny rozpoznawalny styl, tworząc jeden z najciekawszych polskich teatrów alternatywnych. Biuro Podróży zrealizowało dotąd ponad 20 autorskich spektakli, w tym dziesięć widowisk plenerowych, m.in. „Carmen Funebre”, „Makbeta”, „Planetę Lem” czy „Silence”. Artyści wystąpili w ponad 60 krajach na całym świecie i zdobyli wiele prestiżowych nagród i wyróżnień polskich i międzynarodowych. 

Do Gdańska Biuro Podróży przywiezie swoje najnowsze przedstawienie pt. “Eurydyka”, które premierę miało rok temu na poznańskiej Malcie, ale na FECIE w Gdańsku publiczność zobaczy "Eurydykę" po raz pierwszy.

Pół żartem, pół serio w Operze Bałtyckiej. Paweł Szkotak zaprasza na “Don Bucefalo” WYWIAD

O czym opowiada spektakl “Eurydyka”?

Scenariusz przedstawienia oparto na znanym greckim micie opowiadającym historię miłości, która była silniejsza niż śmierć. Gdy zmarła, ukąszona przez węża, żona króla Tracji - Eurydyka, jej mąż Orfeusz nie mógł się z tym pogodzić. Postanowił zejść do Hadesu, odszukać ją nawet w piekle i sprowadzić z powrotem do domu. W spektaklu, jego wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia, miesza się z rzeczywistością. Orfeusz podąży za szczurami. 

Znana opowieść zaintrygowała reżysera, który uznał ją za bardzo aktualną. Dlaczego? 

- Spektakl powstawał podczas pandemii - tłumaczy Paweł Szkotak. - Tamten czas w naszej pamięci trochę się już zaciera z powodu wojny, która toczy się w Ukrainie, lecz gdy sięgniemy wstecz, obrazy wracają. Również z tego powodu, że umierali wtedy ludzie, których znaliśmy i dawna literacka metafora stawała się czymś bardzo dotkliwym. Pomyślałem więc, że mit o Orfeuszu i Eurydyce, który opowiada o wielkiej miłości, ale też o jej utracie, będzie bardzo dobrze korespondował z rzeczywistością.

Reżysera nie martwił też brak szczęśliwego zakończenia mitu.

- Nie chciałbym zdradzać zbyt wiele, ale myślę że znajdziemy w tej historii wiele pięknych momentów - tłumaczy Szkotak. - Choćby ten, że Orfeusz dzięki ogromnemu uczuciu, ale też dlatego, że jest artystą, przekracza granice nieprzekraczalne, czyli zostaje wpuszczony w zaświaty i odnajduje Eurydykę.

aktor w kostiumie przedstawiającym wielką mysz toczy koło z numerem 8
Teatr Biuro Podróży "Eurydyka" - spektakl rozpocznie FETĘ 2022, odbędzie się w czwartek, 7 lipca o godz. 22 w parku Reagana
fot. Nata Korenovskaia

Będzie rozmach i ogień 

“Eurydyka” jest dużym przedstawieniem, z rozbudowaną scenografią i wspaniałymi kostiumami. Trwa 60 minut.

- Ci którzy znają Teatr Biuro Podróży, a publiczność FETY może nas pamięć z poprzednich edycji, wie czego się spodziewać - uśmiecha się reżyser. - Spektakl jest zrealizowany środkami, które są charakterystyczne dla naszego teatru: będzie duża rozbudowana scenografia, będą szczudła, ogień i muzyka, która została specjalnie napisania i nagrana do tego przedstawienia. Jej kompozytorem jest Łukasz Matuszek.

Kiedy odbędzie się spektakl?

Spektakl “Eurydyka” rozpocznie tegoroczny 24. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Obejrzymy go w czwartek, 7 lipca 2022 r., o godz. 22, tuż po Inauguracji Festiwalu, która odbędzie się na boisku Zespołu Szkół Kreowania Wizerunku ul. prezydenta Lecha Kaczyńskiego 35, o godz. 21.30. Wstęp wolny.

Sprawdź program festiwalu FETA 2022 i mapę, gdzie dokładnie będzie znajdowała się scena - tutaj.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia.

FETA 2019. Festiwal teatrów ulicznych w Gdańsku dobiegł końca - efektowne zakończenie. FILM i ZDJĘCIA