• Start
 • Wiadomości
 • FETA 2022. 17 teatrów z 9 krajów od czwartku do niedzieli w Gdańsku. MAPA i PROGRAM

FETA 2022 zaczyna się dzisiaj! 17 teatrów z 9 krajów od czwartku do niedzieli w Gdańsku. MAPA i PROGRAM

Teatry uliczne i grupy artystyczne z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii i Litwy od czwartku, 7 lipca, do niedzieli, 10 lipca, spotkać będzie można w Gdańsku za sprawą XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Wydarzenia odbywać się będą w nadmorskim parku Reagana. Na niemal wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.
07.07.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Przez cztery dni Gdańsk ponownie stanie się miastem teatru ulicznego - za sprawą XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Nz. spektakl „TRIP OVER” Theater Titanick (Niemcy)
Przez cztery dni Gdańsk ponownie stanie się miastem teatru ulicznego - za sprawą XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Nz. spektakl „TRIP OVER” Theater Titanick (Niemcy)
mat. organizatora

Organizowany przez Plamę, oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury, XXIV Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA powraca po pandemicznej, dwuletniej przerwie.

- Te dwa lata przerwy wykorzystaliśmy na to, aby przemyśleć, jak FETA powinna wyglądać, czy jest teraz przestrzeń na to, by był to ogromny festiwal - mówi Monika Dylewska-Libera, dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury. - Koszty produkcji ogromnie wzrosły, a my chcemy, żeby to wciąż było bezpłatne, przynajmniej w większości, wydarzenie dla mieszkańców Gdańska i odwiedzających nasze miasto. Dlatego ten festiwal musi się troszeczkę zmieniać, ewoluować w stronę niekoniecznie tylko wydarzeń z ogromnym rozmachem, ale włączania sztuk performatywnych i innych działań, które będziemy wplatać już do przyszłej, jubileuszowej - XXV edycji. 

„Eurydyka” Teatru Biuro Podróży (Polska) to to widowisko, poetyckie plenerowe, w którym pokazane są losy Orfeusza i Eurydyki
„Eurydyka” Teatru Biuro Podróży (Polska) to to widowisko, poetyckie plenerowe, w którym pokazane są losy Orfeusza i Eurydyki
fot. Nata Korenovskaia

Cztery dni ze znakomitymi teatrami

Na rozpoczęcie FETY - “Eurydyka” Teatru Biuro Podróży z Poznania. Już w czwartek o godz. 22

Tegoroczna edycja, która obejmie zarówno duże produkcje, jak i te mniejsze, odbędzie się od czwartku do niedzieli, 7-10 lipca. Do Gdańska przyjadą artyści teatralni i cyrkowi, tancerze i performerzy, lalkarze i mimowie z Polski, Hiszpanii, Szwajcarii, Niemiec, Włoch, Holandii, Finlandii i Litwy - reprezentujący w sumie aż 17 teatrów i grup teatralnych. Wszystkie wydarzenia odbywać się będą na terenie malowniczego nadmorskiego parku im. Ronalda Reagana pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem, w którym będzie można znaleźć zarówno przestrzeń do kulturalnej rozrywki, jak i do odpoczynku. 

- Inauguracja odbędzie się 7 lipca na boisku przy Zespole Szkół Kreowania Wizerunku, w tym samym miejscu rozpoczniemy tę edycję spektaklem otwarciowym w reżyserii Pawła Szkotaka: „Eurydyka” Teatru Biuro Podróży, który objeżdża aktualnie wszystkie największe i najważniejsze polskie i europejskie festiwale teatralne - mówi Tomasz Kaczorowski z Biura Festiwalowego. - Pozostałe wydarzenia odbywać się będą w różnych lokalizacjach parkowych, zarówno na terenach zielonych, jak i przy placach zabaw czy innych miejscach. Przestrzeń sprzyjać będzie temu, abyśmy poddali refleksji nasz stosunek do przyrody. 

Sprzyjać temu będą także same wydarzenia, które tematycznie wpiszą się w przestrzeń natury - dotykając takich tematów, jak zagrożenie klimatyczne, potencjał, ale i problemy wynikające z koegzystencji cywilizacji z przyrodą, czy wyzwania, którym jako społeczność miasta próbujemy dziś sprostać - w tym idei gościnności, w obliczu uchodźstwa i przychodźstwa. 

Arctic Ensamble „KICKSTART” to jedna z premier na tegorocznym festiwalu FETA
Arctic Ensamble „KICKSTART” to jedna z premier na tegorocznym festiwalu FETA
mat. organizatora

Spektakle dostępne dla wszystkich

Organizatorom wydarzenia zależało na tym, aby każdy z mieszkańców Gdańska, odwiedzających i turystów mógł znaleźć coś dla siebie, dlatego w bogatym programie wydarzeń, które rozpoczynać się będą wczesnym popołudniem i potrwają do późnych godzin nocnych znalazły się spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych, także tych ze specjalnymi potrzebami. 

- W programie festiwalu znalazły się zarówno duże widowiska plenerowe, jak wspomniana „Eurydyka” czy hitowy spektakl „Trip Over” Theater Titanick z Niemiec, jak i mniejsze, kameralne spektakle i wydarzenia z pogranicza nowej sztuki cyrkowej, teatru tańca czy teatru ruchu, nowych mediów i lalkowe, czy korzystające ze środków ożywionej formy - dodaje Tomasz Kaczorowski. - Spektaklom dla dzieci w wykonaniu Teatru Barnaby i Teatru Małe Mi będą towarzyszyły tłumaczenia na polski język migowy, a przy scenach zainstalowana zostanie pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących. Staramy się, na tyle, na ile to możliwe w warunkach plenerowych, być jak najbardziej dostępni dla naszych widzów.

Niektóre spektakle biletowane

Na niemal wszystkie wydarzenia w tym roku wstęp jest bezpłatny. Wyjątek stanowią spektakle: Cal y Canto Teatro „Lost Dog… Perro Perdido”/ Hiszpania, Vincent de Rooij & Daan Mathot „Boat” / Holandia, i Theater Titanick „Trip Over” / Niemcy. 

Na każdy z powyższych obowiązuje bilet w cenie 10-20 zł, do kupienia w kasie w Centrum Festiwalowym przy ulicy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Kasa czynna jest na godzinę przed pierwszym spektaklem biletowanym danego dnia.

Mapa miejsc festiwalowych

KLIKNIJ W MAPĘ, ABY JĄ POWIĘKSZYĆ:

Mapa miejsc festiwalowych. KLIKNIJ, ABY POWIĘKSZYĆ
mat. organizatora

PROGRAM XXIV Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA:
 

 • Adrian Schvarzstein and Jurate Sirvyte Rukstele „Arrived” / Hiszpania/Litwa

Uliczny spektakl o migracjach, wygnaniu i przychodźstwie. Bohaterowie pochodzą z nie tak odległej przeszłości, dlatego widzą współczesny nam świat nieco inaczej. Ich błoga naiwność i chęć niesienia pomocy w każdym miejscu zaskakują przechodniów, włączając ich w przebieg ulicznego przedstawienia. Tworzą absurdalne i surrealistyczne sytuacje a muzyka z ich walizki jest jedyną wskazówką, skąd pochodzą.

Adrian Schvarzstein łączy w sobie hiszpański, argentyński i włoski żywioł. Klaun, aktor, reżyser cyrkowy i teatralny, artysta estrady. We Włoszech uczył się Commedia Dell’Arte a sztuk teatralnych w całej Europie, gdzie współpracował z wieloma grupami teatrów ulicznych, cyrkiem, operą i telewizją. Od 25 lat proponuje teatr uliczny, cyrkowy a także muzykę barokową w wielu różnych wydaniach.

KIEDY I GDZIE:

Czwartek 07.07.2022 / 18:00 / 35 min / Główne Miasto, ul. Długa

Piątek 08.07.2022 / 15:00 i 18:00 / 35 min / okolice Molo w Brzeźnie

Sobota 09.07.2022 / 15:30 i 18:00 / 35 min / okolice Molo w Brzeźnie

Niedziela 10.07.2022 / 13:00 / 35 min / okolice Molo w Brzeźnie

 • Teatr Biuro Podróży „Eurydyka” / Polska

Widowisko plenerowe, w którym pokazane są losy dwojga ponadczasowych bohaterów: Orfeusza i Eurydyki. Ich miłość jest silniejsza niż śmierć. Orfeusz nie mogąc się pogodzić z utratą swojej ukochanej postanawia zejść w jej poszukiwaniu do piekła. Wyobrażenie tego, co znajduje się po drugiej stronie życia miesza się z rzeczywistością. Orfeusz podąża za szczurami.

Teatr Biuro Podróży: 34 lata w teatrze w podróży ze spektaklami. Ponad 20 przedstawień plenerowych – m.in. „Carmen Funebre”, „Makbet”, „Planeta Lem”, „Silence”. Spektakle grane w ponad 60 krajach na całym świecie. Zdobyli prestiżowe nagrody polskie i międzynarodowe. Realizowali projekty międzynarodowe, wyprawy m.in. do zony Czarnobylskiej i na Bliski Wschód. Teatr Biuro Podróży został założony przez Pawła Szkotaka w 1988 roku i realizuje wielkoformatowy teatr plenerowy o tematyce społecznej i politycznej. W pracy artystycznej nacisk kładzie na teatr fizyczny, teatr obrazów, metaforę i minimalizm, siłę muzyki.

KIEDY I GDZIE:

Czwartek 07.07.2022 / 22:00 / 60 min / A1

 • Teatr Barnaby „Barnaba Puppet Shows” / Polska - Gdańsk

W specjalnej strefie „Barnaba Puppet Shows” gdański Teatr Barnaby zaprezentuje trzy spektakle lalkowe dla dzieci: „Tymoteusz wśród ptaków”, „Piecuch najwspanialszy na świecie” i „Czerwony Kapturek”. Przedstawienia zostaną pokazane na trzech różnych scenach. Pomiędzy spektaklami dzieci będą mogły obejrzeć kulisy.

Marionetkowy Teatr Barnaby powstał w 2014 roku w Gdańsku. Założycielem jest Marcin Marzec - aktor, reżyser i scenograf marionetkowy. Teatr Barnaby regularnie współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi w całej Polsce i Europie. Jego przedstawienia można zobaczyć także na licznych festiwalach, np.: Frytka OFF Częstochowa, GO Augustów, Oblężenie Malborka, Ulicznicy Gliwice i wielu innych.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 15:00 „Tymoteusz wśród ptaków” / 45 min / B10

Piątek 08.07.2022 / 17:00 „Piecuch najwspanialszy na świecie” / 45 min / B10

Piątek 08.07.2022 / 18:30 „Czerwony Kapturek” / 45 min / B10

 • Cal y Canto Teatro „Lost Dog… Perro Perdido” / Hiszpania

Spektakl lalkowy wykorzystujący techniki teatru przedmiotu i ożywionej formy. Jego bohaterem jest bezpański pies, który błąka się po pozostałościach świata. Szuka jedzenia, ciepłego miejsca i dachu nad głową. Przyjechał do metropolii z przedmieść, kiedy był jeszcze szczeniakiem. Nie zaszczekał ani razu, odkąd został porzucony. Jest nocnym cieniem uchylającym się od świateł samochodów. Spektakl umożliwia poznanie perspektywy porzuconego psa. Przedstawienie bez słów, gdzie emocje wyrażane są przez nogi i stopy aktorów.

Cal y Canto Teatro powstał w 2002 roku. Jego twórcami są Ana Ortega i Marcos Castro, którzy tworzą swoją autorską wizję teatru ulicznego. Spektakle Cal y Canto Teatro były wystawiane na festiwalach na całym świecie: w Hiszpanii, Polsce, Kanadzie, Tajwanie, Korei Południowej, Francji, Włoszech, Holandii, Belgii, Kolumbii, Izraelu… Zaskakują widzów swoim poszukiwaniem nowego języka i środków wyrazu. Nazwa teatru nawiązuje do pracy w artystycznym odosobnieniu, która zwieńczone jest premierą („cerrado a cal y canto” po hiszpańsku „zamknięty pod klucz”).

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 16:00 i 18:30 / 45 min / B1

Sobota 09.07.2022 / 15:30 i 17:15 i 20:30 / 45 min / B1

Niedziela 10.07.2022 / 15:30 i 17:45 i 20:30 / 45 min / B1

Bilety: 10 zł

 • Compagnie DaaD „BOAT” / Holandia

Spektakl plenerowy pełen surrealistycznych i humorystycznych scen. Dwóch rybaków wybrało się w podróż łodzią. Podczas swojej wyprawy muszą zmierzyć się z wszelkiego rodzaju problemami, jakich można spodziewać się na morzu. „BOAT” to historia, w której rozpoznawalne obrazy zostają odwrócone i okraszone sporą dawką humoru.

Compagnie DaaD tworzy spektakle na pograniczu sztuk wizualnych i teatru, kreuje obrazy zapadające w pamięć. Niewerbalne, poetyckie, nostalgiczne i baśniowe, okraszone elementami slapsticku i absurdalnego humoru. Charakteryzuje się ogromną dbałością o wizerunek sceniczny oraz pasją, starannością i kunsztem, z jakim wykonana jest scenografia, kostiumy, rekwizyty. Ponadto ważną rolę odgrywa tu technika i autorsko opracowywane mechanizmy ożywiające obrazy.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 16:30 i 19:15 / 30 min / B11

Sobota 09.07.2022 / 15:00 i 17:30 / 30 min / B11

Niedziela 10.07.2022 / 15:00 i 17:00 / 30 min / B11

 • circoPitanga „Nuptial Ropes” / Szwajcaria/Izrael

Przedstawienie plenerowe w nurcie Nowego Cyrku. Beztroska para przygotowuje się do najważniejszego momentu w ich życiu: do ślubu. Pośpiech i stres przygotowań sprawiają, że wplątują się w komedię omyłek i błazenadę, nie mogąc się porozumieć i wywołując lawinę samonapędzających się zdarzeń. Czy ich ścierające się charaktery pozwolą doprowadzić do szczęśliwego zakończenia?

Założyciele circoPitanga, Loïse Haenni i Oren Schreiber, spotkali się w narodowej szkole cyrkowej w Rio de Janeiro w 2008 roku. Niedługo potem zaczęli wspólnie trenować i postanowili stworzyć pierwszy spektakl „Rêves d’été”. Po trzech latach prezentowania go w 15 krajach Europy, stworzyli dwa kolejne spektakle: „CIRCUS” i „Nuptial Ropes”. Jako specjaliści od duetów akrobatycznych Loïse i Oren pracowali nad specyficzną techniką portéesna jednym punkcie mocowania. Tworzą zabawne i poetyckie przedstawienia.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 18:00 i 20:00 / 35 min / B2

Sobota 09.07.2022 / 16:00 i 19:15 / 35 min / B2

Niedziela 10.07.2022 / 14:00 i 16:30 / 35 min / B2

 • Teatr Pantomimy Mimo „Pan i Pani O” / Polska - Warszawa

Plenerowy spektakl teatru pantomimy. Na wyspie zbudowanej z marzeń, wspomnień i po części z zapomnianych historii, mieszka Pan O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w horyzont. Myśli, że na świecie został sam. Gdzieś daleko mieszka Pani O. Marząc o miłości wpatruje się głównie w niebo. Jest przekonana o tym, że na świecie jest sama. Jeden otrzymany list, jedna chwila, zmienia w jej życiu wszystko. Wzajemne spotkanie wciąga bohaterów w wir zdarzeń, mogących prowadzić tylko w jednym kierunku. Czy będą podążać tam wspólnie? Czy zrozumieją, że ich spotkanie to dopiero początek podróży?

Teatr Pantomimy Mimo powstał w 2002 roku. Założony przez Bartłomieja Ostapczuka jako teatr jednego aktora szybko przekształcił się w zespół. Poszukiwania artystyczne aktorów zaowocowały wypracowaniem rozpoznawalnego języka teatru poza słowami. Ich spektakle opierają się na obrazie, sytuacji, ożywianiu przedmiotów a u podstaw stoi rzemiosło sztuki pantomimy. W swoich pozasłownych opowieściach, poprzez ruch i gest próbują wyrazić esencję uczuć i emocji, nie stroniąc przy tym od odrobiny absurdu.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 19:00 / 45 min / B8

Sobota 09.07.2022 / 17:00 / 45 min / B8

Niedziela 10.07.2022 / 17:00 / 45 min / B8

 • Teatr Pantomimy Mimo „Piękne nic” / Polska – Warszawa

Plenerowy spektakl teatru pantomimy, przygotowany na 20-lecie teatru. Pokój, w nim bohater opowieści, tkwiący w pętli czasu. Podobne działania, każdego dnia zaczynają nabierać innego znaczenia, przynosząc różne ich konsekwencje. Nic w tej przestrzeni nie jest tym czym się początkowo wydaje. Okna, drzwi, ściany i przedmioty mają własny pomysł na obserwowane przez nas postaci. Czym jednak jest to miejsce? Co jest wspomnieniem, co rzeczywistością, a co tym co dopiero ma nadejść? Dokąd, jako widzowie, zmierzamy w tej nieoczywistej ruchowej komedii poza słowami? I czy problemy głównego bohatera, nie wydają się nam dziwnie znajome? Spektakl pełen humoru, poezji ciała i teatru ożywionego przedmiotu, niepozbawiony subtelnych interakcji z widzem, które jak się okaże mogą nadać kierunek całej historii.

KIEDY I GDZIE:

Niedziela 10.07.2022 / 21:00 / 50 min / B6

 • Grupa WoRaZu „Urażone Guru” / Polska – Warszawa, Toruń

Spektakl taneczny butoh. Tytułowe Guru to zjawisko występujące w ciele i doświadczeniu. Wiążę się z manipulacją, usztywnieniem, oddaniem odpowiedzialności, totalną kontrolą. Kiedy urazić pancerz Guru - zaczynają pojawiać się w nim pęknięcia, przez które wlewa się światło... Butoh to kontrkulturowa forma tańca, która narodziła się w Japonii w latach 50. XX wieku. Tatsumi Hijikata, jeden z głównych twórców butoh nazwał je „ankoku butoh”, czyli tańcem ciemności. Butoh było i jest narzędziem do kontaktu z mrocznymi, niechcianymi i często wypieranymi obszarami tożsamości i kultury. To w ciemnych zakamarkach podświadomości tancerze butoh poszukują źródła ruchu i klucza do „choreografii”.

Spektakl w choreografii i wykonaniu Wojciecha Matejki (tancerza butoh, reżysera, aktywisty warszawskiego Otwartego Jazdowa) z elektroakustyczną muzyką głębi Rafała Iwańskiego (z wykształcenia etnologa na UMK w Toruniu; muzyka grup ||ALA|MEDA||, Voices of the Cosmos, HATI, ex-Innercity Ensemble) oraz organiczną scenografią Zuzanny Litawińskiej (malarki, artystki wizualnej, absolwentki Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie).

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 20:45 / 40 min / B3

Sobota 09.07.2022 / 21:00 / 40 min / B3

Niedziela 10.07.2022 / 21:00 / 40 min / B3

 • Theatre En Vol „Il grande spettacolo della fine del mondo” / Włochy

Plenerowy spektakl zaangażowany społecznie, inspirowany mitem o rzymskiej bogini Ceres i jej córce Prosperinie (odpowiedniczkom greckich Demeter i Kory). Tragikomiczny, ironiczny i groteskowy spektakl na temat zmian klimatycznych. Oryginalna interpretacja konfliktu między tymi, którzy traktują ziemię z pogardą i niedbalstwem, a tymi, którzy dbają o planetę jako Matkę-Ziemię. Spektakl nie daje jednoznacznych odpowiedzi, ale poddaje refleksji naszą codzienność i społeczną odpowiedzialność.

Międzynarodowy teatr miejski En Vol z Sardynii powraca na Festiwal FETA po ponad 17 latach. Po „MacchinAzione ed alter diavolerie” i „Gernice” grupa zajmuje się teraz kwestią zmian klimatycznych, używając wizualnego teatralnego języka w niezwykły sposób operując gestem.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 21:00 / 50 min / A2

Sobota 09.07.2022 / 20:30 / 50 min / A2

Niedziela 10.07.2022 / 20:30 / 50 min / A2

 • antagon theaterAKTion „KLIMA X” / Niemcy

Spektakl na pograniczu teatru fizycznego i teatru tańca z muzyką na żywo, inspirowany niedawnymi wydarzeniami, jak pandemia czy toczące się na świecie konflikty. Opowiada o relacji między człowiekiem i naturą. Słowo „klimat” odnosi się tu zarówno do zjawiska naturalnego, jak i do relacji społecznych. antagon zabiera publiczność w malowniczą podróż przez uniwersalne obrazy ukazujące upadki, wzloty i wzrastanie. Grupa szuka nadziei, pęknięć w asfalcie i głosów z oddali, które byłyby zapowiedzią lepszego jutra. W czasach indywidualizmu i dezorientacji antagon theaterAKTion tworzy imponujące emocjonalne obrazy za pomocą teatru fizycznego, muzyki na żywo i tańca. Ich prace wciąż zadają jedno pytanie: jak mogłoby być inaczej? W centrum ich pracy jest zawsze postulat oderwania teatru od kontekstów intelektualno-elitarnych i ożywienia go jako miejsca dialogu dostępnego dla wszystkich.

Antagon theatreAKTion został założony przez Bernharda Buba w 1990 roku we Frankfurcie. Jest jednym z największych i najbardziej znanych niezależnych zespołów teatralnych w Niemczech. Zespół pokazywał swoje spektakle m.in. w Kamerunie, Laosie, Kubie, Kostaryce, Meksyku, Iranie, Armenii, Kazachstanie, Brazylii, Singapurze, Rosji i prawie we wszystkich krajach Europy.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 22:00 / 60 min / B5

Sobota 09.07.2022 / 20:00 / 60 min / B5

Niedziela 10.07.2022 / 20:00 / 60 min / B5

 • Teatr Fuzja „Dywidenda” / Polska, Poznań

Dywidenda jest teatralną odpowiedzią na wstrząsający światem kryzys ekonomiczny. Kryzys, którego geneza tkwi w ekonomii wirtualnej, gdzie obraz świata zamknięty został w wykresach i wzorach matematycznych, giełdowych ekranach, a sposoby obrotu pieniądza bardziej przypominają zasady gry hazardowej niż biznesu. Tylko jakie są reguły? Kto je ustala? Dlaczego z dnia na dzień, kolejne kraje Europy okazują się bankrutami, choć chwilę wcześniej były u szczytu prosperity? Wzrastające napięcia społeczne, niepewność i strach przeradzają się w manifestacje i rozruchy na ogromną skalę. W tym samym czasie wielka gra trwa w najlepsze. Podejrzane interesy światowych funduszy i korporacji, ludzkie ambicje i chciwość – to świat, w którym bohaterom-graczom przyjdzie toczyć walkę o zwycięstwo. Akcja Dywidendy toczy się na największej w Polsce grze planszowej.

Teatr Fuzja jest poznańskim teatrem alternatywnym. Teatr rozpoczął działalność w 2006 r. Liderami i założycielami teatru są reżyserzy i aktorzy - Anna i Tomasz Rozmianiec. Fuzja ruchu, dźwięku, obrazu, rytmu i słowa, to język teatru, w którym zespół realizuje się najpełniej. Teatr Fuzja jest jednym z założycieli Spółdzielni Teatralnej i bierze czynny udział we wszystkich projektach tej organizacji. Wspólnie organizują Festiwal Teatrów Zależnych, produkują i prezentują spektakle na festiwalach w Polsce i za granicą.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 22:00 / 45 min / A1

 • Vincent de Rooij & Daan Mathot „BOAT” / Holandia

Akcja rozgrywa się w samolocie, któremu brakuje skrzydeł i dziobu, ale poza tym wszystko z nim ok… Przezabawny, absurdalny spektakl, w którym kryją się spektakularne i nieoczekiwane wydarzenia. Publiczność przekona się, że w tej scenografii nic nie jest tym, czym się wydaje. Widzowie nie tylko zostaną zabrani na wycieczkę statkiem i łodzią podwodną, ale też wystartują w tym poszarpanym wraku półsamolotu. To metaforyczny spektakl o skrajnościach. O wzlotach i upadkach, nadziei i niepokoju, iluzji i ułudzie wiary religijnej.

Vincent de Rooij & Daan Mathot są artystami korzystającymi z codziennych przedmiotów, tworzą instalacje artystyczne, żeby tworzyć absurdalne sytuacje.

KIEDY I GDZIE:

Piątek 08.07.2022 / 15:25, 15:50, 16:15, 16:40, 17:05, 20:05, 20:30, 20:55 / 10 min / B9

Sobota 09.07.2022 / 15:05, 15:30, 15:55, 16:20, 16:50, 20:05, 20:30, 20:55 / 10 min / B9

Niedziela 10.07.2022 / 13:00, 13:25, 13:50, 14:15, 14:40, 19:00, 19:40, 20:05, 20:30 / 10 min / B9

Bilety: 10 zł, ograniczona ilość miejsc - spektakl rozgrywa się w przepołowionym samolocie.

 • Teatr Małe Mi „Boso” / Polska, Łódź

Spektakl dla dzieci stanowiący plastyczno-taneczną impresję wokół książki Katarzyny Samosiej „BOSO”. Ludzie zwykle chodzą w butach, a ja chodzę BOSO. Boso więcej widzę, więcej słyszę, więcej czuję! Kiedy chodzę boso moje stopy są jak dzikie wolne zwierzątka, jak pachnące drogą łapy psa, badają świat z bliska. Chodzę boso, bo to jest moja droga, moja przygoda. Nie odchodzę daleko, a tyle się dzieje! Świat jest jak karuzela, kolorowy, ruchliwy, dźwięczący. Pojedziemy nią razem? Masz ochotę na spacer ze mną? 

Małe Mi to wierny tradycji wędrownych opowiadaczy autorski teatr lalek założony przez Sławę Tarkowską, absolwentkę Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej, dyplomowaną bajkoterapeutkę.

KIEDY I GDZIE:

Sobota 09.07.2022 / 16:30 / 55 min / B10

 • Teatr Małe Mi „Sokrates w piaskownicy” / Polska, Łódź

Spektakl dla dzieci, który porusza tematy uniwersalnych wartości, zachowań i emocji które towarzyszą nam w życiu. Powstał na podstawie wywiadów przeprowadzonych z dziećmi z różnych środowisk i miejscowości w całej Polsce w ramach Stypendium MKiDN 2019. Lalkowi bohaterowie rozmawiają na takie tematy jak: miłość i złość, odwaga i strach, zabawa i nuda. Ich pytania skłaniają do rodzinnego filozofowania.

KIEDY I GDZIE:

Niedziela 10.07.2022 / 16:00 / 55 min / B10

 • Arctic Ensamble „KICKSTART” / Finlandia / PREMIERA

Przedstawienie plenerowe w nurcie Nowego Cyrku opowiadające o sześciorgu przyjaciół, którzy utknęli w środku niczego podczas nieprzewidywalnego skandynawskiego lata. To spektakl o przetrwaniu w konfrontacji z pięknem i majestatem natury. Wyzwaniem staje się rozbicie namiotu w lesie, kiedy atakują komary oraz zaliczanie kolejnych porażek podczas ich podróży autostopem. Bohaterowie jednak się nie spieszą i próbują ucieszyć się daną im chwilą wolności. Spektakl czerpie wiele inspiracji z fińskich osobliwości i kultury. Na przykład taniec banquine jest inspirowany fińskimi tańcami ludowymi a akrobacje „hand-to-hand” tradycją Lavatanssi - fińskim tańcem towarzyskim.

Arctic Ensemble to fińska grupa założona w 2018 roku w czasie trasy „Sirkus Finlandia”, po tym jak członkowie grupy ukończyli naukę Sztuki Cyrkowej w Salpaus w Lahti w latach 2017-2018. Połączyła ich miłość do wszelkiego rodzaju akrobatyki i absurdalnego humoru.

KIEDY I GDZIE:

Sobota 09.07.2022 / 18:00 / PREMIERA / 65 min / B4

Niedziela 10.07.2022 / 18:00 / 65 min / B4

 • Kolektyw Kejos „EPITAFIUM BŁAZNA” / Polska, Wrocław

„Epitafium Błazna” to spektakl z użyciem technik teatru ruchu, teatru plastycznego, klaunady i cyrku współczesnego, inspirowany motywami ze sztuk Szekspira, a w szczególności postacią Szekspirowskiego błazna.

Kolektyw KEJOS to grupa artystów, która w swej pracy skupia się nad wykorzystaniem technik cyrkowych jako środka wyrazu równorzędnego z innymi formami performatywnymi. W odróżnieniu od tradycyjnego cyrku pokazy Kolektywu stanowią nie tylko serię sztuczek, ale i spójną wypowiedź artystyczną.

KIEDY I GDZIE:

Sobota 09.07.2022 / 19:15 / 40 min / B7

Niedziela 10.07.2022 / 19:15 / 40 min / B7

 • Theater Titanick „TRIP OVER” / Niemcy

Widowisko plenerowe łączące multimedia i muzykę na żywo, w którym podróż bohaterów opowiedziana jest jak film drogi. Marzą, żeby być razem, ale nie mogą. Tęsknią za sobą a ich podróż staje się odyseją w poszukiwaniu wolności i wspólnoty. Pulsujący rytm nadaje tempo spektaklowi, a DJ decyduje o każdym ruchu aktorów, grając muzykę na żywo. Głównym elementem scenografii jest Stary Ford Mustang – jednocześnie dom i środek ucieczki podróżników. Artyści mieszają plany i fikcję z rzeczywistością a akcja spektaklu wyświetlana jest na żywo na ekranie. TRIP OVER przenosi widzów w spektakularne widowisko, które porusza fundamentalne pytania na temat samotności i tęsknoty.

Theater Titanick jest jednym z największych zespołów teatrów plenerowych w Europie. Powstał w 1990 roku. Jego stałą siedzibą są Lipsk i Münster. Grupa pokazywała spektakle na całym świecie. Specjalizuje się w dużych widowiskach z efektami specjalnymi i muzyką na żywo. Artystów inspirują mity, cywilizacja, natura i nowe technologie. Łączą szalone tempo akcji z poetyckimi scenami, groteskowymi postaciami i absurdalnym poczuciem humoru. Tworzą świat obrazów zrozumiałych w różnych kulturach.

KIEDY I GDZIE:

Sobota 09.07.2022 / 22:00 / 70 min / B

Niedziela 10.07.2022 / 22:00 / 70 min / B

Bilety: 20 zł

 • Teatro Due Mondi „WALL CRACKS” / Włochy

Plenerowy spektakl zaangażwany społecznie - o murach, których nie da się przeskoczyć przez podziały społeczne, indywidualne granice, które ludzie stawiają między sobą, przez strach przed nieznanym i wzajemne niezrozumienie. Aktorzy w spektaklu próbują pokonać te podziały i pokonać bariery, które budowane są przez ignorancję. „Wall Cracks” opowiada o tym, że jedynie poznanie i zrozumienie drugiego człowieka pozwala obalać „nieprzeskakiwalne” mury.

Teatro Due Mondi został założony w 1979 roku. W swoich pracach skupiają się na łączeniu teatru popularnego z ważnymi tematami otaczającej rzeczywistości oraz włączając w proces twórczy grupy marginalizowane społecznie. Prezentowali swoje spektakle między innymi w Europie, Ameryce Południowej i Azji – w sumie ponad 4000 pokazów w 34 krajach na 4 kontynentach.

KIEDY I GDZIE:

Niedziela 10.07.2022 / 16:00 i 19:15 / 60 min / A1

Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w programie.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na oficjalnej stronie wydarzenia: Feta 2022.

TV

Historyczna zmiana warty pod Katownią, uroczyste przysięgi przed Dworem Artusa