Na półkoloniach nie można się nudzić. Aleksandra Dulkiewicz odwiedziła uczniów z SP 27

Dobiega końca pierwszy tydzień ferii zimowych. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska odwiedziła w piątek, 20 stycznia, dzieci uczestniczące w półkoloniach w Szkole Podstawowej nr 27. Uczniowie z tej placówki byli m.in. w kinie i teatrze, piekli gofry, uczyli się sztuczek cyrkowych i tworzenia świec sojowych. - Było super. Szkoda, że półkolonie już się kończą - mówili zgodnie.
20.01.2023
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Elegancko ubrana kobieta w okularach wśród dzieci przyrządzających potrawy w kuchni
Swoistą "wisienką na torcie" półkolonii w SP 27 były warsztaty z pieczenia gofrów.
Piotr Wittman / www.gdansk.pl

Ile jest miejsc na półkoloniach w szkołach?

W pierwszym tygodniu ferii, w półkoloniach przygotowanych w 62 gdańskich szkołach uczestniczyło ponad 3 tysiące dzieci. W poniedziałek, 23 stycznia, rozpocznie się drugi 5-dniowy turnus, w którym udział weźmie blisko 2 tysiące uczniów.
 
- Przygotowana oferta skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych uczniów, aby mogli rozwijać swoje talenty. W placówkach szkolnych przygotowaliśmy łącznie ponad 5 200 miejsc. Co ważne, opieka w szkołach to nie tylko pobyty w świetlicach, ale także bogaty program zajęć sportowych czy wyjść do instytucji kultury. Wszystko po to, aby ci, którzy nie wyjeżdżają na ferie, mogli ciekawie spędzić ten czas wspólnie z rówieśnikami - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, która odwiedziła w piątek, 20 stycznia, dzieci uczestniczące w zajęciach w SP 27. 

Co robiono podczas półkolonii w SP 27?

Szkoła Podstawowa nr 27, przy ul. Srebrniki 10, przygotowała wyjątkowo bogaty program półkokolonii. Wzięło w nich udział 45 uczniów z klas od I do V. W SP 27 uczy się ok. 550 dzieci. 
 
- Półkolonie zorganizowaliśmy tak, że praktycznie każdego dnia było wyjście w różne miejsca. Pierwszego dnia byliśmy w kinie, drugiego dnia młodsza grupa była w Loopy's World, a starsza grupa na laserach. Trzeciego dnia byliśmy w Teatrze Miniatura. Poza tym byliśmy jeszcze w SmartLAB Centrum Edukacji, gdzie były np. doświadczenia z ciekłym azotem - wyjaśnia Paulina Malinowska, kierownik półkolonii w SP 27 w Gdańsku.
 
- Jeździliśmy na małym rowerku, żonglowaliśmy maczugami i piłeczkami, chodziliśmy na szczudłach, kręciliśmy talerze wokół kija - opowiadają, a wręcz wykrzykują dzieci pytane o to, co robiły na sali gimnastycznej. - I na hula hop - dopowiada jedna z dziewczynek.  
 
Podczas półkolonii w SP 27 były też warsztaty z wykonywania świec sojowych oraz liści z makramy tj. wyplatania ze sznurka. 
 
Nauczycielka z uczniami młodszych klas przy maszynie z dźwignią
Podczas półkolonii w SP 27 można było poznać tajniki robienia nadruku na torbie lub koszulce
fot. Piotr Wittman/ gdansk.pl
W piątek, 20 stycznia, ostatnim dniu półkolonii w SP 27, dzieci uczyły się wykonywania nadruków na poliestrowym worku lub bawełnianym T-shircie według własnego pomysłu lub gotowego projektu. Były też warsztaty robienia rysunków z użyciem długopisów 3D z filamentem wykonanym z mączki kukurydzianej. Aby zaś półkolonie w SP 27 zachowały się dobrze w pamięci dzieci w szkolnej Manufakturze Smaku odbyła się wielka produkcja gofrów. Do dekoracji pysznych wypieków były rozmaite dodatki m.in. bita śmietana, polewa czekoladowa, banany, borówki amerykańskie i truskawki.   
 
- Bardzo miło było was poznać. Życzę wam dobrego drugiego tygodnia ferii. Trzymajcie za mnie kciuki, bo ja jadę na narty, a rok temu nogę złamałam. Więc taki test będzie, czy dam radę na tych nartach - mówiła do uczniów SP 27 Aleksandra Dulkiewicz

Jak półkolonie, to tylko w SP 27

Dzieci były zachwycone udziałem w półkoloniach. 
 
- Super jest! To najlepsze kolonie w życiu! Byliśmy w kinie, teatrze, na eksperymentach. A najbardziej mi się podobało, że poznałam panią prezydent. Bardzo szkoda, że się kończą te półkolonie. W drugim tygodniu chyba jadę do babci - opowiada z przejęciem i błyskiem radości w oczach Zuzia z IV b.
 
ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ ZE SPOTKANIA PREZYDENT GDAŃSKA Z UCZNIAMI SP 27: 
 


 
Niektóre dzieci były tak zadowolone z pobytu na półkokoloniach w SP 27, że trudno im było nawet wymienić najciekawsze atrakcje. 
 
- Wszystkie zabawy były bardzo fajne i warto było tu przychodzić - mówi Kuba z IV c. - Były różne wyjścia i zabawy, ale był też czas wolny dla siebie i można było robić co się chce - dopowiada jego kolega z klasy Tymon. 

Ferie w Teatrze. Miniatura, Wybrzeże, Szekspirowski, Opera Bałtycka - co oferują najmłodszym?  

5-dniowy turnus odbywać się będzie w terminie 23-27 stycznia w 35 szkołach. W większości placówek opieka świadczona będzie przez 8 godzin dziennie, w części przez 10 godzin.
 
Szczegółowa oferta przygotowana na cały okres ferii zimowych jest dostępna pod tym linkiem. Warto pamiętać, że częściowo może być już nieaktualna lub wyczerpane zostały limity miejsc. 

Zwierzoferie w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym - do 27 stycznia. Zobacz wszystkie atrakcje

 

TV

20. rocznica Polski w Unii Europejskiej. Podniesienie flagi na Górze Gradowej