• Start
  • Wiadomości
  • Nie tylko Muzeum Bursztynu. Uniwersytet Gdański posiada kolekcję inkluzji sprzed milionów lat

Nie tylko Muzeum Bursztynu. Uniwersytet Gdański posiada kolekcję inkluzji sprzed milionów lat

Bursztyn to nie tylko biżuteria ale niepowtarzalne, trójwymiarowe skamieniałości, ukazujące niezwykłe zjawiska przyrodnicze - czytamy w rozmowie z Elżbietą Sontag z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, która opowiada o fascynacji bursztynem, inkluzjach i prowadzonych badaniach naukowych. W ciągu 24 lat uczelnia stworzyła kolekcję inkluzji, dzięki którym poznajemy zwierzęta od triasu (230 mln lat temu) aż do środkowego miocenu (ok. 11 mln lat).
13.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Kawałek bursztynu w nim zastygła robotnica z poczwarką mrówki
Nz. Robotnica z poczwarką mrówki z kolekcji Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Uniwersytecie Gdańskim
Fot. Uniwersytet Gdański (MAIG)

 

 

Od kiedy bursztyn stał się przedmiotem badań naukowców?

- Fascynacja bursztynem zrodziła się u pierwszej osoby, która znalazła bursztyn i zauważyła, że kamieniem nie jest! - mówi dr Elżbieta Sontag z Pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii UG w rozmowie z Elżbietą Michalak-Witkowską z biura  prasowego UG. -  Rzymski historyki i pisarz, w I. wieku n.e. Pliniusz Starszy, poświęcił bursztynowi cały rozdział, w którym go opisuje, analizuje opinie poprzedników i dementuje mity. Zalicza go do przedmiotów luksusowych ale jednocześnie podkreśla, że nie wie skąd takie uwielbienie dla bursztynu. Ja kiedyś też tego nie rozumiałam i uważałam, że zamknięta szkatułka jest dla niego najlepszym miejscem. Wszystko się zmieniło, gdy zobaczyłam pod mikroskopem skamieniałość zachowaną w bursztynie. 

Doktor Sontag podkreśla, że bursztyn jest przedmiotem badań naukowców od zawsze, już jedne z pierwszych naukowych prac opisywały gatunki w oparciu o inkluzje, tylko przez biżuteryjne traktowanie bursztynu często o tym nie wiemy. Wspomina też, że to właśnie w Gdańsku, od 1830 roku drukowane były naukowe publikacje opisujące nowe, wymarłe gatunki roślin i zwierząt zachowanych w bursztynie, a do 1945 r. Wolne Miasto Gdańsk posiadało bogatą kolekcję inkluzji roślinnych i zwierzęcych zgromadzoną w Państwowym Muzeum Przyrodniczym i Archeologicznym.

 

 

W rozmowie mowa jest też o inkluzjach, które Elżbieta Sontag podczas wykładu na Uniwersytecie Warszawskim przedstawiła z zupełnie innej strony - jako światowe dziedzictwo naturalne, dzięki któremu możemy zobaczyć i poznawać świat sprzed 45 mln lat. Naukowczyni tłumaczy, że wystarczy przyjrzeć się procesowi tworzenia inkluzji i ich unikatowości i porównać kryteria wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa Konwencji UNESCO i nie sposób nie odnaleźć zbieżności. Dodatkowo należy uwzględnić jego światowy charakter - bursztyny, a dokładniej kopalne żywice, znane są z całego świata. Tworzyły się w różnych momentach historii Ziemi i dokumentowały ówczesny świat. Na podstawie inkluzji zachowanych w żywicach kopalnych poznajemy zwierzęta od triasu (230 mln lat temu) aż do środkowego miocenu (ok. 11 mln lat).

 

Na pierwszym planie młoda kobieta i mężczyna siedzą tyłem, przed niemi ekran komputera, na nim zdjęcie bursztynu
Nz. Badania inkluzji - dziś na UG działa wyposażone najlepiej w Polsce laboratorium paleontologiczne żywic kopalnych, a przez 24 lata pracownikom udało się stworzyć unikatową kolekcję przyrodniczą, która gromadzi i udostępnia materiały do badań paleontologicznych opartych na żywicach kopalnych. 
Fot. Uniwersytet Gdański (MAIG)

 

Podczas rozmowy Elżbieta Sontag przypomina, że na Uniwersytecie Gdańskim w 1998 roku powstała naukowa kolekcja inkluzji i tym sposobem powróciła do Gdańska przedwojenna tradycja tworzenia naukowej kolekcji bursztynu. Dziś na UG działa wyposażone najlepiej w Polsce laboratorium paleontologiczne żywic kopalnych, a przez 24 lata pracownikom udało się stworzyć unikatową kolekcję przyrodniczą, która gromadzi i udostępnia materiały do badań paleontologicznych opartych na żywicach kopalnych. 

 

 

Kolekcja to 129 okazów, które są typami (holotypami lub paratypami) - najcenniejszymi w kolekcjach przyrodniczych i "schowanymi bezpiecznie w sejfie". Powstała też niewielka, jednak unikatowa wystawa „Życie w lesie bursztynowym”, która dostępna jest dla wszystkich. Jest niewiele miejsc na świecie, gdzie chodząc po plaży możemy zbierać bursztyn, w większości przypadków żywice kopalne wydobywa się metodami górniczymi. Gdańsk od 1998 roku jest „Światową Stolicą Bursztynu”, a Uniwersytet Gdański i w Gdańsku i jednocześnie w Bursztynowej Stolicy jest ośrodkiem rzetelnej wiedzy,  gdzie można z innej, biologicznej perspektywy przyjrzeć się bursztynowi.

Wydział Biologii otwarty jest dla wszystkich i codziennie, jedynie w święta ustawowo wolne od pracy budynek jest zamknięty. Najdogodniejsze godziny to między 8.00 a 18.00. Jedynie grupy liczące powyżej ośmiu osób powinny zgłosić się wcześniej drogą mailową, ponieważ niewielkie pomieszczenie, w którym jest wystawa, nie pomieści kilku grup. Oczywiście będąc na Wydziale Biologii warto zwiedzić też inne wystawy. 

Cała rozmowa dostępna na stronie Uniwersytetu Gdańskiego 

TV

Grand Prix Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024 przyznane