PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Wielka bryła bursztynu z Muzeum Bursztynu ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa

Wielka bryła bursztynu z Muzeum Bursztynu ma szansę trafić do Księgi Rekordów Guinnessa
Największa bryła na świecie stanie się własnością Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Okaz ważący 68 kilogramów pochodzi z Sumatry i wkrótce może zostać wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Zakupu dokona Muzeum Gdańska dzięki dotacji Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Ogromna bryła bursztynu z Sumatry
Ogromna bryła bursztynu z Sumatry
zdj. M. Kosma-Szczerek/Muzeum Gdańska

 

Bursztyn sumatrzański, młodszy kuzyn bursztynu bałtyckiego, pochodzi z Sumatry, wyspy w Azji Południowo-Wschodniej, w Archipelagu Malajskim.

– Bursztyn sumatrzański jest niezwykle ciekawy. Wygląda jak skała, albo meteoryt i z jakiegoś względu, najpewniej ówczesnych warunków środowiska, zawiera śladowe ilości inkluzji. Występuje w pokładach węgla brunatnego, skąd jest wydobywany jako surowiec dodatkowy. Powstał z żywic wytwarzanych przez kwiatowe rośliny okrytonasienne, które do dziś rosną w lasach równikowych Azji południowo-wschodniej. Gdy na bursztyn sumatrzański pada światło UV, opalizuje na niebiesko – wyjaśnia Renata Adamowicz, kierownik Muzeum Bursztynu.

68-kilogramowa bryła bursztynu jest jednym z pierwszych eksponatów, który widzi gość wchodzący do Muzeum Bursztynu. I robi wielkie wrażenie. Okaz znajduje się w Gdańsku od trzech lat. Trafił do Muzeum Bursztynu ze Stanów Zjednoczonych.

– Największą bryłę bursztynu na świecie zauważyliśmy podczas Targów Amberif i uznaliśmy, że warto, by pozostała w Gdańsku. Prezentowaliśmy ją nawet na jednej z naszych wystaw czasowych w poprzedniej lokalizacji Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia, ale celowo nie nadawaliśmy sprawie większego rozgłosu. Od początku chodziło nam o jej kupno, a właściciele bryły: Janusz Fudala i Dough Lundberg okazali nam niezwykłą życzliwość – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku od lipca 2021 r. działa w nowej siedzibie - w Wielim Młynie
Muzeum Bursztynu w Gdańsku od lipca 2021 r. działa w nowej siedzibie - w Wielim Młynie
zdj. Dominik Paszliński/gdansk.pl


Muzeum aplikowało o środki na zakupu bryły już przed otwarciem nowej siedziby. Inicjatywa została dostrzeżona. W naborze Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów złożono 16 wniosków. Wniosek Muzeum Gdańska na łączną kwotę 140 033,94 zł brutto został oceniony najwyżej (83 punkty). Zakup bryły został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów Rozbudowa zbiorów muzealnych w kwocie 112 027,15 zł brutto.

Wkrótce, będąc już pełnoprawnym właścicielem bryły, rozpoczniemy starania o jej wpis do Księgi Rekordów Guinnessa – dodaje Waldemar Ossowski. – Dotychczasowa oficjalna bursztynowa rekordzistka pochodzi również z Sumatry. 50-kilogramowa bryła znajduje się w kolekcji przedsiębiorcy Josepha Fama z Singapuru.


Radości z takiego obrotu spraw nie kryje Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Przyznanie dotacji na zakup tego okazu, to wspaniała wiadomość dla Muzeum Bursztynu i całego naszego miasta – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Cieszą też zapowiedzi starania o wpis do Księgi Rekordów Guinnessa. Dotychczas znajduje się tam jeden gdański ślad. Wiele gdańszczanek i wielu gdańszczan zapewne pamięta, jak wspólnie ustanowiliśmy rekord w 2000 roku, witając nowe millenium głosem 10 tys. dzwoneczków carillonowych. Niebawem ustanowimy drugi rekord i co ciekawe, w obu swój udział zaznacza Muzeum Gdańska.

oprac. MW

Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze
Andrzej GierszewskiUrząd Miejski w GdańskuMuzeum Gdańska
Andrzej Gierszewski - najnowsze