Na 4. Balu Równych Szans w GTS zaśpiewa Mateusz Ziółko, aukcję poprowadzi Przemek Kossakowski

Środki na wsparcie edukacji włączającej i mieszkalnictwa wspomaganego dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania zbierać będą uczestnicy IV Balu Równych Szans, który odbędzie się w sobotę, 20 kwietnia 2024 roku w  Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Do 17 kwietnia można jeszcze dołączyć i wesprzeć projekty Fundacji JA TEŻ.
16.04.2024
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy trzy osoby stojące na scenie podczas występu. Osoba po lewej to kobieta w sukni, trzymająca mikrofon i unosząca rękę, jakby śpiewała lub mówiła do publiczności. Środkowa osoba to mężczyzna w garniturze z wyrazistym czerwonym krawatem, który szeroko uśmiecha się i unosi rękę w geście radości lub triumfu. Mężczyzna po prawej również jest ubrany elegancko, w garnitur i czarną koszulę, i rozkłada ramiona w gest powitania lub podziękowania. W tle widać projektor, który wyświetla na dużym ekranie napis „Dziękujemy”.
Nz. Niezwykły duet Przemek Kossakowski i Janek Skiba, który podczas trzeciej edycji balu porwał serca gości i doprowadził do łez ze śmiechu, poprowadzi aukcję także w najbliższą sobotę 20 kwietnia 2024 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Fundacja JA TEZ. Rozwój, edukacja i integracja   

Bal już po raz czwarty organizuje Fundacja Wspierania Rozwoju JA TEŻ w partnerstwie z Miastem Gdańsk oraz KIM Sp. z o.o. Sp. K. w ramach kampanii społecznej #Jestem21.  Patronat honorowym objęła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Miasta Gdańska i Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego. Zostały ostatnie wolne miejsca, do 17 kwietnia można jeszcze zapisać się na bal.  

Niebieskie Igrzyska czyli gdański pomysł na sport i autyzm. Do końca kwietnia rejestracja

Misją Fundacji Wspierania Rozwoju JA TEŻ są wszelkie działania na rzecz rozwoju, edukacji i integracji społecznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania, a przede wszystkim osób z zespołem Downa. Fundacja powstała w grudniu 2012 roku w Gdańsku, za nią wiele zmagań o lepsze życie dla osób z zespołem Downa i niezwykłe osiągnięcia. Od 2017 roku ma status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Jest członkiem EDSA (European Down Syndrome Association) oraz DSI (Down Syndrome International).

Na co zostaną przeznaczone środki z balu?

Środki z balu, aukcji i licytacji będą wspierać inicjatywy, które Fundacja podjęła w 2023 roku. Obydwie są w trakcie realizacji i potrzebują dalszego wsparcia. 

Centrum Pediatryczne powstanie na Zaspie. To efekt współpracy Gdańska i województwa

Pierwszą z nich jest Gdański Model Edukacji Dzieci i Młodzieży z zespołem Downa, który daje dzieciom szansę na obecność edukacyjną wśród normatywnych uczniów. W tym projekcie potrzeba wsparcia na opracowywane materiały dydaktyczne. To koszt 350 tysięcy zł do wszystkich ośmiu klas. Wsparcie na terenie szkoły psychologa i pedagoga - koszt roczny 60 tysięcy zł. Edukacja nauczycieli - wolontariat Fundacji.

Zdjęcie przedstawia elegancko urządzoną salę bankietową widzianą z góry. Sala jest wypełniona okrągłymi stołami, przy których siedzą ludzie. Stoły są nakryte białymi obrusami i zdobione kwiatowymi centrami stołowymi z delikatnym oświetleniem. W głębi widać scenę z dużym ekranem, na którym wyświetlany jest obraz z wydarzenia. Sala ma drewniane elementy konstrukcyjne, atmosfera na zdjęciu jest uroczysta.
Nz. Około 170 gości bawiło się w sobotni wieczór 2023 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim na III Balu Równych Szans. Zebrano około 80 tysięcy złotych
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Drugim projektem jest mieszkalnictwo wspomagane. W zeszłym roku Fundacji nie udało się pozyskać mieszkania, lokal wskazany przez miasto wymagał generalnego remontu wartości ok. 400 tys. złotych. W budżecie projektu jest na razie 50 proc. kwoty uzyskanej z zeszłorocznej zbiórki, czyli 50 tys. zł.

Samodzielne życie to niezwykle ważny element dorosłości. Fundacja chce, żeby jej podopieczni mogli prowadzić niezależne życie, ze wsparciem asystentów i trenerów pracy. Praca i samodzielność wspomagana to dwa filary społecznego uzdrowienia.

Jakie atrakcje czekają na uczestników balu?

Gwiazdą muzyczną wieczoru będzie wokalista Mateusz Ziółko, a aukcję główną poprowadzi Przemek Kossakowski i Jan Skiba

Przed rozpoczęciem balu odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć do kalendarza “emocje.poza.kadrem” autorstwa Sylwii Szymaniuk i Jagody Tułodzieckiej ze studia poza.kadrem. Występuje na nich kilkanaście wyjątkowych osób ze świata rozrywki, które wystąpiły razem z dziećmi i osobami dorosłymi z zespołem Downa z Fundacji. 

Gdańsk dołączył do sieci miast przyjaznych seniorom. Mamy certyfikat WHO

Gwiazdą wieczoru będzie Mateusz Ziółko, wokalista, pianista, autor muzyki i tekstów. Zdobywca licznych nagród i wyróżnień, wśród nich zwycięstwo w trzeciej edycji programu ,,The Voice Of Poland", finalista telewizyjnego hitu TVN ,,Mam Talent". Mateusz Ziółko jest także laureatem konkursu ,,Super Debiuty" podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Aukcję główną z licytacją poprowadzi Przemek Kossakowski, niekonwencjonalny dziennikarz, dokumentalista i podróżnik. Przez ponad osiem lat zaskakiwał swoimi programami w telewizji TTV i TVN. Dla Fundacji szczególnie ważny był program “Down The Road. Zespół w trasie”, który był ogromnym hitem i podbił serca widzów w całej Polsce. Jego trzy edycje odczarowały temat zespołu Downa i złamały wiele stereotypów. Za ten program Przemek Kossakowski otrzymał nagrodę Lodołamacze 2020 w kategorii „Dziennikarz bez barier” i Telekamerę 2021 w kategorii „Osobowość telewizyjna”. 

Na zdjęciu widzimy grupę ludzi zgromadzonych w eleganckiej sali, osoba w centrum to uśmiechnięta kobieta, ubrana w granatowy garnitur, która klaszcze i się śmieje. W tle, pozostali goście również klaszczą. Publiczność jest ubrana elegancko, na stołach, które są częściowo widoczne, zauważalne są butelki wody, wino, kwiaty i świeczniki. Sala, w której odbywa się wydarzenie, jest przestronna i wyposażona w drewniane balustrady i elementy.
Nz. Monika Chabior, zast. prezydent Gdańska do spraw rozwoju społecznego i równego traktowania podczas trzeciej edycji balu. Na pierwszych dwóch balach zebrano środki na wyposażenie i utrzymanie nowego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego w Gdańsku, który działa od 2021 roku
fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

W prowadzeniu aukcji będzie mu towarzyszył - jak w poprzednim roku - Janek Skiba, uczestnik drugiej edycji programu DTR. Na trzeciej edycji balu ten duet porwał serca gości i doprowadził do łez ze śmiechu. Jak zawsze będzie też aukcja cicha, a na niej wiele ciekawych przedmiotów do wylicytowania. 

Dla których absolwentów mieszkanie z dofinansowaniem najmu? MOPR w Gdańsku zachęca

Na otwarcie balu odbędzie się koncert zespołu ECEKON (Europejskie Centrum Edukacji Kulturalnej Osób z Niepełnosprawnościami).  W skład zespołu wchodzą osoby z niepełnosprawnościami (w tym z zespołem Downa) przy wsparciu osób z wykształceniem muzycznym, które na balu wystąpią w kameralnym składzie prezentując kilka utworów.

Na co uzbierano środki na poprzednich balach? 

Na pierwszych dwóch balach zbierano środki na wyposażenie i utrzymanie nowego ośrodka edukacyjno-rehabilitacyjnego w Gdańsku. Otwarcie ośrodka nastąpiło ostatecznie we wrześniu 2021 roku. Jest on miejscem terapii dzieci i kolebką integracji w ramach prowadzonego przedszkola, warsztatów integracyjnych, projektów samodzielności dla młodzieży i dorosłych osób z zespołem Downa i ich przyjaciół. 

TV

Majówka z odnowioną Twierdzą Wisłoujście rozpoczęta. Koszary Napoleońskie otwarte