• Start
  • Wiadomości
  • Muzeum Bursztynu powiększyło zbiory o wyjątkowy naszyjnik z bałtyckiego jantaru w różnych kolorach

Muzeum Bursztynu powiększyło zbiory o wyjątkowy naszyjnik z bałtyckiego jantaru w różnych kolorach

Anna Orska, projektantka biżuterii oraz bursztynnik Tomasz Ołdziejewski przekazali do zbiorów Muzeum Gdańska naszyjnik z mosiądzu oraz bursztynu bałtyckiego. Niedawno ich wspólne dzieło było głównym bohaterem telewizyjnego programu „Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu” - teraz będzie można je zobaczyć na salach wystawowych nowego Muzeum Bursztynu w Gdańsku.
28.02.2022
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Projektantka Anna Orska i bursztynnik Tomasz Ołdziejewski z naszyjnikiem, który podarowali Muzeum Bursztynu
Projektantka Anna Orska i bursztynnik Tomasz Ołdziejewski z naszyjnikiem, który podarowali Muzeum Bursztynu
A. Grabowska/Muzeum Bursztynu

 

- Muzeum Bursztynu powstało 22 lata temu z inicjatywy środowiska bursztynników, które uznało, że najwspanialsze dzieła wykonywane w Gdańsku powinny być podziwiane w naszym mieście. Ta idea trafiła na podatny grunt. Śp. Paweł Adamowicz był gorącym orędownikiem utworzenia instytucji o takim profilu działalności - mówił podczas uroczyści przekazania naszyjnika Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. - Wkrótce do zbiorów Muzeum Bursztynu zaczęły trafiać dary od osób i instytucji. Mowa tu o ponad 150 obiektach, z których powstała kolekcja prezentowana dziś w Wielkim Młynie. Łącznie na salach wystawowych pokazanych jest około 1000 obiektów.  

Teraz do zbiorów Muzeum Gdańska trafił naszyjnik wykonany w ramach telewizyjnego programu „Warsztaty świata - Anna Orska w Stolicy Bursztynu”, który powstał we współpracy Urzędu Miasta Gdańska oraz TVN Discovery Polska.

- Serdecznie dziękujemy Annie Orskiej i Tomaszowi Ołdziejewskiemu za ten dar. Naszyjnik jest nowoczesny i efektowny, ale co dla nas ważne - nawiązuje do tradycji bursztynniczej Gdańska. Ma on nie tylko wartość estetyczną, ale również poznawczą. W naszyjniku osadzone są bursztyny z Zatoki Gdańskiej we wszystkich odmianach kolorystycznych. Od 1 marca będzie można go zobaczyć na wystawie stałej na II piętrze Wielkiego Młyna - mówiła Renata Adamowicz z Muzeum Gdańska, kierowniczka Muzeum Bursztynu.

 

Użytkownik może go nosić na cztery sposoby. Zarówno na torsie jak i na plecach, ale w razie potrzeby może eksponować również stronę przylegającą do odzienia. - W ten sposób chcieliśmy oddać hołd różnorodnej naturze bursztynu - mówi projektantka
Użytkownik może go nosić na cztery sposoby. Zarówno na torsie jak i na plecach, ale w razie potrzeby może eksponować również stronę przylegającą do odzienia. - W ten sposób chcieliśmy oddać hołd różnorodnej naturze bursztynu - mówi projektantka
A. Grabowska/Muzeum Bursztynu

 

Z lokalnych złóż bursztynu

W jednej ze scen „Warsztatów świata” artyści zapowiedzieli przekazanie naszyjnika do zbiorów gdańskiego Muzeum Bursztynu. Wówczas zaprezentowano jedynie prototyp.

- Projektant  tworzy przede wszystkim z myślą o użytkowniku i jego potrzebach. Kiedy jego dzieło może być podziwiane w przestrzeniach muzealnych, to jest to dla niego dodatkową nagrodą i ogromnym zaszczytem. Wraz z Tomaszem Ołdziejewskim mieliśmy okazję stworzyć nieszablonowy naszyjnik - podkreśliła Anna Orska, projektantka biżuterii. - Użytkownik może go nosić na cztery sposoby. Zarówno na torsie jak i na plecach, ale w razie potrzeby może eksponować również stronę przylegającą do odzienia. W ten sposób chcieliśmy oddać hołd różnorodnej naturze bursztynu.

Eksponat powstał z lokalnych złóż bursztynu bałtyckiego. Naszyjnik ma ponad 30 oczek wykonanych z jantaru.

- Bez wahania wziąłem udział w projekcie Ani, choć przyznam się, że lubię wykonywać rzeczy duże, takie które przechodzą do Księgi Rekordów Guinnessa - mówił Tomasz Ołdziejewski, właściciel dwóch bursztynowych rekordów. - W naszyjniku tymczasem jest około 70 gramów bursztynu, które przez długi czas zbierałem na brzegach Mierzei Wiślanej oraz Zatoki Gdańskiej. Chciałem, by oddawały to, co najpiękniejsze i wyjątkowe w Złocie Bałtyku.

Autorzy naszyjnika znaleźli się w ten sposób w gronie Darczyńców Muzeum Gdańska, która składa się obecnie z 382 osób, z czego ponad 150 przekazało eksponaty stanowiące kolekcję prezentowaną i przechowywaną w jego oddziale - Muzeum Bursztynu.

 

Mosiężny detal, który jest znakiem firmowym projektantki. Anna Orska w tej branży to zdecydowanie duże nazwisko
Mosiężny detal, który jest znakiem firmowym projektantki. Anna Orska w tej branży to zdecydowanie duże nazwisko
A. Grabowska/Muzeum Bursztynu

 

  • Anna Orska - polska projektantka biżuterii, doktor habilitowany nauk sztuk plastycznych.Jej projekty pokazywane były na wystawach m.in. w Berlinie, Mediolanie, Paryżu i Nowym Jorku. Anna Orska jest założycielką i właścicielką marki biżuterii artystycznej ORSKA. W ramach kolekcji biżuterii Baltica projektantka połączyła bursztyn bałtycki z syntetycznym kamieniem stworzonym z porzuconych sieci rybackich, wyłowionych z bałtyckiego dna przez Fundację Mare i KGPR.
  • Tomasz Ołdziejewski - bursztynnik ze Sztutowa, od ponad 20 lat specjalizuje się w rzeźbie w bursztynie. Wykonuje repliki historycznych okrętów oraz statków, np. Black Pearl, Queen Mary, czy Titanic oraz modeli samochodów. Brał udział w produkcjach, m.in. „Złoto Bałtyku”. Ustanowił 2 Rekordy Guinnessa w kategorii największej rzeźby z bursztynu (największa replika Titanica z bursztynu oraz mierząca ponad 2,1 metra wysokości latarnia).

TV

Kamienica przy Toruńskiej 27 odzyskała blask