Noc Muzeów już dzisiaj. Niektóre miejsca po raz pierwszy

To chyba jedyny czas w roku, kiedy nie narzekamy na stanie w kolejkach. Noc Muzeów, podczas której w godzinach wieczornych i nocnych można za symboliczną opłatą odwiedzić liczne atrakcje kulturalne, odbywa się jak zawsze w połowie maja. Jak zawsze też, w akcji aktywnie bierze udział Gdańsk, a w bogatym programie znalazły się ciekawe wydarzenia. Nie przegapcie: to już w sobotę, 17 maja!
17.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Tłum ludzi znajduje się w jasnym, zabytkowym korytarzu z gotyckimi sklepieniami, najwyraźniej czekając na wejście do jednego z pomieszczeń muzealnych. Wśród odwiedzających są osoby w różnym wieku, w tym dzieci, co świadczy o rodzinnej atmosferze wydarzenia
Europejska Noc Muzeów to coroczna atrakcja dla wszystkich pokoleń
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wybory prezydenckie 18 maja. W Gdańsku wszystko już zapięte na ostatni guzik

W ilu miejscach Noc Muzeów?

W sobotę, 17 maja, odbędzie się kolejna, już 20. edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Podczas wyczekiwanego co roku wydarzenia muzea, galerie sztuki, biblioteki, teatry, instytucje kultury, a także uczelnie i świątynie tradycyjnie staną otworem dla zwiedzających, w nietypowych godzinach wieczornych i nocnych, bezpłatnie lub za symboliczną złotówkę.

W Gdańsku udać się będzie można w tym roku do ponad 50 lokalizacji, w których oprócz zwiedzania wnętrz i wystaw stałych czekać będą specjalnie przygotowane programy: koncerty, warsztaty, spektakle, a także gry i zabawy edukacyjne.

Po raz kolejny będzie można wziąć także udział w dwóch konkursach: „Zwiedzaj, zbieraj, wygrywaj” i „Bilet bez kolejki”.

Koncerty, gwiazdy i studencka energia. Juwenalia Gdańskie już w piątek

Fascynujący weekend w Gdańsku

Nadchodzące wydarzenie zapowiedziano ze szczegółami podczas konferencji prasowej, która odbyła się w środę, 14 maja, w Instytucie Kultury Miejskiej, z udziałem przedstawicieli instytucji biorących udział w tegorocznej odsłonie.

Na Noc Muzeów osobiście zaprosiła także zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.

- Przed nami fascynujący, wspaniały weekend w Gdańsku. Oprócz wyborów 18 maja, na które bardzo serdecznie wszystkich zapraszam - mam nadzieję, że frekwencję zrobimy dużą – odbywa się mnóstwo wydarzeń kulturalnych. Między innymi cudowna, kolejna Noc Muzeów, a oprócz tego Juwenalia - także Gdańsk będzie tętnił życiem. I mam nadzieję, że każdy i każda znajdzie dla siebie wspaniałą ofertę - wymieniała Monika Chabior.

Ludzie stoją w długiej kolejce na brukowanej ulicy przy ceglanym budynku, czekając na wejście do lokalu, prawdopodobnie w ramach wydarzenia kulturalnego. Atmosfera jest swobodna i letnia, a kolejka ciągnie się wzdłuż całej kamienicy.
Chociaż w Noc Muzeów kolejki to normalna sprawa, mało kto narzeka. Wręcz przeciwnie, kolejki te stają się miejscem rozmów i spotkań towarzyskich
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Zastępczyni prezydent opowiedziała też o kilku wydarzeniach w ramach Nocy Muzeów, które przykuło jej uwagę.

Po raz pierwszy do zwiedzania zaprasza historyczny budynek Szkoły Conradinum, która działa od 230 lat, a we Wrzeszczu od 125.

Europejskie Centrum Solidarności przygotowało wyjątkowe zwiedzanie z Tomkiem Lipińskim, który zagra też set na żywo z przebojami takich zespołów jak Tilit, czy Brygada Kryzys, a w CSW Łaźnia czeka nas pełen brokatu wieczór z Davidem Bowie. Nie zapominajmy też o wydarzeniach w oddziałach Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowego, domach kultury GAK i Gdańskiej Galerii Miejskiej.

Wstępy – symboliczne, a przejazdy między miejscami umożliwią nam bezpłatne kursy historycznymi tramwajami i autobusami.

- wyjaśniła Monika Chabior.

Po raz kolejny w Nocy Muzeów uczestniczy Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, ale w tym roku po raz pierwszy zaprasza do nowo otwartej wystawy stałej poświęconej historii naszej uczelni. 

- To opowieść nie tylko o dziejach największej uczelni na Pomorzu, ale także o kulturze studenckiej, strajkach lat 80. i codzienności studiowania w PRL-u. Oprowadzanie kuratorskie będzie dostępne od godziny 17.00 do 22.00. Szczególnie cieszymy się, że po raz pierwszy udostępniamy zwiedzającym wyjątkową siedemnastowieczną sień Opatów Pelplińskich – jedno z nielicznych wnętrz, które przetrwały zniszczenia wojenne w Gdańsku - powiedziała Marta Szaszkiewicz-Sawa, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego.

Muzeum UG dodatkowo przygotowało warsztaty kolażu inspirowane historią akademicką oraz wystawę czasową „Od opata do studenta”, opracowaną przez studentów historii sztuki.

Z kolei, na kampusie w Oliwie po raz pierwszy otworzy swoje drzwi Wydział Biologii, gdzie będzie można zobaczyć m.in. niezwykłe Muzeum Inkluzji w Bursztynie.

- Bardzo lubimy Noc Muzeów – mimo że to dla nas mnóstwo pracy, uważamy, że to fantastyczna forma popularyzacji muzeów. Tego wieczoru odwiedzają nas również osoby, które na co dzień omijają muzea szerokim łukiem. I właśnie im chcemy pokazać, że muzeum może być miejscem radości, emocji i swobody – można się śmiać, dotykać eksponatów, przebierać się, doświadczać historii wszystkimi zmysłami – mówił Marcin Fedoruk, kierownik działu promocji i komunikacji wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

W tym roku Błękitny Baranek zmieni się w średniowieczny „insta-spot” – wszystko za sprawą rekordowej liczby rekonstruktorów historycznych. Postacie w strojach z epoki będą krążyć po całym obiekcie, zachęcając gości do wspólnej zabawy i zdjęć. Ale uwaga – żeby zrobić sobie z nimi zdjęcie, trzeba choć trochę się upodobnić!

Dlatego Muzeum Archeologiczne przygotuje średniowieczne stroje w różnych rozmiarach – dla dorosłych i dzieci – oraz rekwizyty dla tych, którzy nie chcą się przebierać.

- Nie zabraknie warsztatów m.in. tkania, przędzenia, wybijania monet, średniowiecznych gier planszowych, a także mojego ulubionego: robienia kolczugi. Bo proszę Państwa – gdzie indziej można nauczyć się, jak zrobić kolczugę, jeśli nie w muzeum? - dodał pracownik Muzeum Archeologicznego. 

Grupa sześciu osób pozuje do wspólnego zdjęcia podczas konferencji prasowej promującej wydarzenie. W tle znajduje się duży ekran z grafiką Nocy Muzeów 2025 oraz makieta miasta
Konferencja prasowa Nocy Muzeów w Gdańsku. Od lewej strony: Karina Rojek, koordynatorka Nocy Muzeów z IKM, Barbara Sroka, dyrektorka Instytutu Kultury Miejskiej, Marcin Fedoruk, kierownik działu promocji i komunikacji wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania, Cezary Kamiński, prezes Zarządu Stowarzyszenia Grupy Tramwajowo-Autobusowej WPK GG i Marta Szaszkiewicz-Sawa, dyrektorka Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Te miejsca zapraszają

Instytucje 17 maja otwarte będą w godzinach 19.00 – 1.00. Co czeka na nas tej nocy?

Twierdza Wisłoujście to najstarsza twierdza nadmorska na polskim wybrzeżu, która chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. W trakcie Nocy Muzeów na jej terenie odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych, iluminacja oraz możliwość skorzystania ze stanowisk VR oraz ognisko w klimatycznej atmosferze.

Wartownia nr 1 na Westerplatte jest miejscem, które symbolizuje początek II wojny światowej. W Noc Muzeów zaprasza do stanowisk edukacyjnych i na prelekcje, które przybliżą wydarzenia z 1 września 1939 r.

Zagroda Gburska to wielopokoleniowy budynek mieszkalny zlokalizowany na Wyspie Sobieszewskiej, który przeniesie nas do XIX-wiecznych Żuław. Poznamy historię obiektu na przestrzeni lat, zapoznamy się z książką Waldemara Nocnego „Woda wokół nas” i ogrzejemy się przy ognisku, degustując poczęstunek.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w Noc Muzeów po raz pierwszy zaprezentuje swoją nowo otwartą wystawę stałą. W programie: oprowadzania kuratorskie, autorskie warsztaty kolażu, a także sień Domu Opatów Pelplińskich – zabytkowa przestrzeń niedostępna na co dzień.

Akademia Sztuk Pięknych otworzy się w trzech swoich lokalizacjach: Wielkiej Zbrojowni, Małej Zbrojowni i Domu Angielskiego. W każdym z miejsc czeka szereg atrakcji: wystaw, warsztatów, wykładów, spacerów, w które zaangażowała się kadra edukacyjna i studenci.

W ramach Nocy Muzeów będzie można zwiedzić także robiący wrażenie budynek szkół okrętowych i technicznych Conradinum. Wspólnie z Conradinowcami można przemierzyć szkolne korytarze 125-letniej siedziby, posiedzieć w zjawiskowej auli oraz zajrzeć na poziom 400, gdzie podobno bywa duch Conradiego.

Na Noc Muzeów zaprasza również Muzeum Archeologiczne. Długie godziny otwarcia oraz wstęp za symboliczną "złotówkę" to tylko dodatkowa zachęta do skorzystania z bogatego programu wydarzeń. Spichlerz Błękitny Baranek to także idealne miejsce na rodzinne zwiedzanie – atrakcje dla dzieci i dorosłych będą dostępne od godziny 19.00 aż do 1.00 w nocy. A jeśli przed wejściem ustawi się kolejka, dla czekających będą przygotowane niespodzianki.

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska zaprosi w podróż do codzienności bogatego mieszczanina w XVIII w. Wizyta w oddziale zacznie się w sieni z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarni, później zawiedzie do eleganckiego salonu, dużej jadalni i małych saloników, a wszystko w towarzystwie rekonstrukcji historycznych dotyczących życia w domu mieszczańskim nawiązujących do epoki.

Europejskie Centrum Solidarności zabierze nas do lat 80. XX wieku. Odda głos artystom, których twórczość nie była w smak komunistycznej władzy – Maanam, Brygada Kryzys, Lady Pank, Perfect. Tomasz Lipiński poprowadzi spacer po wystawie stałej subiektywną ścieżką wspomnień. Fani rękodzieła wykonają własnoręczną, rockową bandankę ze swoim ulubionym muzycznym cytatem. Na wielkim ekranie ECS pokaże „Wielką majówkę” ze ścieżką dźwiękową grupy Maanam. Odważni sami będą mogli zaprezentować wokalny talent podczas karaoke, a wielbiciele tańca wziąć udział w silent disco w bibliotece.

Do roku 1997 i niedoszłego koncertu Davida Bowiego cofniemy się w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 na Dolnym Mieście. Instytucja stanie się miejscem, gdzie każda sala jest jak inny album, a każda aktywność jak inna piosenka.

Oficjalny partner Nocy Muzeów – Stacja Food Hall we Wrzeszczu zaprasza na afterparty do klubu Peron 5, który zamieni się w swingową salę taneczną z muzyką na żywo w klimacie lat 20. I 30. XX wieku. Zagra Radunia River Jazz Band oraz DJ Mixalot.

Kościół św. Mikołaja, którego historia sięga XII wieku, to jedna z najstarszych świątyń Gdańska. Ten skarb architektury i sztuki ocalały od zniszczeń wojennych poznamy dzięki trzem trasom zwiedzania.

Oblackie Centrum Kultury zaprasza na spacer z oprowadzaniem, podczas którego poznamy tajemnice zabytkowych klasztornych wnętrz, sięgających historią aż do XV wieku. Zwieńczony zostanie w Herbaciarni u Oblatów znajdującej się w średniowiecznej klasztornej piwnicy.

Franciszkański kompleks klasztorny św. Trójcy składający się z trzech kościołów, domu kaznodziejów oraz byłego klasztoru, to jedno z niewielu niezniszczonych w czasie wojny miejsc w Gdańsku. W trakcie Nocy Muzeów będzie można posłuchać 15-minutowych prezentacji organowych, a także ciekawych historii o tym instrumencie i innych zabytkach.

Wybierając się poza Śródmieście będziemy mieli okazję na odkrycie bogactwa kultury muzułmańskiej i historii polskich Tatarów. Wybierając zwiedzanie Muzułmańskiej Gminy Wyznaniowej wysłuchacie prelekcji, obejrzycie seanse edukacyjne, napiszecie swoje imię w formie arabskiej kaligrafii, ozdobicie dłonie orientalnym malunkiem z henny, nauczycie się zakładać hidżab, a wchodząc na wieżę minaretu zobaczycie Gdańsk z zupełnie nowej perspektywy.

Warto pamiętać, że Noc Muzeów to nie tylko duże instytucje kultury, ale także małe galerie sztuki i niezależne pracownie artystyczne. Polecamy zajrzeć do Galerii Blik znajdującej się przy Korzennej 1D, Galerii ESKAEM na Gdyńskich Kosynierów 10, czy Pracowni 3RR0R zlokalizowanej przy Trakcie Św. Wojciecha 72. To możliwość nie tylko poznania twórczości lokalnych artystek i artystów, ale także odbycia ciekawych rozmów z osobami tworzącymi dane miejsca.

Siedziby Gdańskiego Archipelagu Kultury zapraszają na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, które będą miały miejsce w sześciu lokalizacjach na terenie Gdańska. Każda z placówek przygotowała unikalny program, odpowiadający jej charakterowi i lokalnej społeczności. 

Scena Muzyczna GAK na Oruni zaprosi na wystawę „Nie każda kolekcja ma swoje muzeum”, tworzoną z osobistych zbiorów mieszkańców, natomiast Stacja Orunia GAK zaprezentuje wielogłosową wystawę artystek z kolektywu „Terytoria Stowarzyszone”, uzupełnioną o warsztaty kolażu i frotażu. W Letnicy, Gama GAK pokaże haftowaną instalację Kingi Pałczyńskiej oraz poprowadzi warsztaty rękodzielnicze. Wyspa Skarbów GAK w Sobieszewie zaprosi na abstrakcyjną wystawę malarstwa Anny Kolanowskiej i warsztaty twórcze, natomiast Plama GAK na Zaspie połączy wernisaż i warsztaty fotograficzne z użyciem techniki polaroidu. Z kolei Studio GAK w Bibliotece na Stogach zaoferuje nocne działania warsztatowe w profesjonalnym studiu nagraniowym, gdzie każdy chętny będzie mógł nagrać swój mini podcast. 

Zdjęcie przedstawia dwie kobiety podczas konferencji prasowej – jedna z nich trzyma ulotkę wydarzenia „Noc Muzeów”. W tle widać nowoczesne wnętrze i obecność dziennikarzy z mikrofonami
Karina Rojek - koordynatorka Nocy Muzeów z Instytutu Kultury Miejskiej, i Barbara Sroka - dyrektorka IKM
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Punkt Informacji i miasto z nowej perspektywy

Instytut Kultury Miejskiej stanie się sercem tegorocznej Nocy Muzeów. W Kunszcie Wodnym ponownie znajdzie się Punkt Informacji Nocy Muzeów, gdzie zwiedzający zdobędą praktyczne informacje dotyczące gdańskich wydarzeń, ulotkę oraz rozkład jazdy bezpłatnych autobusów i tramwajów. To również tutaj będzie można odebrać swoje nagrody. Nie zabraknie też atrakcji.

- Łączymy to, co tradycyjne, z nowoczesnymi technologiami – w tym roku stawiamy na rozszerzoną rzeczywistość i rzeczywistość wirtualną. Odwiedzający będą mogli zajrzeć w zaułki Kunsztu Wodnego i Bramy Wyżynnej za pomocą aplikacji AR, a także zobaczyć budynek LOT-u przez gogle VR. Pokażemy też animacje stworzone przez artystów pracujących na otwartych danych miejskich – z kart mieszkańca, ruchu miejskiego, MEVO czy danych meteorologicznych. Wszystko to ożywi interaktywna makieta Gdańska, prezentując miasto w sposób zarówno techniczny, jak i poetycki. To opowieść o Gdańsku widzianym z innej perspektywy, wzbogacona dźwiękiem i obrazem - zaznaczyła Barbara Sroka, dyrektorka IKM.

Premierowo pokazany zostanie także film "Gdańsk. Historia i rozwój miasta", który od Nocy Muzeów będzie częścią stałej oferty IKM.

To 12-minutowa multimedialna narracja, która łączy archiwalia, animację, mapping i emocje. Film będzie wyświetlany na ekranie, na makiecie i z towarzyszeniem dźwięku, oddziałując na różne zmysły.

Wejście na interaktywną makietę podczas Nocy Muzeów kosztuje symboliczną "złotówkę" i w tej cenie film będzie można oglądać również do końca maja.

Szczegółowy program Nocy Muzeów w Gdańsku jest dostępny na stronie internetowej www.nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Plakat promuje Europejską Noc Muzeów w Gdańsku, która odbędzie się 17 maja 2025 roku w godzinach 19:00–01:00. Centralnym motywem graficznym jest neonowy napis „NOC MUZEÓW” oraz klasyczne popiersie, na tle falującego wzoru.
Plakat tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Gdańsku. Wypatrujcie ich na mieście!
 

Co zrobić, aby nie stać w kolejkach?

Aktywni na profilu Facebook i w wydarzeniu Nocy Muzeów w Gdańsku mogą otrzymać bilet bez kolejki.

Wygrać można go odpowiadając pod odpowiednim postem na pytanie:

Gdybyś jeden z Twoich przedmiotów miał przekazać jako eksponat do gdańskich muzeów, co by to było i dlaczego?

Odpowiedzi można udzielać do czwartku, 15 maja, do godz. 23:59. Wyłonione zostaną dwa bilety podwójne i dwa poczwórne, które uprawnią do pierwszeństwa do 16 lokalizacji.

Więcej odkrywasz, więcej zyskujesz!

Lubiących rywalizację zapraszamy do zmierzenia się z innymi zwiedzającymi i… czasem.

Poprzez konkurs „Zwiedzaj, zbieraj, wygrywaj” docenimy 400 pierwszych osób, które zbiorą minimum 6 pieczątek z miejsc, w których odbywa się Noc Muzeów.

W puli nagród są nowości wydawnicze, które odebrać można w dniu wydarzenia, do wyczerpania nagród, w Instytucie Kultury Miejskiej (Targ Rakowy 11). Pieczątki powinny być zebrane na ulotce wydarzenia (ostatnia strona z wyznaczonymi polami), którą można również pobrać ze strony internetowej lub wyciąć z magazynu „Teraz!”.

Plakat informuje o darmowych liniach komunikacji miejskiej podczas Nocy Muzeów, wskazując trasy NM1, NM2 i NM3 wraz z ikonami tramwajów i autobusów. Po lewej stronie widnieje motyw graficzny z głównego plakatu wydarzenia
Specjalne darmowe linie komunikacji:

Bezpłatne i dodatkowe linie komunikacji miejskiej

Gdańskie Autobusy i Tramwaje, we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz Stowarzyszeniem Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG, przygotowały dedykowane wydarzeniu bezpłatne linie, obsługiwane przez pojazdy z historycznej floty GAiT.

- Noc Muzeów to idealna okazja, by połączyć pasję do historii z miłością do komunikacji miejskiej. Dlatego wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej i Gdańskimi Autobusami i Tramwajami uruchamiamy aż trzy bezpłatne linie – jedną tramwajową i dwie autobusowe – obsługiwane zabytkowymi pojazdami, z których każdy ma swoją wyjątkową historię. To nie tylko wygodny sposób przemieszczania się między muzeami, ale też podróż w czasie na pokładzie legendarnych tramwajów i autobusów - zachęcał Cezary Kamiński, prezes Zarządu Stowarzyszenia Grupy Tramwajowo-Autobusowej WPK GG.

Dzięki specjalnym liniom, jak co roku, będzie można bezpłatnie przemieszczać się pomiędzy wieloma instytucjami biorącymi udział w tym wydarzeniu. Pojazdy z historycznej floty GAiT obsługiwać będą linię tramwajową NM1 oraz linię autobusową NM3.

Na linii tramwajowej kursować będą tramwaje Konstal 105N, Konstal 102 oraz Bergmann.

Natomiast na linii autobusowej NM3 spotkać będzie można Ikarusa i jeden z pierwszych autobusów niskopodłogowych w Gdańsku, Mercedes O405N.

Linie specjalne funkcjonujące w sobotnią noc 17 maja: 

  • tramwajowa NM1 o częstotliwości co 60 minut na trasie: OLIWA – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – NOWY PORT,
  • autobusowa NM2 o częstotliwości co 60 minut na trasie: PLAC SOLIDARNOŚCI – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Trakt Św. Wojciecha – ORUNIA GOŚCINNA,
  • autobusowa NM3 o częstotliwości co 20 minut na trasie: MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ – Dworzec Główny – ŚRÓDMIEŚCIE SKM – Dolne Miasto – Twierdza Wisłoujście – WESTERPLATTE.

Przystankiem węzłowym, zapewniającym wygodne przesiadki pomiędzy wszystkimi liniami specjalnymi NM1, NM2 i NM3 jest ŚRÓDMIEŚCIE SKM. Odjazdy są skoordynowane tak, aby móc dogodnie przesiąść się w każdej relacji pomiędzy tramwajami i autobusami.

Bezpłatne linie w Noc Muzeów wraz ze spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje obsługiwać będą także: MAN NL222 & MAN NG313 oraz PKS Gdańsk, Czeska Deska, Najlepsze Numery, Kultowy Ikarus, Fundacja Retro Zajezdnia, Muzeum Techniki Wojskowej GRYF oraz Przewozy Autobusowe GRYF. A przejazdy tymi liniami koordynowane są przez Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK GG.

Rozkłady jazdy

Grafika przedstawia mapę Gdańska z zaznaczonymi trzema bezpłatnymi liniami specjalnymi (NM1, NM2, NM3), które będą kursować w noc muzeów. Zaznaczone są główne przystanki, czas kursowania oraz rodzaje zabytkowych pojazdów
Mapa tras komunikacji miejskiej w Noc Muzeów
 

Organizatorzy tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów w Gdańsku: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Bazylika św. Mikołaja, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia 1 i 2, Galeria Blik, Galeria NPS/ Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Archipelag Kultury, Hackerspace Trójmiasto, Klub Żak, Instytut Kultury Miejskiej, Miejski Teatr Miniatura, Muzeum Gdańska, Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Perła PRL, Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, Oblackie Centrum Edukacji i Kultury, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych filia w Gdańsku, Pracownia 3RR0R, Pracownia Parter , Szkoły Okrętowe i Ogólnokształcące CONRADINUM, Stacja Food Hall, Stowarzyszenie Grupa Tramwajowo - Autobusowa WPK GG , Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Świętej Trójcy "Dziedziniec", Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada Korzeniowskiego w Gdańsku, Zagroda Gburska, I Liceum Ogólnokształcące im. M. Kopernika w Gdańsku.   

Dodatkowe informacje znajdują się także na stronach internetowych każdego z organizatorów. 

TV

Nowa sala koncertowa w ULO