• Start
  • Wiadomości
  • Wybory prezydenckie 18 maja. W Gdańsku wszystko już zapięte na ostatni guzik

Wybory prezydenckie 18 maja. W Gdańsku wszystko już zapięte na ostatni guzik

Tylko do czwartku, 15 maja, można skorzystać z dwóch ważnych procedur związanych ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. Są to wnioski: o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów oraz o zmianę miejsca głosowania. - “Nie śpij, bo Cię przegłosują”, skorzystajmy z naszej z naszej powinności, aby wpłynąć na przyszłość Polski - apeluje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. 
12.05.2025
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu widzimy konferencję prasową zorganizowaną na tle dużego zegara z napisem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, co sugeruje kampanię społeczną lub polityczną mającą na celu zachęcenie obywateli do udziału w wyborach. Na pierwszym planie znajduje się kobieta przemawiająca do mediów – stoi przed kilkoma mikrofonami z logotypami różnych polskich mediów (m.in. TOK FM, TVN24, Zet). Trzyma teczkę z herbem Gdańska i napisem „GDAŃSK”.
Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że budzik z akcji "Nie śpij, co Cię przegłosują" odliczający dni, minuty i sekundy do wyborów prezydenckich stanie w w najbliższy weekend na Placu Zebrań Ludowych, gdzie odbędą się juwenalia studenckie
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl

Ostatnie dni na formalności

Do uczestnictwa w wyborach prezydent miasta zachęcała w poniedziałek, 12 maja, na konferencji prasowej przed fontanną Neptuna. 
 
- Do wyborów zostało sześć dni, a do końca kampanii wyborczej niecałe pięć. Natomiast na dopełnienie różnych formalności związanych z głosowaniem został nam tylko czas do czwartku, 15 maja - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 
 
Przypomniała, że wybory prezydenckie są “odmiejscowione” - co w praktyce oznacza, że można głosować w dowolnym miejscu w Polsce pod warunkiem, że otrzymamy odpowiednie zaświadczenie. 

Wybory prezydenckie. 205 komisji w Gdańsku

- Takich zaświadczeń o prawie do głosowania do tej pory w Gdańsku wydaliśmy niemal 3,5 tysiąca. Co bardzo ważne: ponad 24 tysiące osób złożyło wniosek o dopisanie się do rejestru wyborców w Gdańsku. To oznacza, że tutaj mieszkają, ale nie są zameldowani. To  też pokazuje zmianę naszych zachowań - bowiem z tych ponad 24 tysięcy osób 97 procent złożyło takie wnioski elektronicznie poprzez portal gov.pl -  dodała Aleksandra Dulkiewicz.
 
Kto z różnych powodów nie chce tej czynności zrobić online może do czwartku, 15 maja, do godz. 16.00 pofatygować się do trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców

Wybory pod kontrolą OBWE

Zakończyło się już zgłaszanie wniosków o wybory korespondencyjne - taką formę głosowania wybrało w naszym mieście 228 osób. Podobnie, minął już czas na wnioski o głosowanie przez pełnomocnika. W taki sposób w Gdańsku swój głos w wyborach w chce oddać 251 osób. 
Na czwartym zdjęciu widzimy trzy osoby – dwóch mężczyzn i jedną kobietę – stojących wspólnie przed instalacją kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Za nimi widać duży zegar-odliczacz, który pokazuje liczbę dni, godzin i minut pozostałych do wyborów prezydenckich (prawdopodobnie lokalnych, miejskich lub krajowych). Hasło kampanii wyraźnie nawiązuje do potrzeby mobilizacji społecznej i udziału w głosowaniu.
Od prawej: Aleksandra Dulkiewicz - prezydent miasta Gdańska, Sylwia Betlej - dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami, Tomasz Filipowicz - dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- “Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Na każdym kroku zachęcamy do tego, żeby skorzystać ze swojego uprawnienia i przywileju. Ja lubię słowo powinność, żeby wpłynąć na losy naszej ojczyzny, rodziny i bliskich - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.
 
Poinformowała też, że w Gdańsku gości dwuosobowa, złożona z przedstawicieli Islandii i Mołdawii, misja obserwacyjna OBWE, która sprawdza, jak wyglądają przygotowania do wyborów. Wysłannicy z zagranicy będą się też przyglądać się samemu głosowaniu w dniu 18 maja. - To ważne, że jesteśmy na tyle transparentni i otwarci, że współpracujemy w sprawach organizacji wyborów - zaznaczyła prezydent Gdańska. 

Komisje wyborcze w pełnych składach

W Gdańsku wybory prezydenckie odbędą się w 205 komisjach wyborczych, w tym 187 obwodach stałych i 18 zamkniętych (szpitale, zakłady karne, akademiki, domy pomocy społecznej). 137 komisji jest w pełni dostępnych dla osób z niepełnosprawnością.
Na drugim zdjęciu widzimy mężczyznę przemawiającego do mikrofonów podczas tej samej konferencji prasowej, która najwyraźniej odbywa się w Gdańsku. Za nim znajduje się ten sam charakterystyczny zegar z hasłem „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, będącym apelem do obywateli o aktywność wyborczą. Mężczyzna trzyma w rękach czerwoną teczkę z herbem Gdańska i napisem „GDAŃSK”. Przed nim znajduje się kilka mikrofonów z logo polskich mediów, takich jak: TOK FM, TVN24, Radio Gdańsk, Zet, Eska i Trójka, co wskazuje na duże zainteresowanie wydarzeniem ze strony mediów.
Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
- Mamy pełne składy we wszystkich komisjach. Niemal 2100 osób zostało członkami komisji. Komisje liczą od 5 do 13 członków, w zależności od wielkości obwodu. Każda komisja otrzyma 95 procent kart do głosowania - powiedział Tomasz Filipowicz, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Gdańsku. 

Pomóż jako wolontariusz

Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami zachęcała natomiast do udziału w wyborach jako wolontariusz. 

Wolontariusze do pomocy przy wyborach pilnie poszukiwani - zgłoś się!

- Są szkoły, gdzie jest kilka komisji wyborczych, szczególnie na południu Gdańska, takie jak Szkoła Podstawowa nr 20, nr 6. Wiemy, że w godzinach szczytu jest więcej mieszkańców i niektórzy nie wiedzą, do której komisji się zgłosić lub potrzebują innego wsparcia. Wtedy właśnie może zadziałać wolontariusz - wyjaśniła Sylwia Betlej. 
Na trzecim zdjęciu widzimy kobietę przemawiającą do zgromadzonych dziennikarzy podczas tej samej kampanii społecznej „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. Stoi przed mikrofonami należącymi do różnych ogólnopolskich mediów (TOK FM, TVN24, Radio Gdańsk, Eska, Zet), co wskazuje na duże zainteresowanie tematem.
Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami
fot. Grzegorz Mehring/ gdansk.pl
 
Do pracy przy wyborach wolontariusze mogą zgłosić się poprzez portal miasta gdansk.pl lub Regionalne Centrum Wolontariatu, do środy, 14 maja.  

Jak zmienić miejsce głosowania?

Jeśli z jakiegoś powodu zameldowanie nie jest możliwe, to rozwiązaniem, które pozwala głosować poza miejscem zameldowania jest dopisanie się do spisu wyborców - w języku urzędowym jest to zmiana miejsca głosowania.
 
Dopisanie się do spisu wyborców to dobre rozwiązanie dla osób, które studiują, pracują i mieszkają w naszym mieście, ale pozostają zameldowane w rodzinnych stronach. I żeby na dzień wyborów nie musiały wracać do miejscowości, z których pochodzą, mogą zmienić miejsce głosowania i dopisać się do spisu wyborców tu w Gdańsku, gdzie faktycznie mieszkają.
 
Wszystkie formalności związane z dopisaniem się do spisu wyborców można załatwiać za pośrednictwem elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej gov.pl.
 
Wniosek obejmuje także II turę wyborów - wyznaczoną po dwóch tygodniach na niedzielę 1 czerwca - chyba, że wyborca po pierwszym głosowaniu ponownie zmieni miejsce głosowania (może to zrobić do 29 maja). 
 
Usługa online dopisania do spisu wyborców jest dostępna do czwartku15 maja, do godz. 23.59. Lepiej jednak nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.
 
Osoby, które nie chcą korzystać z internetu mogą dopisać się do spisu wyborców osobiście. W Gdańsku jest to możliwe w trzech Zespołach Obsługi Mieszkańców, w godzinach ich pracy:
 
  • nr 1, ul. Partyzantów 74,
  • nr 3, ul. Nowe Ogrody 8/12 (siedziba Urzędu Miejskiego),
  • nr 4, ul. Wilanowska 2

Jak uzyskać zaświadczenie o głosowaniu poza Gdańskiem?

Z kolei zaświadczenie o prawie do głosowania w miejscu pobytu w dniu wyborów będzie potrzebne każdemu z zameldowanych mieszkańców Gdańska, który wie, że 18 maja z różnych powodów (np. praca, pobyt w sanatorium, wycieczka, wyjazd do rodziny lub znajomych itd.) będzie przebywać poza miejscem zameldowania.
 
UWAGA! W przeciwieństwie jednak do procedury dopisania się do spisu wyborców zaświadczenie o prawie do głosowania można odebrać wyłącznie osobiście (lub przez pełnomocnika) w dowolnym urzędzie gminy na terenie Polski.

13 osób chce być prezydentem Polski. Czy to rekordowa liczba kandydatów?

W Gdańsku zaświadczenie do głosowania można otrzymać w jednym z trzech wymienionych powyżej Zespołów Obsługi Mieszkańców, do czwartku, 15 maja, do godz. 16.00.
 
Z takim zaświadczeniem, opatrzonym hologramem, będzie można głosować w dowolnym miejscu w Polsce (także w Gdańsku), ale również za granicą - w obu turach wyborów prezydenckich. 
 

TV

Garnizon Gdańsk uświetnił 3 Maja