Młodzi ludzie robią teatr. Spektakl „Klisze”

W niedzielę, 5 marca, w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zobaczymy spektakl „Klisze”. Przygotowała go kilkunastoosobowa grupa młodzieży pod okiem aktorki Teatru Wybrzeże Marzeny Nieczui Urbańskiej.
( 04.03.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
oświetlona różnymi kolorami scena, na niej młodzi ludzie, w środku chłopak wyskakuje do góry
Młody Teatr Szekspirowski to pierwsza taka trupa teatralna działająca przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
fot. Jacek Klejment / Gdański Teatr Szekspirowski

Król Karol III namalował akwarelę i podarował ją Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu

Pierwsza taka grupa

W marcu 2022 roku przy  Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstała pierwsza młodzieżowa trupa aktorska: Młody Teatr Szekspirowski. Stworzyło ją kilkanaścioro uczniów i uczennic trójmiejskich szkół średnich, których pasją jest teatr. Przez kilka miesięcy młodzi ludzi eksplorowali przestrzeń ekspresji twórczej i uczyli się warsztatu aktorskiego pod okiem aktorki Teatru Wybrzeże Marzeny Nieczui Urbańskiej.

Efektem cotygodniowych spotkań jest pierwsze przedstawienie młodzieżowej grupy warsztatowej przy Gdańskim Teatrze Szekspirowskim - spektakl „Klisze”, inspirowany tematami ważnymi dla członków grupy. Premierowo przedstawienie mogliśmy zobaczyć w grudniu ubiegłego roku - teraz powraca na scenę.

chłopak w kapturze rozmawia przez telefon komórkowy
To okazja dla młodych osób, by rozwijać swoje pasje teatralne i sprawdzić się na scenie, ale przede wszystkim, by głośno powiedzieć o swoich potrzebach i marzeniach
fot. Jacek Klejment / Gdański Teatr Szekspirowski

Czego doświadczają młodzi ludzie?

Spektakl, stworzony, w pierwszym cyklu warsztatowym w nowopowstałej młodzieżowej grupie teatralnej pod auspicjami Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jest wynikiem wspólnej pracy. Każdy z uczestników wniósł do niego coś od siebie. 

- Oparty jest w głównej mierze o improwizacje, które były podstawowym źródłem twórczych działań grupy. Obserwacje otaczającego świata, doświadczenia, które dotyczą pośrednio lub bezpośrednio młodych ludzi uczestniczących w warsztatach i są dla nich ważne, stały się inspiracją i tworzywem spektaklu - mówi Marzena Nieczuja Urbańska.

Tytuł „Klisze” nawiązuje do kliszy pamięci, w których niczym na taśmie fotograficznej lub filmowej każdy z nas przechowuje ważne dla siebie zdarzenia i obrazy z życia. Młodzi pasjonaci teatru zmierzą się z trudną materią jaką jest spektakl, w którym nie ma zapisanego dialogu, od nich zależy jak go poprowadzą, znając dokładnie sensy, znaczenia i zdarzenia, które mają nastąpić na scenie.

pięcioro młodych osób na scenie
Spektakl „Klisze”, który zobaczymy ponownie w marcu, zainspirowany został tematami ważnymi dla członków grupy
fot. Jacek Klejment / Gdański Teatr Szekspirowski

Reżyseria: Marzena Nieczuja Urbańska, scenariusz: grupa oraz Marzena Nieczuja Urbańska, muzyka: Hansu.

Obsada: Aleksandra Dębowska, Daria Dulska, Róża Grala, Aleksandra Kochanek, Weronika Maj, Julia Mazur, Zofia Pietrzak, Patrycja Radosz, Dobromiła Sachse, Nina Stańczak, Zuzanna Stankiewicz, Hanna Wowerka, Miłosz Bogdanowicz, Błażej Grzębski, Antoni Kubicki, Jakub Olędzki, Michał Woźniak i Oliwer Zawadzki.

Spektakl „Klisze” zobaczymy w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (ul. Bogusławskiego 1) w niedzielę, 5 marca, o godzinie 19:00. Bilety: 20 zł, do kupienia online na bilety.teatrszekspirowski.pl, oraz w kasie teatru.

PRL i upadek komuny w wersji pop. „1989” może odnieść komercyjny sukces. RECENZJA