Król Karol III namalował akwarelę i podarował ją Gdańskiemu Teatrowi Szekspirowskiemu

W foyer Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego można podziwiać akwarelę przedstawiającą zamek Windsor. Jej autorem jest król Karol III, który jest zarazem patronem idei powstania niezwykłej instytucji.
( 25.01.2023 )
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
pejzaż
Akwarela autorstwa króla Karola jest dostępna dla wszystkich widzów - można ją podziwiać zarówno w trakcie zwiedzania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, jak i przy okazji organizowanych w teatrze wydarzeń
fot. Jacek Klejment

„Punkt zero” z Mirosławem Baką - trudny, ale i zabawny spektakl. RECENZJA

Jak akwarela trafiła do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego? Aby się tego dowiedzieć, trzeba się nieco cofnąć w czasie, do momentu, gdy król Karol zgodził się zostać patronem idei powstania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i osobiście wspierać zbiórkę pieniędzy na budowę teatru.

- Już na początku istnienia Fundacji Theatrum Gedanense Jerzy Limon wpadł na niezwykły pomysł, aby poprosić księcia Karola - brytyjskiego następcę tronu - o patronat nad nowo powołaną instytucją. W 1990 roku napisał do księcia list, w którym przedstawił swoją inicjatywę - wspomina Justyna Limon, wiceprezes Fundacji Theatrum Gedanense oraz żona śp. prof. Jerzego Limona, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

- Wyczytałem w jakiejś gazecie angielskiej, jak to Książę Walii interesuje się kulturą, że objął patronatem odbudowę jakiegoś pałacu w Leningradzie. Pomyślałem sobie, że to byłby dobry patron nasz, książę Karol. No więc napisałem list, i to jeszcze myląc adresy, bo jedyny pałac, jaki znałem w Londynie, to był Pałac Buckingham, a on tam nie mieszka, on mieszka w Pałacu św. Jakuba. Szczęśliwie poczta jest królewska, więc list trafił do niego. Moja żona szczerze się uśmiała, jak pisałem ten list, myślała, że postradałem zmysły - mówił prof. Jerzy Limon w wywiadzie dla naszego portalu. 

„Wysłałem list do Karola, księcia Walii”. Niepublikowana rozmowa z profesorem Jerzym Limonem

List, który zmienił wszystko

Po tym zdarzeniu sprawy potoczyły się błyskawicznie - książę Karol z entuzjazmem objął patronat nad Fundacją, której głównym celem była budowa teatru szekspirowskiego w Gdańsku.

- Od początku działalności Fundacji, czyli od wczesnych lat 90. mój mąż był w częstym kontakcie z sekretarzami księcia Karola, a także, od czasu do czasu, z samym księciem. Książę Karol regularnie wspierał działania Fundacji. W maju 1993 roku na zaproszenie Jerzego Limona i Fundacji Theatrum Gedanense jej patron przyjechał do Gdańska. Była to pierwsza wizyta księcia Walii w Gdańsku od 500 lat! - wspomina Justyna Limon. 

15 listopada 1996 książę Walii przyjął w swojej prywatnej wiejskiej rezydencji Highgrove członków Rady Sponsorów Fundacji Theatrum Gedanense i członków założycieli Amerykańskich Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. A we wrześniu 2000 roku w legendarnym londyńskim Globe Theatre odbyła się gala poświęcona Fundacji Theatrum Gedanense, której książę Karol był gościem honorowym. Nieco ponad dekadę później, 26 stycznia 2011 roku, w prywatnej rezydencji Księcia w Londynie, w Clarence House, odbyła się kolacja z udziałem 25 osób, zorganizowana z okazji dwudziestolecia Fundacji Theatrum Gedanense. Gdy 19 września 2014 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, książę Karol nie mógł przybyć osobiście, ale przysłał specjalne nagranie z życzeniami i gratulacjami. Przy okazji jednej z wizyt w Londynie prof. Jerzy Limon otrzymał w prezencie akwarelę autorstwa księcia Karola jako dar dla Fundacji Gedanense.

Obraz przedstawia widok zamku Windsor, akwarelę namalowano w ciepłych jesiennych barwach
Zbliżenie na akwarelę, podarowaną Fundacji Gedanense. Król Karol III hobbystycznie maluje od lat - prezent, który przysłał do Gdańska jest wyrazem pamięci i sympatii brytyjskiego monarchy
Jacek Klejment

Królewskie akwarele powstają od dekad

Król Karol III zaczął malować w latach 70. - jeszcze jako książę Walii. Inspirował się pracami swojego nauczyciela plastyki z Gordonstoun School w Szkocji, Roberta Waddell. Tak jak królowa Wiktoria, monarcha tworzy jedynie akwarele, dzięki czemu pejzaże powstają szybko, zanim ktokolwiek z przechodniów rozpozna, kim jest twórca malujący w plenerze. Znaczna ilość dzieł króla Karola III została stworzona w Szkocji.

Obraz prezentowany w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim powstał w 1990 roku. Ma wymiary 80 cm na 60 cm i znajduje się na nim Windsor - jedna z głównych rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej, w której przyjmowane są zarówno oficjalne, jak i prywatne audiencje. To tu, od czasów Wilhelma Zdobywcy - czyli XI wieku, urzędowało już czterdziestu monarchów. Obecnie zamek Windsor, położony w Berkshire (około godzinę drogi od Londynu), pozostaje częściowo otwarty dla turystów.

Oprawiona akwarela zawisła we foyer GTS i jest dostępna dla wszystkich widzów. Można ją podziwiać zarówno w trakcie zwiedzania teatru, jak i przy okazji wszystkich organizowanych w instytucji wydarzeń.

O Fundacji Theatrum Gedanense

Powstała w 1990 roku, jej inicjatorem był prof. Jerzy Limon, anglista, szekspirolog, humanista. Głównym celem Fundacji była budowa Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, otwartego w 2014 roku, który nawiązuje do XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku w Gdańsku, pełniącej rolę pierwszego teatru publicznego w Polsce. Profesor Jerzy Limon był dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego do swojej śmierci w marcu 2021 roku.

Patronem Fundacji Theatrum Gedanense jest JKW Książę Walii, a patronem honorowym - Sir Peter Hall. Wieloletnim przyjacielem, promotorem Fundacji i jej honorowym patronem był także najwybitniejszy polski reżyser Andrzej Wajda. Honorowymi członkami Fundacji byli Stanisław Barańczak i Günter Grass.

Fundacja współpracuje z organizacjami z kilkudziesięciu krajów na całym świecie, rozwijając działalność międzynarodową i wzbogacając swoją ofertę kulturalną i edukacyjną. W Wielkiej Brytanii oraz w USA działają Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Theatrum Gedanense. Międzynarodowe projekty Fundacji wielokrotnie zyskały uznanie Komisji Europejskiej otrzymując dofinansowanie w ramach Programu Kultura.

Wystawa nowości w PAN Bibliotece Gdańskiej. Od XVI-wiecznej mapy po zdjęcia z 1934 roku