• Start
  • Wiadomości
  • Mleczny Piotr - nowy punkt na kulturalnej mapie miasta. Zobacz zdjęcia z otwarcia

Mleczny Piotr - nowy punkt na kulturalnej mapie miasta. Zobacz zdjęcia z otwarcia

W zabytkowym budynku na terenie Stoczni Cesarskiej od wczoraj oficjalnie działają tu artyści m.in. z dawnego WL4. Na otwarciu grała Czeska Orkiestra Dęta, obejrzeliśmy wystawę prac rezydentów, pojawili się nawet politycy.
25.06.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Wystawa prac 14 artystów - rezydentów Mlecznego Piotra, zainaugurowała działalność nowej siedziby. Na zdjęciu rzeźba Czesława Podleśnego
Wystawa prac 14 artystów - rezydentów Mlecznego Piotra, zainaugurowała działalność nowej siedziby. Na zdjęciu rzeźba Czesława Podleśnego
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Mleczny Piotr zawdzięcza nazwę dawnej kawiarni Milchpeter (wcześniej gospodzie), która istniała tutaj od XVII wieku. Kiedyś był tu ogród, a do pobliskiej mariny - pierwszej w Gdańsku - w XIX wieku przybijały statki z pasażerami. Późniejszy industrialny rozwój tego terenu - powstanie Stoczni Cesarskiej, gazowni, fabryk czy piekarni Germania doprowadziły do upadku kawiarni.  

Dziś teren jest zaniedbany, ale niszczejący ceglasty budynek wpisany do rejestru zabytków w 2016 roku, ma szansę zabłysnąć dawnym blaskiem.

Teren Stoczni Cesarskiej, na której stoi Mleczny Piotr, należy do belgijskiego konsorcjum deweloperskiego Edonia. Zanim powstanie tu nowa dzielnica - Młode Miasto - a w niej mieszkania, hotele, biura, tereny rekreacyjne dla mieszkańców, ale też muzeum sztuki współczesnej, to właśnie artyści z dawnej Przestrzeni Sztuki WL4 ożywią to miejsce.

Założyli zrzeszenie, której prezesem jest Mariusz Waras i podpisali umowę z deweloperem. W Mlecznym Piotrze już niedługo powstanie 14 pracowni i imponująca 500 metrowa przestrzeń wystawiennicza na ostatniej kondygnacji.

Gerard Schuurman [na zdj.: po prawej], dyrektor projektu Stocznia Cesarska, zapewniał że chce, aby teren nowego osiedla był otwarty dla gdańszczan
Gerard Schuurman [na zdj.: po prawej], dyrektor projektu Stocznia Cesarska, zapewniał że chce, aby teren nowego osiedla był otwarty dla gdańszczan. W tle obraz Mariusza Warasa
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Podczas uroczystości, Gerard Schuurman, dyrektor projektu Stocznia Cesarska, zapewniał że chce, aby teren nowego osiedla był w przyszłości otwarty dla gdańszczan. Pierwszym, symbolicznym krokiem ku temu było zlikwidowanie zamkniętej dotąd furtki, przez którą przechodząc dojedziemy do najstarszej części miasta.   

Umowę z artystami, którzy obiecali, że zamian za dach nad głową będą organizować tu wystawy, koncerty i inne działania kulturalne, Edonia podpisała na dwa lata. Prawdopodobnie po wygaśnięciu kontraktu pracujący tu malarze, rzeźbiarze, fotografowie i ceramicy nie zostaną w tym miejscu, ale Edonia wyraża wolę kontynuacji współpracy. W planach jest kolejna przeprowadzka.

Mleczny Piotr - można tu dojechać
Mleczny Piotr - można tu wjechać przez bramę znajdującą się przy skrzyżowaniu ulic Popiełuszki i Rybaki Górne
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Na uroczystości otwarcia Mlecznego Piotra zagrała Czeska Orkiestra Dęta, odbył się koncert Tomasza Gosa i Krzysztofa Ścierańskiego. Wśród gości oprócz ludzi sztuki, pojawił się kandydat na prezydenta Gdańska - Jarosław Wałęsa.    


O TYM: Mleczny Piotr - otwarcie siedziby artystów z WL4. Wystawa i koncert w niedzielę

TV

Żywie Biełaruś! Białoruski Dzień Wolności w Gdańsku